Almanya Mühendis Maaşları | Mühendis Maaşları


Almanya’da mühendis maaşları ne kadar ? Mühendislik ülkemizde önemli bir meslektir. Almanya 1950’li yıllardan itibaren ülkemizden yoğun göç almış ülkelerin başında gelmektedir. Son yıllarda Türk nüfusunun Alman nüfusa oranı yaklaşık %3,5 civarında iken, tahmini olarak üç milyonun üzerinde Türk Almanya’da yaşamaktadır. Burada Türklerin %70’i çalışma hayatının içerisinde aktif olarak görev yapmaktadır.

Almanya da mühendis olmak

Avrupa ülkelerine kıyasladığımızda zaman bu bölümü maaş bazında değeri oldukça düşüktür. Çünkü ülkemizdeki firmaların büyüklüğü kurumsallığı ve pazar payı içerisindeki yeri küçük olduğundan çalışanlarında maaşı yaşam standartlarına yakındır. Fakat Almanya başta olmak üzere Avrupa Devletlerinin bir çoğunda mühendisler en az 4 bin avro maaş almaktadır.

Profesyonel bir mühendis en az 10 bin avro aylık maaş alırken ülkemizde ise bu rakam en fazla 15 ile 20.000 TL arasındadır. Tabii burada bahsettiğimiz en yüksek rakam ülkemizde en son derece profesyonel ve işinin uzmanı olan mühendisler için geçerlidir. Aynı şekilde çalıştığı firma da global şirketler arasında yerini alan cinsdendir.

Türk firmalarında çalışabileceği gibi Almanya menşeli yabancı firmalara da Türk mühendisleri görev yapmaktadır. Yazılım, otomasyon, otomotiv ve hizmet sektörleri pek çok alanda mühendislere büyük görevler düşmektedir. Sektör bazlı baktığınızda en çok pazar payına yazılım otomasyon ve otomotiv sektörünün aldığını söyleyebiliriz. Tabii buradaki bilgiler Almanya için geçerlidir.

Almanya mühendis maaşları

Almanya’da genel otomasyon sektöründe görev yapan orta düzey bir mühendis 5000 ile 6000 avro aylık maaş alırken profesyonel olan bir mühendis 10.000 avro üzerinde maaş almaktadır. Göreve yeni başlayan bir mühendis ise 3000 ile 4000 Euro civarındadır.

Ülkemiz bazında baktığımız zaman hangi okuldan mezun olduğu önemli olmakla birlikte Anadolu okullarından mezun olan bir mühendis ortalama 2500 lira ile piyasa koşullarında işbaşı yaparken, Almanya’da yaklaşık 15 bin lira ile 20 bin lira arası işbaşı yapabilmektedir. Tabii yaşam koşulları da bu rakamlar etkileyebilecek en büyük  etkenlerin başında gelmektedir.

Daha önce yayına aldığımız Dubai Mühendis Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca %ETIKET% konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©