İmalat Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


İmalat Mühendisliği maaşları ne kadar ? Konumuz içerisinde imalat mühendisliği ile ilgili tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız. İnternette sıklıkla merak edilen soru kalıplarının başında nedir ? ne iş yapar ? kaç lira maaş alır ? hangi alanlarda çalışır ? iş olanakları veya imkanları nelerdir ? kamuya atama puanları ne durumda ? özel sektör de iş sıkıntısı var mı ? Gelin bu ve bunun bir çok sorunun yanıtını birlikte verelim.

İmalat Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ?

Makine mühendisliği bölümü bilinse de bu bilim dalı temel bazda mekanik ve sistemlerin kurulum ve imalat aşamasını kapsamaktadır. Daha kısa anlatım ile üretimin sağlanması için makine tasarlayan bir mühendislik dalıdır. Üretimin gerekli olması için üretilecek malzemenin cinsinden hangi aşamalardan geçeceğine kadar bir çok alanda bilgi sahibidir. Sistem gereğince otomasyonel aşamalardan geçer.

Makine mühendisliği ile birbirine benzeyen bu bölümün mezunlarının en çok sordukları sorularını genel itibariyle ele almaya çalıştık. Gelin o sorulara yakından bakalım.

İmalat Mühendisliği iş imkan ve olanakları nelerdir ?

Günümüzde üretim olmadığı hiç bir alan kalmadı. Teknolojinin gelişmesiyle özellikle tüketim ürünlerine olan talep artmaya başladı. Ürün üreten firmalar imalat mühendislerine ihtiyaç duydukları gibi, bu alanda global çalışan danışmanlık firmaları da bu mühendisleri çalıştırıyor. Peki genel itibariyle hangi alanlarda çalışılabilir ?

İmalat mühendisleri nerelerde çalışır ?

Öncelikle yaygınca istihdam edildikleri yerlerin başında özel sektörde bire bir ürün üreten işletmeler gelmektedir. Daha sonra mühendislik ve yapı firmaları, danışmanlık hizmeti veren şirketler diye liste sıralanıyor. Tablo halinde incelemek gerekirse;

Kadro Adı Çalışan Alan Firma
İmalat Müh. Üretim – Otomobil Fabrikaları Mercedes-Benz Türk A.Ş.
İmalat Müh. Üretim – Motor Fabrikaları TEI – Tusaş Motor Sanayii A.Ş.
İmalat Müh. Üretim Sistemleri ÇİMTAŞ
İmalat Müh. Üretim ve Tasarım Sistemleri Intecro Robotik A.Ş.
İmalat Müh. Üretim Sistemleri General Electric
İmalat Müh. Kamu Sektörü TAI – ROKETSAN
İmalat Müh. Kamu Sektörü MKEK – ASELSAN
İmalat Müh. Kamu Sektörü Savunma Sanayi ve Bakanlıklar

İmalat Mühendisi kaç lira maaş alır ?

İşte geldik en alıcı sorulardan bir tanesine… Ortalama maaşları kişinin deneyime bağlı değişmekle birlikte 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişmektedir. Yani ne demek istiyoruz ? Yeni mezun imalat mühendisi piyasa şartlarına göre en düşük seviyeden maaş alırken, daha deneyim kazanmış mesleğine 10 sene vermiş bir mühendis 4 bin 500 TL maaş almaktadır.

Özel sektör de şirket yetkilileri bilgi, deneyim ve tecrübe çatısı altında maaş skalasını belirlerler. Sebeple şu mühendis şu maaşı alır dememiz yanlış olacaktır. Peki gelin detaylıca hangi alanlarda ne kadar maaş aldıklarına (yaklaşık) konuşalım.

Devlette İmalat Mühendisi Maaşları

Devlette çalışma alanları özel sektöre göre daha dardır. Yukarı da belirtiğimiz gibi TAI – ROKETSAN – ROKETSAN – MKEK – ASELSAN – Savunma Sanayi ve Bakanlıklar olmak üzere bazı kamu kurumlarına dair bilgiler verdik. Peki atamalar nasıl olur ?

Öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeniz gerekiyor. Ayrıca bazı kurumlar KPSS yanında YDS ve TOEFL sınavları da istemektedir. Yabancı dili iyi hakim olması kurum açısından artı avantajdır.

İmalat mühendisliği kpss atamaları

KPSS atamaları her yıl değişmektedir. Sınavlar zor olsa da atama puanları da yükselmektedir. Her sene artan mühendislik kadroları ile puanlar artmaktadır. Ortalama 89 ile 93 arasında değişmektedir.

Özel Sektör İmalat Mühendisi Maaşları

İmalat mühendisleri ne kadar maaş alır ? Aslına bakarsanız yukarıda bazı konulara değindik. Özel de iyi maaş alabilmeniz için öncelikle alanınıza çok iyi hakim olmanız gerekiyor. Eğer bu başarabilirseniz, piyasa da aranan personel olursunuz. Orta düzey olmanız halinde bile sektörün açığından dolayı işsiz kalmazsınız. Peki, aylık ücretler ne durumda ?

Öncelikle deneyim kazanmanız halinde en az 5 bin TL maaş alabileceğinizi şimdiden burada belirtelim. Alanında güçlü firmalarda çalışmaya başladığınız da bu rakamlar hayal bile değil. Fakat küçük sanayi işletmelerinde bu rakamları görmeniz neredeyse imkansızdır. O yüzden kariyer planlarınızda global şirketlerle çalışmayı tercih edin. Yurt dışı bağlantılı firmalarda orta düzey mühendis 5 bin TL alırken, yeni personel 2 bin 500 TL civarında almaktadır. Tabi deneyim kazandıkça alacağı rakamda değişmektedir.

Yurt dışı imalat mühendisi maaşları

Adaylarımız tarafından bizlerle en çok soruların başında geliyor. Acaba yurt dışına gittiğimiz zaman ne kadar maaş alırım ? Hangi ülkeleri tercih etmek gerekir ? Bu konuyla ilgili yazımıza başlamadan önce imalat mühendisliği her ülkede iş bulamayabilir. Çünkü, branşı imalat sistemleri olduğundan üretim yapılan ülkeleri tercih etmesi gerekmektedir. Bunlara en iyi örnek; Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD gelmektedir.

Yaptığımız kısa araştırmaya göre Almanya da imalat mühendisleri yıllık 52 bin € kazanırlar. (brüt verilmiştir.)  %23’lük vergi dilimi hesaplandığında 41 bin € net gelir elde etmektedir. Türk Lirası bazında senelik 170 bin TL olurken aylık 14 bin TL civarındadır. Tabi bu rakamlar profesyonel derecesinde olan mühendisler içindir. İlgili kaynak linki aşağıda verilmiştir.

https://www.salairemoyen.com/salaire-metier-1457-Ingenieur_de_production_.html

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
İmalat Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

4 Comments

Add a Comment
  1. İmalat mühendislerin in devlette ataması yoktur

  2. Sanayide bir işci gibi çalışıyorum asgari ücrettende maşım var okumayıp normal işte çalışan daha fazla maaş alıyor okumaya değmez pişmanlık

  3. Sakın bu bölümü seçmeyin onun yerine sanyide bir işe girip çalışın daha iyi yerlere gelirsiniz pişmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©