Fransa Mühendis Maaşları | Mühendis Maaşları


Fransa’da mühendis maaşları ne kadar ? Fransız şirketlerinde görev yapan mühendislerin sosyal olanakları ve ortalama maaşları konusunda geniş kapsamlı bilgiyi bu konudan öğrenebilirsiniz. Öncelikle Fransa’da hizmet, otomotiv, yazılım, sağlık, inşaat gibi sektörler başta gelmektedir. Fransa’da çalışan Mühendislerin büyük bir bölümü otomotiv alan üzerinedir. Meslek gruplarına baktığımız zaman inşaat, elektrik, elektronik, gıda, kimya, elektronik haberleşme, endüstri, imalat gibi bölümlerin yer aldığını görebilmekteyiz. Aynı şekilde ülkemizde mühendislik bölümünü bitiren ve yüksek lisans tezi için Fransa’ya tercih eden öğrencilerinde Fransız fabrikalarında ve mühendislik firmalarında staj ve çalışma olanağı bakımından iş yaptıklarını söyleyebiliriz.

Fransa da mühendis olmak

İlk olarak Fransa’da çalışmak isteyen mühendisleri yabancı dil konusunu aşmaları gerekmektedir. Fransızcanın Yanımda da İngilizce’nin olması zaruret haline gelmiştir. Sektör bazında baktığımız zaman Avrupa ülkelerinde mühendislerin büyük bir bölümü Almanya’dan sonra Fransa’da toplanmıştır. Öbür taraftan Arabistan, Katar, Dubai gibi ülkelerde ve Amerika kıt’asına baktığımız zaman Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde görev yaptıklarında rahatlıkla söyleyebiliriz.

Burada maaş bakımından en çok popüler ise Amerika da olurken profesyonellik açısından sektörün seçimi önemlidir. Mühendisin deneyimli olması ve piyasa koşullarına rahatlıkla ayak uydurması istenmektedir. Ancak bu şekilde bu tip ülkelerde iş konusunda sıkıntı çekilmez.

Bu bilgileri verdikten sonra Fransa’da görev yapan bir mühendis ortalama 4 bin avro maaş alırken profesyonel düzeyde veya üst yönetici pozisyonunda olan bir mühendise en az 8 bin avro ve üzerinde aylık maaş almaktadır. Ülkemizde kıyaslama yapmak oldukça zor olması gerektiğinden dolayı yorumu sizin değerli görüşlerinizi sunuyoruz.

Daha önce yayına aldığımız Almanya Mühendis Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca %ETIKET% konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©