Deri Mühendisliği maaşları ne kadar ? Yeni yüzyılın farklı meslek dalları arasında olan deri mühendisliği hakkında detaylı bilgiler vermeyi istiyoruz. Adaylarımız tarafından sıklıkla sorulan soruları incelemek gerekirse; nedir? ne iş yapar? maaşları? iş olanak ve imkanları? nerelerde çalışır? hangi üniversiteler de var?

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir ?

Farklı branşlarda yer alan mühendislik bilimlerine göre farklı olan deri mühendisliği hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. Deri mühendisliği bölümün amacı deri, pamuk ve yün malzemelerin (yarı-ham) işlemesi, dokunması ve teknolojinin yardımıyla farklı alanlarda kullanılması için işlenen bir bilim dalıdır.

Ülkemiz de olan yeni mühendislikler arasındadır. Bu bölüm mezunların ziraat mühendisi unvanı verilmektedir. Ziraat mühendisliğinin bir alt konusu olarak bilinmektedir.

Deri Mühendisliği Ne İş Yapar ?

Deri mühendisliği bölümü hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Öncelikle bölümün geleceği hakkında bazı paylaşımlarda bulunmak gerekirse; ülkemizde yeni sayılacak bölümler arasındadır. Bu yüzde piyasa iş olanakları diğer mühendislik bilimlerine göre fazla değildir. Bu bölümü tercih edecek adayların bu hususları göz önünde tutmalarını hatırlamak isteriz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, deri mühendisleri deri, pamuk ve yün malzemelerin (yarı-ham) işlemesi, dokunması ile ilgili işlevlerini yapmaktadır.

Deri Mühendisliği İş İmkan ve Olanakları

Az önce belirttiğimiz iş olanak ve imkanları diğer bölümlere göre kısıtlıdır. Fakat yine piyasada deri üzerine imalat ve tasarım yapan firmalarda görev alabilirsiniz. Yine moda üzerine kendinizi geliştirebilirsiniz. Yapmanız gereken piyasa deneyim kazanmak olacaktır.

Deri Mühendisliği Çalışma Alanları

Meslek seçimi konusunda tecrübe arayan adaylarımız için, bu mühendislik bölümünün çalışma alanlarına çok geniş değildir. (Diğer mühendislikler baz alınarak belirtilmiştir.) Piyasada deneyim ve tecrübe kazanarak moda konfeksiyon üzerine deneyim kazanabilirsiniz.

Deri Mühendisliği Maaşları

Son olarak piyasada iş yapan deri mühendisleri ne kadar maaş almaktadır ? Moda ikonu olabilmek için çok çalışmak gerekir. Orta düzey deri mühendisi aylık maaşları 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasındadır. Deneyim ve tecrübe kazanmasıyla maaşı da artacaktır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Cevher Hazırlama Mühendisi Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca cevher mühendisi maaşı, cevher mühendisi maaşları ve cevher mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

7 Comments

Add a Comment
 1. Arkadaşlar 2012 ile 2017 yılları arası çalıştım maaşım kargo şirketinde çalışanından azdı 2000 TL.Herhalde en gereksiz ve mezunların en çok sıkıntı çektiği bölüm su ürünleri ile yarışıyor bu konuda bölüm binaları da yan yana bu arada 🙂

 2. Tarhancım ben de 2009 mezunuyum, ilk zamanlar maaşım 2000TL idi ama 1 sene içinde bu rakam 2ye katlandı. Kendimi geliştirdim, işi öğrendim, sonra zaman içinde patron beni sağ kolu yaptı, şuan fabrikada müdürüm. Bu kadar kısa zamanda hem de. Sen kargo çalışanından az maaşa çalıştıysan pardon ama sende bir sıkıntı vardır 🙂

  1. Selamlar,

   Piyasada normal şartlarda iyi maaş alan çok tanıdıklarım var.

 3. Ben 2016’da mezun oldum, 6 ay içince maaşım 6000 TL oldu. Bursa’da çalışıyorum..

  1. Verdiğiniz bilgiden ötürü teşekkür ederim. Bu bölümü tercih etmeyen pek çok kişiye rehber olacaksınız.

 4. Thelastleatherbender

  2012-2017 yılları arasında 2000 tl aldıysa sende bir sorun vardır tarhan kardeşim. ilk 1 2 sene çok mükemmel ücret verilmediği doğrudur ki bu bütün sektörlerde böledir. ama .senede sonra maaşlar ciddi oranlarda artmaktadır. Ben 2014 mezunuyum ve çevremde çok iyi ücretlere çalışan dönem arkadaşlarım var. Benim aldığım ücret 4800+mesai. Pozisyonum ise üretim sorumlusu.

  1. Verdiğiniz bilgiden ötürü teşekkür ederim. Bu bölümü tercih etmeyen pek çok kişiye rehber olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Mühendis Maaşları © 2017