Gıda Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Gıda mühendisliği maaşları ne kadar ? 2020’in en gerçek maaşları burada… Üniversite hayatından sonra gelecekte yapacağınız mesleğe dair bilgi edinmeniz en doğal hakkınızdır. Çoğu kişi üniversite seçerken mesleğin ilerisini araştırmadan seçiyor. Mezun olduktan sonra KPSS’ye hazırlanmalı mı ? yoksa özel sektörde çalışmalı mı diye düşünüp duruyor. Meslek seçimi yaparken neye dikkat etmek gerekiyor ? Bu alanda yazılmış yüzlerce bilgi internette bulunmaktadır. Buradan bilgi edinerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Gıda mühendisi maaşları ne kadar ?

Günümüzün en popüler meslekleri arasında mühendislikler gelmektedir. Özellikle son 10 yılında gözde mesleği gıda mühendisliğidir. Gıda mühendisi alanında uzmanlaşacak bireylerin doğru karar verdiklerini şimdiden belirtelim. Sayısal bölüm mezunları olan mühendislerin, piyasa da iş alanları geniştir. Devlet ve özel sektörde kolaylıkla iş bulabilir.

Gıda denilince akla bir çok soru gelmektedir. Artık kaliteye önem veren bir çok firmanın gıda mühendisi çalıştırdığını biliyoruz. Peki mühendisler ne kadar maaş aralığında çalışıyor ?

Gıda mühendisi maaşları

Gıda mühendisi maaşları

Gıda mühendisliği iş imkanları maaşları

İş imkanları konusunda yukarı bilgiler paylaştık. Özetleme burada bir kez daha belirtmek gerekirse; alanı çok geniştir. Yeni firmalar açıldıkça genişlemektedir. Özel sektör ve kamu sektörde çalışabilirsiniz. Bu denli ortalama maaşları özel 2 bin TL civarında iken (en düşük) kamuda 3 bin TL’dir. (en düşük)

Özel de sadece gıda üretim fabrikaları yer almamaktadır. Oteller gibi farklı mecralarda gıda mühendisi olarak görev yapabilirsiniz.

Gıda mühendisliği iş imkanı var mı ?

Özel ve kamuda çok geniş iş alanına sahiptir. Gıda konusunda üretim yapan tüm işletmeler dahil araştırma ve geliştirme sahalarında da görev yapabilir.

Gıda mühendisi olmak için ne yapmalıyım ?

Bitmeyecek meslekler arasında karşımıza çıkan bir mühendislik dalıdır. Bu bölümü okumak isteyen adaylarımız için hazırladığımız konumuzda öncelikle adayların ne yapması gerektiği hususunda açıklamalar yapacağız.

2018 sınav sistemi değişikliği 2 oturuma girmesi gerekmektedir. Buradan çıkacak sonuçlara göre gıda mühendisliğini tercih edebilirsiniz.

Gıda mühendisliği okuyanların yorumları

Bölüm mezunları veya gıda mühendisliğine ilgi duyan ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Gıda mühendisliğinde kendimi nasıl geliştirebilirim ?

Özel sektör veya kamuda görev yapan mühendisin kendisini geliştirmesi için deneyim kazanması gerekiyor. Araştırmacı olmalı ve mesleğini sevmesi gerekir. Ayrıca lisans eğitimi sonrası alanıyla ilgili yüksek lisans ve mba yapabilir.

Gıda mühendisi maaşları devlet – kamu

Gıda mühendislerinin kamunun çeşitleri yerlerinde görev almaktadır. Bakanlıklardan tutun da çeşitleri özel kurumlara kadar bir çok alanda iş pozisyonu vardır. Mühendis maaşları Ocak ve Temmuz aylarında zam gelmektedir. Kişi işçi kadrosuna göre çalışıyorsa farklı zam oranı (sendikalı ise) eğer 657 sayılı devlet memurlarına tabi ise alacağı zam oranı memurlar ile aynıdır.

Gelin kısaca kuramlara şöyle bir atalım. Kim kaç lira maaş alıyor ?

Gıda mühendisi maaşları

Gıda mühendisi maaşları

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı mühendis maaşları ne kadar

Kamuda görev yapabilmeniz için öncelikle bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Kurumların açmış olduğu sınavlara girebilmeniz için kurumları istediği nitelikte olması lazımdır. Örneğin Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı gıda mühendisi alımına çıkarken, KPSS – YDS – ALES gibi nitelikli sınav şartları aramaktadır. Bunun yanında İngilizce yeterlilik ve mülakat gereklilikleri vardır. Son olarak güvenlik soruşturması tamamlanarak işe alma süreci tamamlanır.

