Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2018 - 2019 | Mühendis Maaşları


Enerji Sistemleri Mühendisliği maaşları ne kadar ? Günümüzde farklı mühendislik bölümleri arasında yerini alan enerji sistemleri mühendisliği hakkında bilinmedik soruları yanıtlayacağız. Bu mühendislik ile ilgili olarak ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkanları veya olanakları nelerdir, çalışma alanları nelerdir ve hakkında kısa kısa güncel bilgiler paylaşalım.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Makine mühendisliği tabanından ayrılmış enerji sistemleri imalat ve ısı sistemleri ile iki parçadan oluşmaktadır. Isı – enerji fonksiyonlarını inceleyen ve tasarlayan bir bölümdür. Son yıllarda enerji ve ekonomi arasında büyük bir ilişki vardır. Artık büyük devletler ekonomilerini büyütmek için enerji tasarrufu yapmak ve enerjilerini kendileri üretmesi gerekmektedir. Kısacası enerji ekonominin olmazsa olmazları haline gelen bir lokomotif sistemidir.

Enerji Sistemleri Mühendisi Nedir ? Ne İş Yapar ?

Makine mühendisliği alt tabanını oluşturduğundan dolayı imalat ve teknik resim konusunda eş zamanlı ilerlemektedir. Bu bölüm mezunları makine mühendisliği unvanına sahip olan mühendislerle aynı işi yapabilme kabiliyetine sahiptir. Enerji sistemleri mühendisliğinin bitiren mezunlar aynı zamanda makine mühendisleri odasına kayıt olabilir.

Enerji sistemleri mühendisliği hakkında yorumlar

Çağımızın gereklilikleri arasında enerji ilk sırayı alıyor. Enerjisiz devlette dışa bağımlı olmaya mecburdur. Kısacası enerji bir devletin her şeyidir. Böylesine önemli bir alanda çalışmak elbette ki önemlidir. Alanında başarıya ulaşmış ve piyasa şartıyla kendi yetiştirmiş personeller, her daim aranan eleman niteliğinde olur.

Enerji sistemleri mühendisliği geleceği

Enerji üretimi, verimliliği, dağıtım ve pazarlama başta olmak üzere üzere enerji üzerine bir çok alan iş yapabilir. Peki, enerji sistemleri mühendisliği bayanlara uygun mu ? Aslına bakarsanız tam bir bayanın yapacağı iştir. Özellikle proje aşamasında görev alabilir. Bunun yanında enerji verimliliği ve pazarlama alanlarında aktif olarak rol oynayabilir.

Devlet kadroları nelerdir ?

Özellikle devlet alanında başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere bu bakanlık bünyesine dahil tüm teşkilatta kadroları bulunmaktadır.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Başta devlet kadroları olmak üzere özel sektör de iş alanı geniştir. En düşük mühendis maaşı devlette 3 bin 500 TL civarında olurken, özel sektörde deneyim, bilgi ve tecrübeye göre değişmektedir. Orta düzey mühendis 4 bin TL civarındadır.

Enerji sistemleri mühendisliği yurt dışı maaşları

Yine deneyime göre yurt dışında aldıkları maaşlar değişmektedir. Enerji Mühendisi yılda 67.748 $ ortalama maaş alır. Yaklaşık olarak aylık 21 bin TL maaş alır. (Orta düzey mühendis) Çoğu kişi bu kariyerde 10 yılı aşkın çalışmayla ulaşır. Deneyim, enerji mühendisliği için ilk şarttır. Ortalama en düşük ve en yüksek seviye mühendis maaşları aşağıda ki tablo verilmiştir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Cevher Hazırlama Mühendisi Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca cevher mühendisi maaşı, cevher mühendisi maaşları ve cevher mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Mühendis Maaşları © 2017