Mühendis MaaşlarıÖzel Sektör Mühendis Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2023

Enerji Sistemleri Mühendisliği maaşları ne kadar ? Günümüzde farklı mühendislik bölümleri arasında yerini alan enerji sistemleri mühendisliği hakkında bilinmedik soruları yanıtlayacağız. Bu mühendislik ile ilgili olarak ne iş yapar, ne kadar maaş alır, iş imkanları veya olanakları nelerdir, çalışma alanları nelerdir ve hakkında kısa kısa güncel bilgiler paylaşalım.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Makine mühendisliği tabanından ayrılmış enerji sistemleri imalat ve ısı sistemleri ile iki parçadan oluşmaktadır. Isı – enerji fonksiyonlarını inceleyen ve tasarlayan bir bölümdür. Son yıllarda enerji ve ekonomi arasında büyük bir ilişki vardır. Artık büyük devletler ekonomilerini büyütmek için enerji tasarrufu yapmak ve enerjilerini kendileri üretmesi gerekmektedir. Kısacası enerji ekonominin olmazsa olmazları haline gelen bir lokomotif sistemidir.

Enerji Sistemleri Mühendisi Nedir ? Ne İş Yapar ?

Makine mühendisliği alt tabanını oluşturduğundan dolayı imalat ve teknik resim konusunda eş zamanlı ilerlemektedir. Bu bölüm mezunları makine mühendisliği unvanına sahip olan mühendislerle aynı işi yapabilme kabiliyetine sahiptir. Enerji sistemleri mühendisliğinin bitiren mezunlar aynı zamanda makine mühendisleri odasına kayıt olabilir.

Enerji sistemleri mühendisliği hakkında yorumlar

Çağımızın gereklilikleri arasında enerji ilk sırayı alıyor. Enerjisiz devlette dışa bağımlı olmaya mecburdur. Kısacası enerji bir devletin her şeyidir. Böylesine önemli bir alanda çalışmak elbette ki önemlidir. Alanında başarıya ulaşmış ve piyasa şartıyla kendi yetiştirmiş personeller, her daim aranan eleman niteliğinde olur.

Enerji sistemleri mühendisliği geleceği

Enerji üretimi, verimliliği, dağıtım ve pazarlama başta olmak üzere üzere enerji üzerine bir çok alan iş yapabilir. Peki, enerji sistemleri mühendisliği bayanlara uygun mu ? Aslına bakarsanız tam bir bayanın yapacağı iştir. Özellikle proje aşamasında görev alabilir. Bunun yanında enerji verimliliği ve pazarlama alanlarında aktif olarak rol oynayabilir.

Bu konu da önemli okuyunuz !  İmalat Mühendisi Maaşları 2023

Devlet kadroları nelerdir ?

Özellikle devlet alanında başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere bu bakanlık bünyesine dahil tüm teşkilatta kadroları bulunmaktadır.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Başta devlet kadroları olmak üzere özel sektör de iş alanı geniştir. En düşük mühendis maaşı devlette 3 bin 500 TL civarında olurken, özel sektörde deneyim, bilgi ve tecrübeye göre değişmektedir. Orta düzey mühendis 4 bin TL civarındadır.

Enerji sistemleri mühendisliği yurt dışı maaşları

Yine deneyime göre yurt dışında aldıkları maaşlar değişmektedir. Enerji Mühendisi yılda 67.748 $ ortalama maaş alır. Yaklaşık olarak aylık 21 bin TL maaş alır. (Orta düzey mühendis) Çoğu kişi bu kariyerde 10 yılı aşkın çalışmayla ulaşır. Deneyim, enerji mühendisliği için ilk şarttır. Ortalama en düşük ve en yüksek seviye mühendis maaşları aşağıda ki tablo verilmiştir.

Enerji sistemleri araştırmalarının mevcut enerji dağıtım sistemlerimizin gelişimi üzerinde derin bir etkisi olacaktır. Elektrik enerjisinin üretimi ve tedarikinde meydana gelen önemli değişiklik en iyi örnek diyebiliriz. Merkezi bir üretim modelinden, üretimin elektrik şebekesi etrafında dağıtıldı. Ağ operatörleri artık ağlarında dağıtılamayan ve kontrol edilmeyen üretim kaynaklarına sahiptir. Bu, ağ planlamasını, çalışmasını, kontrolünü ve korumasını çok daha zor hale getirir. Diğer taraftan, dağıtılmış üretim, kullanıcılara daha verimli ve potansiyel olarak daha esnek olan daha düşük karbonlu bir enerji kaynağı da sağlayabilir.

 • Yenilenebilir üretim ve entegrasyon
 • Güç sistemi işlemleri
 • Koruma sistemleri
 • Enerji depolama sistemleri
 • Güç elektroniği
 • Yüksek voltaj sistemleri
 • Elektrikli tahrik sistemleri
 • Güç ekonomisi
 • Piyasa operasyonu ve yeniden yapılanma
 • Durum izleme, teşhis ve prognostikler
 • Enerji ekonomisi

Araştırmalarımızın çoğu, elektrik şebekesi, otomotiv ve havacılık uygulamaları ve denizcilik sistemlerini içeren güç sistemleri uygulamalarına odaklanmaktadır. Araştırmamız ülkemiz ve ötesindeki endüstri ile işbirliği içinde gerçekleştirildi ve yeniliklerimiz endüstri tarafından ticarileştirildi. Güncel araştırma ilgi alanlarının örnekleri burada mevcuttur.
[wp-faq-schema]

Bu konu da önemli okuyunuz !  Hidrojeoloji Mühendisi Maaşları

Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde endüstri mühendisi maaşı, endüstri mühendisi maaşları ve endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Oģlum bu bölümu bitirdi. İş bulamıyor. Enerji sis.müh.liği hiç bir işe yaramıyor. Yetki alanı bile yok. İş ilanlarında adı bile geçmiyor. Çok yazık!

 2. Merhaba Uğur Uçar, üniversite tercihi yapıcam lisede de enerji sistemleri okumuştum ve şimdi enerji mühendisliğine bakıyorum oğlunuzdan bilgi edinmem mümkün müdür?

 3. Merhaba uğur uçar ve ervanur, oğlum lisede bu bölümü kazandı.adana da ilk kez açıldı bu bölüm lisede. Nasıl lisede dersler lütfen bilgi rica edeceğim. Lisede almanca da var mı İngilizce yanında. Yabancı Dil ders saati fazla mı ve üniversitede zorluk derecesi nedir acaba Almanya ya gitse bitirip dilini geliştirse dayısı var orda bu iş daha iyi şartlarda belki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu