Biyomedikal Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar ? 2021’in en güncel maaş listesi konumuzda bulabilirsiniz. Sağlık mühendisi olarak bilinen bu bölüm hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Ülkemiz sağlık alanında son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Bu sebeple dış ülkeler tedavisi için ülkemizde gelenlerin sayısı on binleri aştı. Aslına bakarsanız ülkemiz eskiyle kıyasla çok büyük başarılara imza attı. Bunda payı olan hükümetin de hakkını vermek lazım. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yurt dışında aranan sağlık hizmet Türkiye de verilmeye başlandı. Biyomedikal mühendisliği ise sağlık alanında hizmet verilen cihazların tamiri, bakımı ve periyodik kontrolü konusunda uzmanlaşmış kişilerden oluşan bir bölüm olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda bu mühendislik ameliyatlarda kullanılan robotların tasarımı ve organizasyonunu yapmaktadır.

Konumuzda bu bölümü çok geniş kapsamlı ele alacağız. Merak ettiğiniz sorular olursa lütfen bize yazmaktan çekinmeyiniz.

Biyomedikal mühendisliği nedir ? Maaşları

Biyomedikal mühendisliği, günümüzde adayların tercih listelerinin başında geliyor. Mühendislik ilkeleri ve problem çözme teknikleriyle biyoloji ve tıp uygulamalarını içeren bir bilim dalı olarak biliniyor. Ülkemizde yer alan yeni bölümler arasında olup, kısaca tıbbı cihaz tasarlayan bir mühendislik bölümüdür. Aynı zamanda tıbbi cihazlarla birlikte kök hücre mühendisliği teknolojisi ortaya çıkaran bölüm olarak da bilinmektedir. Bunun içerisine dallar ve kriterler bulunmaktadır. Biyomedikal, klinik mühendisliği ve biyomühedislik diye bilinmektedir. Elektronik ağırlık bir bölümdür. Matematik, sinyal işleyici, mikro denetleyici, biyokimya gibi bir çok eğitimi bulunmaktadır.

Tanı, analizden ve tedaviye kadar sağlık alanında olmazsa olmazlardandır. Tıbbi cihazlar sayesinde kalp pilleri ve yapay kalçalar yapılabilmektedir. Aynı zamanda Biyomedikal mühendisliği disiplinler arası bir branştır. Yani tıp fakültesinin temel eğitimi, makine mühendisliğinden biyomekanik ve biyomalzeme eğitimi, bilgisayar mühendisliğinden programlama ve yazılım eğitimi ve son olarak elektronik – elektrik yoğun olarak işlendiği bir bilim dalıdır.

Bu bölümü tercih eden adayların öncelikle kendilerine belirleyeceği hedef “ben mühendis olacağım” olmalıdır. Alanında uzmanlaşması gereken bir bölümdür. Gelin bu bölümün maaşlarını, ne iş yaptıklarını, hangi alanlarda görev yaptıklarını tüm ince noktalarına kadar inceleyelim.

Biyomedikal mühendisliği bölümü maaşları

Biyomedikal mühendisliği, insan sağlığını ve tedavisini her anlamda geliştiren bir sistematik bilimdir. Bölüm mezunları bir çok alanda tıbbi cihaz dizayn ettikleri gibi tek alanda kendilerini geliştirebilirler. Bazı cihazlar tek bir cihaz uzmanlık alanı olabiliyor. (Emar cihazı gibi) Mezuniyet sonrası şu tip alanlarda kendilerini geliştirilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Tıp bilimiyle devam ederseniz biyomalzeme ve araştırma konusunda uzmanlaşabilir,
  • Elektronik alanında deneyim kazanarak daha kompleks cihaz tasarlayabilir,
  • Biyomalzeme ve biyomekanik gibi bölümlerde uzmanlaşarak insanların kırıkları protez gibi ekipmanlar tasarlayabilir.

Bu kazanımları belirleyici olan adayların alt yapılarıdır. Bu deneyimler sayesinde özel ve kamuda bir çok alanda iş sahası bulabilirler. En düşük maaşları 2 bin 800 TL ile özel alırken kamuda ise en düşük 3 bin 500 TL’dir. Özel de başlangıç maaşının neden düşük olduğu aşağıda anlatımlarımız da dile getirmeye çalışacağız

Biyomedikal mühendisliği ne iş yapar ve maaşları

Biyomedikal mühendisleri, mühendislik tasarım sürecinde modern biyolojik ilkelerinden yararlanarak, insan sağlığı ve tedavisini her zaman ön planda tutarlar. Bu sebeple diğer mühendislik disiplinlerinden farklıdır. Bir protez kolu tasarlarken bilimin tüm imkanlarının yararlanır. Mekanik mühendisliği, elektrik mühendisliği, kimya mühendisliği, malzeme mühendisliği, malzeme bilimleri, matematik ve bilgisayar bilimleri ile mühendislik alanlarının tamamı insan sağlığı ve tedavisini geliştirmek için kullanır. 

Aktif ve pasif tıbbi cihazların tasarımı, geliştirilmesi, ortopedik implantlar, medikal görüntüleme cihazları, biyomedikal sinyal işleme, doku ve kök hücre mühendisliği ve klinik mühendisliği gibi bir çok alt disiplini vardır.

Biyomedikal mühendisliği aylık maaşları (maaş durumu)

Aylık maaşları yaptıkları işe göre değişirken, özel firmalarda orta düzey mühendis 3 bin 600 TL civarında maaş almaktadır. Daha fazla deneyim ve bilgi kazanması halinde bu rakamlar 6 bin TL’nin üzerine çıkabilir.

Biyomedikal mühendisliği ortalama maaşları

En düşük 2 bin 800 TL ile (özelde) yeni mezun maaşı ile iş başı yaparken, deneyim kazanmış bir mühendis 4 bin TL’ye yakın maaş almaktadır.

Biyomedikal Mühendisi Maaşları

Biyomedikal Mühendisi Maaşları

Devlette biyomedikal mühendisi maaşları (kamu)

Endüstride yeni teknolojilerin çıkmasıyla birlikte farklı iş alanları ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de biyomedikal mühendisliğidir. Sağlık cihazlarının tasarlanması ve geliştirilmesi için kurulan bu bölüme talep oldukça fazladır. Akademik alanda çalışmaları ileriye taşıma da bizlere büyük katkı sağlıyor. 

Kamuda Sağlık Bakanlığı ve alt teşkilatlarında görev yapabildiği gibi üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da çalışabilir.

Biyomedikal mühendisliği memur maaşları

657 sayılı memur statüsünde çalışan mühendis en düşük 3 bin 500 TL maaş alırken, hizmet yılı ve kıdeme göre maaşı yükselmektedir. Yapmış olduğu göreve göre tazminatları artmakla birlikte ortalama 4 bin 800 TL civarında maaş almaktadır. (Dil veya makam tazminatı gibi)

Biyomedikal mühendisliği devlette ne kadar maaş alır

Aslına bakarsanız yukarıda tam net rakamları vermiş olduk. Kişinin çalıştığı kurum ya da birim, görev de ki hizmet yılı, ekstra ödemeler (yan ödemeler) gibi kriterler doğrultusunda 3 bin 500 TL – 4 bin 800 TL arasında maaş almaktadır.

Özel sektör biyomedikal mühendisliği  maaşları

Özel sektörde yaygınca karşımıza çıkmaktadır. Daha net tabir ile piyasanın her alanında ve sahalarda özel noktalarda biyomedikal mühendisleri bulunmaktadır. Tıbbı cihaz tasarımı, bakım onarımı ve satış pazarlamasında tüm global firmalarda çalışabilirler. Kamu ve özel de iş alanı çok geniştir.

Kamudan bahsetmek gerekirse; Sağlık Bakanlığı teşkilatları ve üniversiteler bunlara verilecek en iyi örnektir. Merak ettiğiniz tüm hususlara bakalım.

Biyomedikal mühendisliği maaşları yurtdışı

Birçok diğer mühendislik alanında olduğu gibi, biyomedikal mühendisleri de deneyim, bilgi ve tecrübeye para kazanıyor. Diğer alanlarla karşılaştırıldığında, kariyerlerinin her aşamasında ortalamanın çok üzerinde maaş aldıklarını söyleyebiliriz. 

ABD Çalışma Bakanlığına göre, biyomedikal mühendislerinin %85’ine senelik ortalama $ 91.230 maaş ödeniyor. Yaklaşık olarak aylık 7 bin 500 dolara tekabül eden bu rakama göre aylık net 26 bin TL gelir sağlıyorlar. Geriye kalan %15 profesyonel mühendislere ise senelik $139,520 ödeniyor. Bu da aylık 40 bin TL anlamına gelmektedir.

(Kaynak : https://www.mtu.edu/biomedical/department/what-is/ )

Türkiye’de Biyomedikal Cihaz Teknolojisi mühendisliği maaşları

Ülkemiz bu bölüme olan oldukça fazladır. Her yıl artan taleple birlikte üniversiteler mühendislik fakülteleri kurmaya başladı. Sağlık tüm dünyada bitmeyen bir meslek haline geldi. İlaç, tıbbı cihazlar ve tedavilere harcanan para milti milyar dolar ile ifade ediliyor. Yüz binlerce kişi bu alanda para kazanıyor. Aynı eksen milyonlarca kişi de sağlığına kavuşuyor.

Tıp ilerledikçe yenilikleri beraberinde getiriyor. Tıbbi teşhis her yıl piyasa değeri üç katına çıkıyor. Tıbbi cihaz ve teşhis konusundaki devrim niteliğindeki gelişmeler öne çıkıyor.

Tüm dünyadaki biyomedikal mühendislerinin laboratuarlarında ortaya çıkan yeni tıbbi cihazlar, hastalıkların ve travmanın tedavisinde büyük rol oynuyor. Böylece insan yaşamının ve sağlık kalitesinin uzadığı orta çıkıyor.

Biyomedikal mühendisliği iş imkanları ve maaşları

Anlattığımız tüm bilgileri özetleme gerekirse; iş alanı oldukça geniş ve geleceği parlak meslekler arasındadır. Yeniliklere açık ve sürekli olarak geliştiren bir bölümdür. Diğer tüm detayları yukarı da ki konumuz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Son güncelleme 2021

2021 yılında en çok kazanan meslekler arasında biyomedikal mühendisliği yer almaktadır. Görüyoruz ki, 2020 yılında yapılan tercihler arasında en yüksek pay alan mühendislik bölümlerinin başını çekmektedir.

Yurtdışında Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

ABD Çalışma Bakanlığına göre, biyomedikal mühendislerinin %85'ine senelik ortalama $ 91.230 maaş ödeniyor. Detaylı bilgi için konumuzu inceleyin.

Biyomedikal Mühendisliği Yurtdışı İmkanları

Yurt dışında pek çok alanda iş imkanı olduğu gibi biyomedikal mühendisliğinin de geniştir. Özellikle başta Amerika, Kanada ve Almanya bu ülkelerinde başında gelmektedir.

Yeni Mezun Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

En düşük 2 bin 800 TL ile (özelde) yeni mezun maaşı ile iş başı yaparken, deneyim kazanmış bir mühendis 4 bin TL'ye yakın maaş almaktadır.

Almanya Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Biyomedikal Mühendisi Almanya'da aylık 3090 Euro kazanıyor. Maaşlar 1.420 EUR (en düşük) ile 4.920 EUR (en yüksek) arasında değişmektedir. Bu, barınma, ulaşım ve diğer yardımları içeren ortalama aylık maaştır .

Amerika Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Amerika'daki Biyomedikal Mühendisi maaşları 151,944 - 164,168 ABD Doları arasında değişebilir. Çalışanlar tarafından sağlanan veya istatistiksel yöntemlere dayalı olarak tahmin edilen DENSO Amerika Biyomedikal Mühendisi maaş raporuna dayanmaktadır. Bunun piyasada nasıl biriktiğini öğrenmek için tüm Biyomedikal Mühendisi maaşlarına bakın.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Elektrik Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca elektrik mühendisi maaşı, elektrik mühendisi maaşları ve elektrik mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Biyomedikal Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
41star1star1star1stargray

4 Comments

Add a Comment
  1. teşekkürler

  2. Üniversite olarak özel univüniverste öneriyor musunuz tam burslu universteler ve özel dışında devlet üniversitesinde önün acik olmaz diyorlar mesela Kocaeli üniversitesi Biyomedikal mühendisliği bunun hakkında ne düşünüyorsunuz??

  3. takip edilmesi gereken bir site!

  4. Pingback: biyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©