Elektrik Mühendisi Olmak İstiyorum | Mühendis Maaşları


Elektrik mühendisi olmak için burada ki yazımızı okuyabilirsiniz. Geniş kapsamlı yaptığımız araştırmada tüm merak ettiğiniz sorulara değindik. Ayrıca özel soru ve önerilerini olursa, bize yazmaktan kesinlikle çekinmeyiniz. Konumuz içerisinde bir çok sorunun net yanıtlarını bulabilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce hayatının gereklilikleri arasında olan meslek edinmenize yardımcı olmak amacıyla bu makalenin hazırlandığını hatırlamak isteriz.

 Elektrik mühendisliğine ilk adım

Genç arkadaşlar hayallerine ulaşabilmek için öncelikle eğitim hayatlarını en iyi şekilde bitirmeleri gerekiyor. Özellikle elektrik mühendisi olmak isteyen kişiler eğitim süreçlerini ilgili bölümleri tercih ederek bitirmeleri gerekiyor. Bu konuda tercih edecekleri bölümler üzerinden alacakları eğitim ve diploma ile hayalini kurduğu mesleğe ulaşabilirler.

Elektrik mühendisi olmak için hangi liseye gitmeliyim ?

Elektrik mühendisi olmak için hangi liseye gidilir ? Şu anda ki mevcut sisteme göre bir lise ayrımı yoktur. Fakat 2018 itibariyle değişen sınav sisteminin getirmiş olduğu değişiklikleri unutmamanız gerekiyor. Peki, lise ayrımı yoksa elektrik mühendisi olmak için neler yapılmalıdır ? Size rehber niteliğinde kısa kısa tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Elektrik mühendisi olmak hayal mi ?

İlk olarak girdiğiniz bu yolda hangi engel veya engeller karşınıza çıkarsa çıksın vazgeçmeyin. Yapacağınız tüm işleri planlayarak işe başlayabilirsiniz. Burada verdiğimiz bilgiler sadece tavsiye niteliğindedir. Gerçek anlamda sınav maratonuna katılmak ve başarı yakalamak istiyorsa, rehber öğretmenlerinden destek alabilirsiniz.

Peki, elektrik mühendisi olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir ? Öncelikle bölümün sayısal ağırlıklı olduğu unutmayınız. Fizik, Matematik, Biyoloji, Kimya gibi derslerin iyi olması, mühendisliğe ilk adımda önem arz etmektedir.

 Başarının ilk anahtarı kendinize güven ile başlar. Yola çıkmadan önce kendinize kesinlikle güvenmelisiniz. İnancınızı hiç bir zaman kaybetmeyin.

 Kendinize program hazırlayın. Yapacağınız çalışmaları aylık, haftalık, günlük ve hatta saatlik olarak planlayın. Çalışacağınız saat aralıklarını en az fazla 60 dakika vermeli, aralarda modalar vermelisiniz. Bunlara ek olarak çalışmanızın yoğun ders çalışma saatleriyle değil, aralarda ek dinlenme ve eğlence araları koymalısınız. Yani %70 civarında ders ağırlıklı olurken, geriye kalan %30 da diğer aktivitelere ayırmalısınız.

 Karşınıza iki aşamalı sınav çıkacaktır. Elektrik mühendisliği için ilk sınavdan başarılı olup, ikinci sınava girmeniz gerekiyor. Zaten ilk sınavda temel yeteneklerinizden tabi olacağınız göz önüne alırsak, Haziran ayında yapılacak 2. oturumda sayısal bölümünden başarılı olmanız gerekiyor.

Elektrik mühendisi olmak için gereken özellikler nelerdir ?

Elektrik mühendisi olmak isteyenlerin hem pratikte hem de eğitim hayatında başarılı olması gelecek için oldukça artı değer katacaktır. Siz de eğer elektrik mühendisi olmak isterseniz, pratikte gerekli alt yapıya sahip olmak için işin ehli insanları ile vakit geçirerek bilgilerinizi artırabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için bilmediklerinizi sorgulayarak öğrenmeye açık olmalısınız.

Elektrik mühendisi olmak için ne yapmalıyım ?

Sayısal derslerinizi iyi olması gerekiyor. Bu anlamda eksikleriniz varsa tamamlayın. Bol bol test çözmeli ve yapmadığınız soruları danışman öğretmenlerinize sormalısınız. Ancak bu sayede sorularını hızlı bir şekilde çözme yeteneğiniz artar.

Sınavlarda soruların çözümü kadar süre de önemlidir. Bu yüzden soruların en kolay çözüm yöntemlerini bilmeniz gerekiyor. Bu da bol bol test çözmekten geçiyor. Gelin, üniversite hayatından sonra nerelerde iş yapabileceğiniz konusunda bilgiler verelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©