Çevre Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Yazımızda çevre mühendisi maaşları ne kadar ? Tüm detayları ile birlikte inceleyelim. Çevre mühendisi günümüzde en tercih edilen bölümlerin başında geliyor. Artık doğanın en etkin bir şekilde kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Doğanın korunması ve çevrenin gelecek nesillere aktarılması için çevre mühendislerine önemli görevler düşmektedir.

Ülkemizde çeşitli alanlarda çalışma yapan bir meslek dalıdır. ÇET raporu bunlara en güzel örnektir. Çevre mühendisliği öncülüğünde ve diğer mühendislik bilimleri ile koordineli bir şekilde verilmektedir. Arıtma tesisleri proje işletilmesi, hava kirliği, analiz yapılması ve bunun bir çok işlemi üstlenmektedir.

Çevre mühendisi maaşları 2018

Çevre mühendisi maaşları 2018

Çevre Mühendisliği Nedir?

Çevre mühendisi su, hava, toprak gibi doğal kaynakların kullanımını ve insan sağlığına uyum sağlayan çevre koşullarının yaratılması için çevreyi kirleten etkenleri ortadan kaldırmak, ekonomik kayıpların önüne geçmek için gerekli çalışmaları yapan bir meslek dalıdır.

Çevre mühendisi denilen kişi; çözüm üreten ve her konuda hesap eden kişidir. Hiç bir ayrıntıyı atlamayan ve en ince ayrıntısına kadar irdeleyen kişiye denilmektedir. Ayrıca mühendis kelimesinin kökü hesap etmekten gelmektedir. Mühendis proje yaparak katkıda bulunması gerekir.

Çevre Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

4 yıllık üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olan bireyler doğal dengeyi ve insan sağlığını korumak için gerekli önlemleri araştırır ve kalite kontrollerini sağlar.

Örneğin; bir çevre mühendisi fabrika atıklarının hangi miktarda insan sağlığına zararlı hale geldiğini saptar. Yer altı sistemleri arasında ki kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi gibi hatların nasıl tasarlanırsa insan sağlığına etkisi o kadar azalır? sorularına yanıt arar ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yapar.

Çevre Mühendisleri Nerede Çalışır?

Çevre mühendisi maaşları

Çevre mühendisi maaşları

Çevre mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra devlet dairelerinde işe girilebilir ya da çevre danışmanlık firmalarında, çevre teknolojilerini geliştiren özel firmalarda iş bulabilirler. İsterlerse kendi mühendislik bürosunu açarak danışmanlık, teknik eğitim, atık su arıtma sistemleri gibi alanlarda işlerine devam edebilirler.

Örneğin; Devlet Su İşlerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarında, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüklerinde, Üniversitelerde, Sağlık Bakanlığında vb. alanlarda iş deneyimi sağlayabilirler.

Çevre Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Göreve yeni başlayan bir çevre mühendisi iseniz özel sektörde ki maaşınız 3500 TL civarında olacaktır. Deneyiminiz ve çalışma yıllarınız arttıkça maaşınız da artacaktır. Devlet kurumlarında çalışırsanız genel olarak çevre mühendisi maaşı 2500 ve 3000 TL arasında değişmektedir. (çevre mühendisliği aldığı maaş)

Çevre mühendisliği kamu maaşları (devlette)

Devlette bu mühendislere ait bir çok kadro bulunmaktadır. Hemen hemen her yerde görev yapabilirler. Aşağıda bazı kurum ve kuruluşları ele aldık.

Çevre mühendisliği belediye maaşları

Belediyelerde en çok mühendis kadrolarında çevre mühendisliği bölümü görmekteyiz. Belediyenin çevre konusunda yapmış olduğu tüm işlerde imzaları vardır. Çevre mühendisleri olmadan bir belediyenin işlevi gerçekleşmez. Tüm alt yapı ve üst çalışmalarında çevreye uyumlu olması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla görev yapmaktadırlar.

Belediye de görev yapan çevre mühendisi maaşı çalıştığı belediye göre değişmektedir. En düşük 2 bin 850 TL ile 5 bin TL arasında değişmektedir.

Çevre mühendisi maaşları

Çevre mühendisi maaşları

Sözleşmeli çevre mühendis maaşları

Son zamanlarda personel alımları konusunda sözleşmeli yapılmaktadır. Sözleşmeli personel kadroya göre %15 ile %20 arasında daha düşük maaş almaktadır.

Çevre mühendisi başlangıç maaşları

Yeni mezun çevre mühendisi maaşı olarak da bu başlığımızı tabir edebiliriz. Çevre mühendisi odasına göre en düşük brüt 3300 TL’dir.

Çevre mühendisliği özel sektör maaşları

Özel sektörde bir çok firmada çevre mühendisi istihdam edilmektedir. Özellikle iş ilanları konusunda bir araştırma yapmanız halinde sektör ihtiyacını görebilirsiniz.

Özel sektörde en düşük mühendis maaşı üzerken değerlendirme yapmak gerekirse; 2 bin 500 TL’dir. Orta düzey bir mühendis özel de 4 bin TL civarında maaş almaktadır. Tabi maaşı alırken eğitimi, meslekte yeterlilik düzeyi, tecrübesi gibi kriterleri vardır. İyi derece yabancı dil bilmesi gibi etkenlerde ayrıca önem arz etmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Adli Bilişim Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca adli bilişim mühendisi maaşı, adli bilişim mühendisi maaşları ve adli bilişim mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©