Ülkelere Göre Mühendis Maaaşları

Amerikada Mühendis Maaşları

Amerika da mühendis olarak çalışmak isteyen için hazırladığımız rehberimiz de önemli detayları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle hangi alanlarda ABD iş bulabilir ? ne yapmak gerekir ? ne kadar maaş alırlar ? deneyim olarak nasıl bir tecrübe vardır ? İşte merak edilen tüm ince noktalarına açıklayacağız. Her mühendislik bölümü Amerika da iş yapabilir diyemeyiz. Bu nedenle mühendislik alanın ilk etap seçimi çok önemlidir. Kısa kısa ayrıntılar ile…

Hangi yollar izlenir ?

Önünüzde üç seçenek bulunmaktadır. Öncelikle mezuniyet ardından mı yoksa ülkemizde deneyim kazandıktan sonra mı gideceksiniz ? bunun kararına vermeniz gerekiyor. Bu tercihleri kendince olumlu yada olumsuz tarafları bulunmaktadır.

İlk olarak mezuniyet sonrası Amerika’ya gitmek yolunu inceleyelim. Mezuniyet sonrası taze mühendis olarak Amerika’ya gidebilirsiniz. Bunun için hangi alanda çalışmayı düşündüğünüz önemlidir. Yoksa ne olursa olsun kendimi bir Amerika’ya atayım mantığı gidilmemesi gereklidir. Örneğin bilgisayar mühendisi yazılım alanında mı yoksa donanım alanında çalışma hedefi belirleyecektir.

Türkiye de çalışırken gitmek ise belli bir derece iç piyasa tecrübesi edinmek anlamına gelmektedir. Bunlar dışında ise yüksek lisans eğitimi için gidilebilir. Daha sonra ki süreçte duruma göre Amerika da kalınabilir.

Amerika da mühendis olmak

Amerika’ya mühendis olarak gitmek her gencin hayalleri arasındadır. İşte ilk püf noktaları… Burada gerçek anlamda iş yapabilmek ve kendinizi geliştirebilmeniz için iyi derece İngilizce bilmek gerekiyor. Mezun olduğunuz üniversitenin önemi burada devreye giriyor. Eğitimi kalite bir üniversiteden mezun olmanız halinde dil eğitimi sorunu olmaz. Üniversite eğitimi içerisinde zaten dil sorunu aşmış olacaksınız. Bunun dışında ikili ilişkilerinizin çok iyi gerekiyor.

Amerika da mühendis olarak çalışmak kariyer anlamında çok olumlu bir durumdur. İleri ki yaşamlarını etkileyen aşamalarda hızlı bir şekilde geçmek anlamına gelmektedir. Burada kazanılacak deneyim ve tecrübe işinde profesyonelleşme basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Belediye Mühendis Maaşları

Amerika da mühendisler ne kadar alıyor ?

ABD bazılı araştırma şirketine göre ortalama senelik kazan 90 bin dolar civarındadır. TL karşılığı 495 bin TL senelik kazançları vardır. Kısacası orta düzey bir mühendis aylık 40 bin TL’nin üzerinde maaş almaktadır. Araştırma verilerine göre en düşük mühendis 67 bin dolar alıyor. Ortalama 67 bin ile 123 bin dolar arasında farklı görevlerde mühendisler maaş almaktadır.

* Burada bilgiler şirketlere göre değişkenlik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Ulaştırma Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde ulaştırma mühendisi maaşı, ulaştırma mühendisi maaşları ve ulaştırma mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu