Devlet Su İşleri (DSİ) Mühendis Maaşları | Mühendis Maaşları


Devlet Su İşleri personel maaşları hakkında geniş kapsamlı bilgiyi bu konumuzda bulabilirsiniz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı 1954 yılında kurulmuş bir kurumdur. Ülkemizde pek çok alanda faaliyet gösteren bu kurum barajlar dahil olmak üzere şekilde işletilmesi, bakımı ve yapım planları hakkında çalışma yapan devlet kurumudur. Özellikle elektrik, mekanik, mekatronik, otomasyon ve bilgisayar sistemleri üzerine mühendis alımları yapılmaktadır. Son yıllarda yapılan alımlara baktığımız zaman genellikle bu branşlar üzerinde yoğun bir şekilde personel alımları gerçekleştirmektedir.

Kurumun resmi internet sitesi incelediğinizde hizmet alanları 4 bölüme ayrılmaktadır. Enerji, tarım, çevre ve taşkın bölümleri olarak incelenmiştir. Faaliyetler bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip olan Devlet Su İşleri Başkanlığı ülkemizde yer alan su kaynaklarının çıkartılması, işletilmesi barajların kullanımı açısından pek çok geniş ağa sahiptir.

Kurum hakkında kısa bilgiler verdikten sonra alımlarının nasıl yapıldığına dair kısa kısa anlatımları da bulunmak istiyoruz. Öncelikle FETÖ olaylarından sonra kurumdan pek çok personel kurumdan ihraç edildi. Bu alçak terör örgütü devletin pek çok organına yerleştiği gibi Devlet Su İşleri’nde de sızmış Bu kısa bilgilerinin ardında personel alımlarına ilişkin adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

Personel alımları ilk olarak kurumun resmi internet sitesinde yer alan İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından açıklanan sayı ve kadroya göre yapılmaktadır. Örneğin makine mühendisi alımlarında;

  • Sınavlar (KPSS, ALES, YDS) gibi
  • Güvenlik soruşturması,
  • Mülakatlar

Bu üç temel Kriter üzerine yapılan alımlar genellikle sene içerisinde kurumun belirlemiş olduğu tarihler ağırlığında yapmaktadır. Şimdi isterseniz kurumda çalışan mühendislerin hangi tip işleri yaptı hakkında bilgiler verelim. Yazımızın ilk paragrafında belirttiğimiz gibi Devlet Su İşleri Başkanlığı çok geniş çalışma alanına sahip bir devlet kurumudur. Bu devlet kurumunda pek çok kadro ve pozisyonlar mühendis görev yapmaktadır.

Devlet Su İşleri Mühendis Maaşları

Örneğin bilgisayar mühendisi kurumun bilgisayar alt yapı sistemleri ile ilgili çalışmalarını Hidroloji mühendisi ise barajların kurulumu ve sistemlerinin kontrolü amacıyla kurumda görev yapmaktadır. Yani her mühendis kendi branşına görev yapmaktadır. Şimdi mühendislerin ne kadar maaş aldığını husunda bilgiler verelim. Öncelikle kurumlar kendi içerisinde uygulamış olduğu maaş sistemi vardır.

Göreve yeni başlayan sözleşmeli mühendis 3 bin 500 TL civarında maaş alırken, hizmet yılı ve diğer kriterlere göre aldığı maaş değişmektedir. Kadrolu mühendis ise ortalama %8 civarında fark ile 3 bin 800 TL maaş almaktadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız BOTAŞ Mühendis Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca botaş maaşları ve botaş mühendis konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©