Hidrojeoloji Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları


Farklı mühendislik bölümleri ile karşınızdayız. Ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşan Hidrojeoloji mühendisliği hakkında bilgiler vermek istiyoruz. İlk olarak bu bölümü tercih edecek adayların sorabilecekleri soruları hazırladık. Daha sonra piyasa şartlarında ne gibi işlerde çalışabilecekleri konusunda bilgileri sunacağız. Yazımızın temel hedefi bu Hidrojeoloji mühendisliği merak tüm sorularının yanıtı verebilmektir. Hidrojeoloji nedir ? ne iş yapar ? nerede çalışır ? iş imkan ve olanakları nelerdir ? kamu atamaları nasıldır ? yurt dışı iş imkanları nasıldır ? İşte Hidrojeoloji mühendisliği ve merak edilen o sorular…

Hidrojeoloji Mühendisliği Kısaca Nedir ? Hakkında Bilgi

Yeryüzü ve yer altındaki suların incelenmesi ve içme kullanma suyu elde edilmesi için araştırma yapan mühendislik bölümüdür. Barajlarda ortaya çıkacak su kaçaklarının engellenmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Hidrojeoloji mühendisleri genellikle arazilerde inceleme yapmaktadır.

Hidrojeoloji mühendisliği bölümü sadece Hacettepe Üniversitesi bulunmaktadır. Ama küreselleşme nedeni ile su kaynaklarının azalması ve ihtiyacı karşılayacak içme sularının bulunmasında sorun yaşanması günümüzde ve gelecek yıllarda hidrojeoloji mühendislerine ihtiyacın artacağını göstermektedir. Bu nedenle ilerleyen yıllarda yaygın hale gelecek bölümler arasındadır.

Hidrojeoloji Mühendisleri Ne İş Yapar?

Yer altındaki suların yapısını jeotermal kaynağını inceler. Yer altı suyunun kullanım ve içme suyuna uygun olup olmadığının denetlenmesi yüzeye çıkışının uygunluğunun denetlenmesini yapar. Yer altında içme suyuna uygun olmayan suların uygun hale getirilmesini sağlar. Hidrojeoloji mühendisliği bölümünü isteyenlerin grup halinde çalışmaya yatkın olması, araştırmacı bir özelliğe sahip olması gerekir. Arazi de zor şartlarda çalışma koşullarına karşı sabırlı olması gerekir. Çalışma hayatında diğer birim mühendisleri ile iletişim halinde olması gerektiğinden iletişim becerisinin güçlü olması gerekir.

Hidrojeoloji Mühendisleri İş İmkan ve Olanakları

Mühendisler genellikle saha aktif olarak çalışır. Doğal kaynaklar başta olmak üzere bir çok yer altı su kaynaklarının çıkartılması ve işletilmesinde aktif olarak çalışır. İş olanakları diğer mühendislere göre kısıtlıdır. (Elektrik, makine gibi) Fakat iş alanında kısıtlı olması iş olmadığını anlamına gelmez. Bil hassa kendi alanında fazla mühendis olmadığı için, piyasada sürekli ihtiyaç vardır.

Hidrojeoloji Mühendisleri Nerede Çalışır ?

Başta Devlet Su İşleri olmak üzere bir çok kamu kurumunda çalışabilir. Orman Bakanlığı’na bağlı taşra teşkilatları bunlara en güzel örnektir. Yine özel sektör de bu alanda iş yapan firmalarda görev yapabilirler.

Hidrojeoloji Mühendisleri Maaşları Ne Kadar ?

Günümüz şartlarında mühendislerin maaşları çalıştığı firmaya ve tecrübesine göre değişir. Örneğine 5 senelik işinde orta düzey bir mühendisin aldığı maaş ile 20 senedir bu işi yapan ve sektörde söz söyleyecek olan bir mühendisin maaşı kesinlikle aynı değildir. Şimdi gelelim hidrojeoloji mühendislerin durumuna…

Yeni mezun olarak özel sektörde alacakları maaş en az 2 bin 400 TL seviyesinde iken, kamuda ise 3 bin 500 TL ile iş başı yapar. Orta düzey 5 senelik mühendis özel de (çalıştığı firmaya göre değişir) 3 bin 300 TL maaş alırken, kamuda ise 4 bin TL rakamlarına yakın maaş alır. Yurt dışında ise senelik bazda 50 – 60 bin dolar seviyelerinde maaşları olduğunu belirtebiliriz.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©