Yeni göreve başlayan gıda mühendisi 3 bin 150 TL maaş almaktadır. Kamudan kamuya değişmektedir. Bakanlıklarda verilen ortalama maaşlardır. Aynı zamanda bazı kurumlarda verilen ikramiyeler ve fazla mesailer farklılık gösterebilir. Sözleşmeli olarak göreve başlayan personel kadroluya göre %10 daha düşüktür.

TSE gıda mühendisi maaşları ne kadar ?

Türk Standartları Enstitüsü açılımıyla kamunun nadide kurumlarının başında gelmektedir. Diğer kurumlara maaşları yüksektir. Ayrıca ikramiye gibi ekstraları vardır.

Gıda mühendisliği bölümü başlangıç maaşları

Kamuda en düşük gıda mühendisi maaşı farklılık göstermektedir. Ekstra olarak sözleşmeli göreve başlayan personel %5 – %10 arasında maaş daha düşük almaktadır. Gıda mühendisliği memur maaşları 3 bin TL civarındadır.

Özel sektör gıda mühendisliği maaşları

Özel de çalışma alanı geniştir. Türkiye elektrik mühendislerine ihtiyaç olduğu kadar gıda mühendislerine de ihtiyaç vardır. Her sektörde faaliyet gösteren firmada iş yapabilirsiniz. Otellerden tutun da gıda üretimi yapan her alanda çalışabilir. Gelin bazı firmaların ortalama maaş politikalarına bakalım.

Özel sektör gıda mühendisliği maaşları

Özel sektör gıda mühendisliği maaşları

Eti gıda mühendisi maaşları

Türkiye’nin önde gelen gıda firmalarının başında gelmektedir. 1961 yılında kurulan firma varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Eti gıda alanda bir çok marka oluşturdu. Firma da görev yapan gıda mühendisi maaşı 2 bin 750 TL ve üzerindedir. (ortalama, değişiklik gösterebilir)

Torku gıda mühendisi maaşları

Son yıllarda hızlı bir ivme gösteren kaliteli bir gıda firmasıdır. Çikolatalardan tutun da sıvı yağlara kadar bir çok alanda gıda üretimi yapmaktadır. Firmanın en önemli kadroların birisi de gıda mühendisliğidir. Gıda mühendisi maaşı ortalama 2 bin 750 TL ve üzerindedir. (ortalama, değişiklik gösterebilir)

Ülker gıda mühendisi maaşları

Yıllar ülkemizde adından sıklıkla söz ettiren bir firmadır. Bir çok alanda ünlü ürünleri vardır. Gıda mühendisi maaşları ortalama 2 bin 750 TL ve üzerindedir. (ortalama, değişiklik gösterebilir)

Gıda mühendisliği mezunları yorumları

Gıda mühendislerine ait tüm gerçek yorumları buradan inceleyebilirsiniz. Sizler için özellikle bu bölümü okuyan ve mezun olan mühendisler konuştuk. Sizler adına yönelttiğimiz soruları özetlemek gerekirse;

Okumak zor mu ?

Öncelikle kazandığınız üniversitenin eğitim seviyesine bağlı olmakla birlikte orta düzey bir programı vardır. Ne çok zor ne de çok kolaydır. Bu yüzden tercih edeceklerin bu uyarı dikkat almalarını rica ederiz. İlk olarak 1. sınıf veya hazırlık döneminde üniversiteye adette olmaları ve alttan ders bırakmamaları gerekiyor. İlerleyen yıllarda en çok zorlayacağı sınıf 2. ve 3. olacaktır. Son sınıfa gelindiğinde bütün derslerin zorlukları bir kenara iş hayata adaptasyon yapılmaktadır.

İşsiz kalır mı ?

Günümüzde işsizlik sıkıntı çeken pek çok mühendislik bölümü vardır. Fakat gıda mühendisliği hiç bitmeyecek, neredeyse insanoğlunun son bulacağı güne kadar devam edecek bir bölümdür. Aslına bakarsanız işsiz kalmak sorusunun yerine iş beğenmeme sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Yani yeni mezun mühendis maaşını kendi belirlerse, yani “ben 5 bin TL’den aşağıya çalışmam” derse işsizlik sorunu olur.

İyi bir gıda mühendisi nasıl olmalıdır ?

Önemli olan mühendisin kendini yetişmesidir. Orta ve üst düzey profesyonel gıda mühendisi olduktan sonra maaşın arttığını görebilirsiniz. Eğer yeni mezun mühendis iseniz, maaşı her zaman ikinci planda tutun. Çalışacağınız işletmeye kendinize yarar sağlayabilecek mi ? Sadece rutin işler yapmak mı ? Yoksa komplike bir gıda tesisinde yüzlerce ürünü incelemek mi ? İleriyi düşünenler için tabi ki ikinci seçenek olacaktır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Gıda Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©