Adli Bilişim Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Adli Bilişim Sistemleri Mühendisi ne kadar maaş alır ? En yaygın çalışma alanları nelerdir ? Adli Bilişim Mühendisliği hakkında merak edilen bir soruyu bu konumuz üzerinden inceleyebilirsiniz. Bilişim çağımızın en büyük gereklilikleri arasındadır. Yeni bir bölümdür. Ülkemizde sadece Fırat Üniversitesinde olan bir bölümdür. İsimden de anlaşılacağı gibi bir mühendislik değildir. Mühendisliğin adli olması bazı çevreler tarafından yanlış düşüncelere sürükleyebilir. Adli denilince hukuk her zaman aklımıza gelir. Bu bölüm mezunları güvenlikle ilgili kişilerdir.

Bilişim dünyasında en fazla olan bölüm bilgisayardır. Piyasayı yönlendiren bir bölümdür.

Adli bilişim mühendisliği nedir ?

Türkiye de 2014 yılından beri Fırat Üniversitesi bünyesinde verilen bir mühendislik bölümüdür. Peki, adli bilişim ne demektir ? Bu mühendisler nasıl çalışır ? Ne iş yapar ? Hangi alanlarda çalışır ? Önü açık olan bir bölüm mü ? İşte tüm detayları ile adli bilişim mühendisliği hakkında bilgiler…

Bu bölümü tercih edecek olan adaylar için YOK tarafından alınan bilgiler şu şekildedir. 

Adli bilişim mühendisliği ne demek ?

Mühendislerin temel amacı sanal ortamda yaşanabilecek suçları tespit etmektir. Bunun için önlemleri alarak kurum/kuruluşun zarar görmesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır. Temel bazda 3 amaçta toplanmıştır. Bunları incelemek gerekirse;

Adli bilişim mühendisleri

  • Suç oluşmadan önce gerekli tedbirleri alan kişi,
  • İşlenen suçları analiz ve tespit eden kişi,
  • Yasallar çevresinde tüm işlevlerini yerine getiren kişi,

Peki, bu mühendislik nasıldır ?

Adli bilişim mühendisliği önü açık mı ?

Yeni bir bölümdür. 2014 yılından beri ülkemizde okutulmaktadır. (2018 bu sene mezun verecektir.) Geleceği parlak bölümler arasında ilk sıradadır. Konu güvenlik olduğu için bir çok kurum ve şirketin bu mühendislere ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.

Adli bilişim mühendisleri ne iş yapar ?

Genel anlamda güvenlik konusunda deneyim kişilerdir. İnternet ortamında yaşanabilecek sanal suçlara karşı önlemler alırlar. Özel sektör dahil bir çok kamu kurum ve kuruluşunda bu alanda bir çok pozisyon bulunmaktadır.

Adli bilişim mühendisliği hangi üniversitelerde var ?

2017 YÖK verilerine göre sadece Fırat Üniversitesinde yer alan bir mühendislik bölümüdür.

Adli bilişim mühendisliği kaç yıllıktır ?

Normal mühendislik bölümleri gibi eğitim süresi 4 yıldır. Ekstra olarak hazırlık sınıfı vardır. Zorunlu değildir. Hazırlık sınıfı İngilizcedir.

Adli bilişim mühendisliği hakkında bilgi

Adli bilişim mühendisliği hakkında bilgi

Adli bilişim mühendisliği hakkında bilgi

Siber suçlarla mücadele günümüzde önemli bir konum aldı. Artık kuruluşlar tüm bilgileri elektronik ortamlarda saklıyor. Bu sebeple bu bilgilerin korunması kritik önem arz ediyor.

Adli bilişim mühendisleri bu bilgilerin saklanması ve güvenliğin sorumlu olan kişilerdir. Bu işlemlerini yaparken yasalların vermiş olduğunu sınırlar içerisindedirler.

Adli bilişim mühendisliği nasıl bir bölümdür ?

Türkiye de tüm kurum ve kuruluşlar internet altyapısını kullanmaktadır. Bu bağlamda tüm bilgiler elektronik ortamında saklanıyor. Bu bilgilerin korunması ve güvenliğinin sağlaması amacıyla bir çok algoritmalar ve yazılımlar çıkmaktadır. Bunlar dışında yapılacak saldırılara karşı savunma sistemi geliştiren kişilerin yetiştirilmiş olduğu bir bölümdür.

Adli bilişim mühendisliği iş olanakları (iş imkanları)

İş olanakları bakımından yeni bir bölümdür. Bölüm mezunları yenidir. Bu çerçeve de bir çok kamu kurumu güvenlik amacıyla bilgisayar mühendisi yerine adli bilişim mühendislerini tercih etmektedir. Özel ve kamu alanlarının iş olanaklarını geniştir. Yeni bölüm olması sebebiyle özel sektör bu konuya biraz daha dar alanda baksa da kamuda yavaş yavaş alımlar hızlanmaktadır.

Adli bilişim mühendisliği mezunları

2018 yılında Fırat Üniversitesinden mezunlar verilmeye başlandı. Yeni bölüm olması nedeniyle piyasada iş gücü azlığı yaşanabilir. Zamanla aşılacak bir durumdur. Bu sebeple mühendislerin alanlarda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Adli bilişim mühendisliği maaşları

Kişinin deneyimine göre maaşlar değişiyor. Özel de en düşük 3 bin 500 TL iken kamu da mühendis maaşı ile aynı olmaktadır. Bu sebeple özel sektör de deneyim, bilgi, tecrübe gibi kavramlar önem arz etmektedir. Kamu da ise hizmet yılı, eş durumu, yan ödemeler ilk sırada gelmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Biyomedikal Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca biyomedikal mühendisi maaşı, biyomedikal mühendisi maaşları ve biyomedikal mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Adli Bilişim Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©