Fizik Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Fizik mühendisliği maaşları ne kadar ? Türkiye’nin en bilinen meslek dalları arasında yeri alan fizik mühendisliği hakkında konuşacağız. Yazımıza başlarken bu mesleği tercih eden veya tercih etmeyi düşünen mühendis adayları için öncü rehberi olması dileğiyle…

Fizik mühendisliği nedir ?

Konumuza bu mühendislik bölümünü tanıtarak başlamak en doğrusu olacaktır. Kısaca fizik mühendisliği; Yer yüzünde meydana fiziksel bulguları inceleyen bilim daldır. Modern yaşamda teknolojin gelişmesiyle birlikte bu bilim dalına olan ilgi iyice geliştir. Bu konuyla ilgili detaylı bir şekilde bilgiler aktaracağız.

Fizik mühendisliği bölümü mezunları ne iş yapar ?

Üretim yapan bir işletmenin olmazsa olmaz mühendisleri arasında yerini almıştır. Her alan görev yapabilir. En somut örneklerden bahsetmek gerekirse;

  • Plastik üretim fabrika – Bir plastiğin ne kadar sürede üretileceği, hangi aşamalardan geçeceği, ne gibi katkılarının dahil edeceği gibi bir çok proses kontrolünden sorumludur.
  • Telefon alanında üretim yapan firma – Üretim aşaması ve üretimden sonra yapılan kalite kontrol birimden görev yapabilir. Kaliteye uygunluk tüm belgelerin alınması, cihazların estetik açıdan tasarımın kontrolü gibi bir çok göreve sahiptir.

Analitik düşünme ile yapay zeka ve alt birimlerde görev yapabilir. Yeni bir bakış açısı getirerek hızlı çözüm verebilir.

Fizik mühendisliği hakkında yorumlar ve bilgiler

Fizik mühendisliği hakkında yer alan başlığımızda sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Öncelikle bu mühendisliğin piyasada çok geniş iş sahasına sahip olduğunu belirterek başlayalım. Bölüm mezunları bir çok alanda iş bulabilir. Mühendisliğin başarısı katkısı meslek hayatları boyunca bir çok problemle ile yüz yüze gelecek, analitik düşünme sayesinde aşacaktır.

Fizik mühendisliği bölümü iş imkan ve olanakları

Bu mühendisliği diğer dallarından en önemli özellik arge mühendisliği olmasıdır. Endüstri sektöründe malzeme, kalite kontrol, elektronik, gibi branşlarda ARGE mühendisi olarak görev yapabilir.

Aslına bakarsanız hepimizin yakından bildiği tıp dalında anestezi ve rehabilitasyon uzmanları hekimler tarafından yapılmaktadır. Ameliyathane sistemin işleyişin nasıl doktorlar sorumlu ise, ARGE biriminde (yukarı saydığımız alanlar) fizik mühendisleri sorumludur.

Fizik mühendisliği iş veren kurumlar ? (arayan kurumlar)

Fizik mühendisliği alanında bir çok kurum ve kuruluş vardır. Özel sektör başta olmak üzere kamuda bir çok pozisyonda fizik mühendisi alımları yapılmaktadır. Seçeceği kariyer planını doğrultusunda iş sahası geniştir.

 İçişleri Bakanlığı

 Sağlık Bakanlığı

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Bir çok aday tarafından fizik mühendisi iş arıyorum gibi konular gelmektedir. Peki iş sahası dışında fizik mühendisi öğretmen olabilir mi ? fizik mühendisi ile fizikçi farkı nedir ? Öncelikle öğretmen olabilmek için formasyon almanız gerekmektedir. Ancak bu sayede öğretmen olmaya hak kazanırsınız.

Fizik mühendisi eleman arayanlar bir çok kurum ve şirket vardır. Öncelikle kamu kurumları için KPSS şartı aranırken, özel de ise tecrübedir. Fizik mühendisi atamaları 86,55 ile 95,98 arasındadır.

