Elektrik Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Elektrik mühendisi maaşları ne kadar ? 2020’ye ait maaşları inceleyebilirsiniz. Elektrik mühendisliği günümüzün en popüler meslekler arasındadır. Bu bölümü bitiren kişiler piyasada kolaylıkla iş bulabilir. Özellikle kamu sektöründe yaygın de gördüğümüz elektrik mühendisleri – özel sektörde görmekteyiz. Sanayinin gelişmesiyle birlikte hemen hemen üretim alanında iş yapan bütün firmalarda Elektrik Mühendisleri bulunmaktadır. Bu yazımızda kamu ve özel sektörde iş yapan elektrik mühendislerinin ortalama ne kadar maaş aldıklarını dahil bilgiler vereceğiz.

Elektrik mühendisi maaşları ne kadar ?

Günümüzün en iyi mesleğidir. Elektrik alanında kendini geliştirme isteyen bir çok kişinin ilgiyle tercih edebilir. Özel ve kamu sektöründe çalışabilirsiniz. Ayrıca kendi işinizi kurabilir farklı alanlarda elektrik mühendisliğiniz üzerinden iş yapabilirsiniz. Yapmanız gereken deneyim kazanmanız gerekiyor. Öncelikle piyasa pişmeniz ve elektrik alanında her işi inceden büyüğe öğrenmeniz gerekmektedir.

Elektrik mühendisleri de kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Her alanda (elektrik) bilgi sahibi olsa sa genel anlamıyla zayıf-orta-yüksek gerilim de görev yaparlar. Özel de alacağınız maaş ile kamu da ki farklıdır. Farklı alanlarda gelin tek tek bu mühendislik dalını inceleyelim.

Elektrik saha mühendisi maaşları (inşaat)

Elektrik hayatımızın her alanda karşımıza çıkıyor. Otoyollar, köprüler, inşaatlar, büyük tesisler ve yapılar bu işlerin başını çekiyor. Özel de özellikle deneyimli personel ihtiyacı var. Bu sebeple bu sektörün açığı bir türlü kapanmıyor. Son yaptığımız araştırmalara göre en düşük elektrik mühendisi 2 bin 400 TL seviyelerinde (normal şartlarda EMO’ya aykırı bir durumdur.) Genellikle bu durum yeni mezun bu mühendisler de olmaktadır.

Kendini yetiştirmiş orta seviye bir mühendis sahada 3 bin TL üzeri maaş almaktadır. Projesine göre değişen bir durum olduğundan çalıştığı firmanın maaş politikasına göre bu makas yükselmektedir. (Aşağıda özel sektörün ortalama rakamları verilmiştir.)

Elektrik Mühendisi Maaşları 2018

Elektrik Mühendisi Maaşları 2018

Elektrik mühendisi yurt dışı maaşları

Yurt dışında çeşitli ülkelerde çalışanların maaşları dolar veya o ülkenin para birimi ile yapılmaktadır. Burada direk olarak çalışmak kolay değildir. Yeni mezun bir mühendisin buradalar çalışma gibi şansı çok azdır. Genellikle işi bilen nitelikli personeller çalışır. Yine böyle fırsat yakalarsanız, deneyim açısından kesinlikle kaçırmayın.

Aşağıda bazı dünya ülkeleri ve yaklaşık rakamları verilmiştir.

Rusya elektrik mühendisi maaşları

Komşu ülkemiz Rusya’da özel sektör büyük projelere imza atmaktadır. Bu sebeple istihdam sağlamaktadır. Elektrik mühendisi maaşları ortalama 165 bin Ruble almaktadır. Bu da yaklaşık olarak 9 bin 850 TL’ye karşılık gelmektedir. Yaklaşık olarak 3 bin dolara tekabül etmektedir.

Dubai elektrik mühendisi maaşları

Dünya’nın en büyük ekonomisine sahip ülke arasında ilk sıralarda yer alan Dubai de elektrik mühendisi maaşları 3 bin 500 dolar seviyesindedir.

Azerbaycan elektrik mühendisi maaşları

Kardeş ülkeler arasındadır. Azerbaycan da Türk sektörler imzasıyla farklı projeler yükselmektedir. Burada ki personeller dolar üzerinden maaş alırken, elektrik mühendisleri yaklaşık 2 bin 700 dolar aylık almaktadır.

Katar – Kanada elektrik mühendisi maaşları

Ekonomik açıdan güçlü devlet sıralamalarında önde gelen ülkelerdir. Ortalama maaşları 3 bin ile 4 bin dolar arasındadır.

Yeni mezun elektrik mühendisi maaşları (güncel)

Elektrik mühendisleri maaşları

Elektrik mühendisleri maaşları

Üniversiteden yeni mezun bir mühendisin ilk yapacağı konu iş aramak olacaktır. Bu sebeple üniversite hayatında ne öğrenirse kendine kar olacaktır. Burada alanında farklı projeler yapması ve geliştirmesi meslek hayatında ona çok şeyler kazandıracaktır.

Yeni mezunun karşısında iki yol olacaktır. İlk olarak özel çalışmak olsa da kamu da onun farklı bir alternatif olabilir. Özel çalışacaksa elektrik alanında iş yapan firmalara başvurması gerekiyor. Bunlar zayıf-orta-yüksek gerilim olabilir. Kamu veya diğer adıyla devlette memur olmak istiyorsa başvuracağı kuruma bağlı olarak değişmekle birlikte KPSS – ALES – YDS sınavlarına girmesi gerekiyor.

Özel de üniversite önemli bir unsurdur. Maaş olayı kişinin kendi kanıtlaması ile bağlantılıdır. Ortalama 3 bin TL alan da varken, 5 bin TL ve üzeri alan personeller de bulunmaktadır. Üniversiteniz değil, alanınızda nerede olduğunu ilk sırada olması gerekiyor.

İTÜ elektrik mühendisi maaşları

İstanbul Teknik Üniversitesi 1773 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü üniversitelerin başında geliyor. 2016 verilerine 40 binin üzerinde öğrencisi bulunmaktadır. Piyasaya İTÜ mezunları üniversitenin kalite farkını görmektedir.

Gelelim, İTÜ elektrik mühendisi maaşlarına… Bir çok firma bu yeni üniversite mezunları arge birimlerinde çalıştırmaktadır. 3 bin TL ve üzeri…

ODTÜ elektrik mühendisi maaşları

Orta Doğu Teknik Üniversitesi dünyada sayılı üniversiteler arasındadır. Elektrik mühendisi maaşları 3 bin TL ve üzeri…

BOĞAZİÇİ elektrik mühendisi maaşları

Boğaziçi Türkiye’nin en iyi üniversiteler arasındadır. Elektrik mühendisi maaşları 3 bin TL ve üzeri…

YTÜ elektrik mühendisi maaşları

Yıldız Teknik Üniversitesi eğitim alanında kaliteli üniversiteler arasındadır. 3 bin TL ve üzeri… Bu yıl en yüksek elektrik mühendisliği programları şu şekildedir.

Elektrik mühendisi maaşları devlet

Kamu sektöründe bir kuruma memur ya da işçi olarak başka bilmeniz için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Ayrıca bazı özel kurumlar KPSS sınavının yanında ALES ve YDS gibi özel sınavlarda istemektedir. Genellikle uluslararası iş yapan kamu kuruluşları yabancı dil şartı ararken sadece genel faaliyetler üzerine işlerini yürüten devlet daireleri ise sadece KPSS sınavı istemektedir. Son yıllarda sadece sınavların yanımda güvenlik soruşturması ve mülakat usulü alımları gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Elektrik mühendisi maaşları kamu

Memur olarak kamuda elektrik mühendisi unvanı da işe başlarsanız en düşük seviyeye 3300 lira civarındayken yine kamuda işçi olarak göreve başlarsanız bırakan 3500 Lira seviyelerine çıkmaktadır. Ayrıca kamu işçilerine verilen ekstra ikramiyeleri de katarsak aylık 300 lira daha farkın maaşa etki ettiği ne görebiliriz. Tabii burada belirttiğimiz rakamlar kişinin yeni işe başladığını söyleyebiliriz.

Bazı kurumların bilgileri şu şekildedir…

Elektrik mühendisi maaşları devlet

Elektrik mühendisi maaşları devlet

DHMİ elektrik mühendisi maaşları

Devlet Hava Meydanları kamu kurumları arasında en yüksek maaşı veren nadide bir kurumdur. Ortalama 6 bin TL üzeri maaş aldıklarını net olarak belirtelim. Özel kanuna tabidir. Bir çok mühendis ve adayı bu kurumu yakından takip eder.

DSİ elektrik mühendisi maaşları

Devlet Su İşleri Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Memur ve işçi statüsünde personeller vardır. Mühendisler genellikle memur statüsünde çalışırlar. Ortalama maaşları 3 bin 500 TL ve üzeridir.

TRT elektrik mühendisi maaşları

Türkiye Radyo ve Televizyonu olarak bilinen TRT 1968 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Yaklaşık elektrik mühendisi maaşı 3 bin 500 TL ve üzeri…

TCDD elektrik mühendisi maaşları

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları 1927 yılında kurulan en eski devlet kurumlarının başında geliyor. Memur ve işçi statünde bir çok personeli vardır. Mühendisler memur kategorisinde olup, 3 bin 500 TL ve üzeri…

Özel sektör elektrik mühendisliği maaşları

Özelin çalışma alanı çok geniştir. Aşağıda bazı firmaların vermiş olduğu maaş skalasından bahsettik. Gerekli incelemeleri yaparsanız, detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özel de ortalama 2 bin 400 TL ve üzeri maaşların olduğunu şimdiden belirtelim.

Öncü özel sektör firmaları

ASELSAN elektrik mühendisi maaşları

Savunma sanayi konusunda ASELSAN-TAİ-ROKETSAN gibi güçlü firmalar başı çekmektedir. Burada mühendisler ortalama 4 bin TL ve üzeri maaş almaktadır. (Bilgi,deneyim ve diğer faktöre bağlıdır.)

TÜPRAŞ elektrik mühendisi maaşları

Özelleştirme ile birlikte yeni kan bulan firma, piyasaya aktif olarak güç katmıştır. Mühendis maaşları 4 bin TL ve üzeridir…

THY elektrik mühendisi maaşları

Türk Hava Yolları özel firmalar arasında nadide olanlardandır. Mühendis maaşları 4 bin 500 TL üzeridir..

Elektrik alanında bilenen marka firmalar

BEDAŞ elektrik mühendisi maaşları

Boğaziçi Elektrik İstanbul da faaliyetlerini yürütmektedir. Ortalama maaşları 3 bin 500 TL ve üzeridir…

ENERJİSA elektrik mühendisi maaşları

Bir çok alanda aktif olarak Sabancı Holdingi görmekteyiz. Enerjisa bünyesinde görev yapan mühendis maaşı 3 bin 500 TL ve üzeridir..

TEDAŞ elektrik mühendisi maaşları

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş 1994 yılında faaliyetlerini sürdürmektedir. Kamu eliyle aktif olarak rol oynamaktadır. Elektrik mühendis maaşı 3 bin 500 TL ve üzeridir… Ayrıca ikramiye gibi ekstra ödemeleri vardır.

EÜAŞ-TEİAŞ elektrik mühendisi maaşları

Kamuda yer alan diğer kurumlar arasındadır. Elektrik mühendis maaşı 3 bin 500 TL ve üzeridir.. Ayrıca ikramiye gibi ekstra ödemeleri vardır.

Diğer bazı firmalar

TURKCELL elektrik mühendisi maaşları

İletişim devi Turkcell de kariyerlik düşünenler için ortalama maaşlar 3 bin 500 TL ve üzeridir..

SİEMENS elektrik mühendisi maaşları

Elektriğin devi haline dönüşmüş bir şirkettir. Merkezi Almanyadır. Elektrik mühendisi 3 bin 500 TL ve üzeridir..

GENERAL ELECTRİC elektrik mühendisi maaşları

Yıllardır, aktif elektrik sistemleri üzerine çalışan firmadır. Elektrik mühendisi 3 bin 500 TL ve üzeridir..

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Elektrik Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

3 Comments

Add a Comment
  1. Pingback: elektrik
    1. ol 🙂 tutan yok seni

  2. Pingback: 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©