Fizik mühendisliği geleceği

Fizik mühendisliğin geleceği diğer dallara göre çok parlak değildir. İş sahası geniştir. Fakat bir elektrik mühendisi kadar geniş olduğunu söyleyemeyiz. Bu sebeple tercih ederken bu tip kriterleri göze almak gerekir. Fakat alanında kendini geliştirse büyük işlere imza atabilir. Bunun çok net örnekleri vardır.

Kariyer planlarınızda başarı yer alacaksa çok çalışmak ve tecrübe edinmek gerekir.

Fizik mühendisi olmak istiyorsanız, kesinlikle yolunuzdan vazgeçmeyiniz. linkedin kariyer sitesinden aldığımız verilere göre sahada çok pozisyonda fizik mühendisi bulunmaktadır.

Adaylarımız tarafından sorulan soruların devamına baktığımız zaman;

 Soru : Fizik mühendisleri nerede çalışır ?

 Cevap : Bir çok alanda görev yapabilir. Mühendislik alanında hizmet veren yapı firmaları, kamu sektörü, global baz iş yapan inşaat firmalara bunlara en iyi örnektir.

 Soru : Fizik mühendisliği zor mu ?

 Cevap : Aslına bakarsanız tüm mühendislikler kolay değildir. Fakat sayısal alt yapınız varsa zorlanacağınız bir bölüm değildir.

 Soru : fizik mühendisleri nerede staj yapar ?

 Cevap : Mühendislik alanında iş yapan tüm firmalar (inşaat, üretim – sanayi,) ve kamu da yapabilir.

 Soru : Fizik mühendisliği okuyunca ne olunur ?

 Cevap : Öncelikle Fizik Mühendisi unvanı kazanır. Yukarı da bahsettiğimiz bir çok firmada farklı pozisyonlarda görev yapabilirsiniz.

 Soru : Fizik mühendisliği Yurtdışı iş imkanları nasıldır ?

 Cevap : İngilizce “physics engineer” olarak geçmektedir. Yurt dışında imkanları geniştir. İş ilanları sitesinden yaptığımız inceleme doğrultusunda 496 tane iş ilanı bulunmaktadır. Ayrıca senelik maaşları 60 bin $ ile 150 bin $ arasındadır. Tabi yurtdışında çalışmak kolay değildir. İyi derece dil sahibi ve mesleğinizde başarılı olmanız gerekmektedir.

Fizik mühendisliği maaşı ne kadar ?

Fizik mühendisleri 2 alanda kazanç sağlamaktadır. Bu başlığımız altında özel sektör ve kamu sektörünü ele alacağız. Konumuzun sonunda fizik mühendisleri ne kadar kazanır ? sorunu yanıtlamış olacağız.

Kamuda fizik mühendisi maaşları (Devlet)

Devlette bir çok kurumda fizik mühendisi aktif olarak farklı pozisyonda çalışmaktadır. Bazı kurumlara bakalım.

Havelsan – Aselsan – Tai – Roketsan fizik mühendisi maşları

Öncelikle Türkiye’nin en güzide kurumlarının başında gelen kurumlara bakacağız. Fizik mühendisleri savunma sanayinde aktif olarak çalışır. En düşük 3 bin 800 TL ile 5 bin TL’ye maaş değişmektedir. Kişinin hizmet yılı, pozisyonu gibi kriterler maaşı etkilemektedir.

Özel sektör fizik mühendisi maaşları

Özel sektörde çalışan fazlaca fizik mühendisi bulunmaktadır. Mühendisler odası tarafından belirlen rakama aylık brüt 3 bin 300 TL’dir. Bunun altında maaşta mühendis çalıştırılamaz. Fakat yeni mühendisler işi öğrenmek sebebiyle bu maaşın altında da çalışabildiği görülmektedir. Ortalama maaşları 2 bin 700 TL ile 6 bin TL arasında net maaşları vardır. Kişinin deneyimi ve tecrübesine göre maaşlar değişebilir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Fizik Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
41star1star1star1stargray

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©