İnşaat Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


İnşaat mühendisi maaşı ne kadar ? Yaşam içerisinde her alanda karşımıza çıkan yapıların arkasında gerçek bir mühendislik çalışması vardır. Binalardan tutun da hava alanları, büyük alışveriş merkezleri, otoyollar ve daha bir çok yapıyla iç içedirler. Çalışma alanında genişliği bakımından diğer dallara bir nebze daha iyi olan inşaat mühendisliği hakkında siz değerli ziyaretçilerimize özel bilgiler vereceğiz.

İnşaat mühendisleri aktif olarak saha da görev yapabildikleri gibi ofis ortamında da çalışabilirler. İşin proje aşamasından itibaren son ana kadar her kademede aktif çalışırlar. Mesleği itibariyle saha şefliği gibi üstün unvanlara sahip olabilirler. Konumuz içerisinde özel sektör de çalışan bir mühendisin ne yaptığı, hangi sorunlar ile karşılaştığı ve kaç lira maaş aldığını bilgisini düşerken, kamu da çalışan diğer mühendisle arasında ne gibi avantaj veya dezavantajları oluştuğunu açıklayacağz.

İnşaat Mühendisliği Maaşları Ne Kadar ?

Alanın çok geniş olduğundan yukarıda bahsettik. Bu sefer de ne kadar maaş aldıklarını neye göre maaşların şekilleneceği konusunda bilgilere bakalım. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte büyük yapıları hemen hemen her yer görmekteyiz. Eskiden 5 katlıdan yüksek binaları görmezken, şimdilerde yapılan projelerde 5 kattan az görmek neredeyse imkansız hale geldi. Ülkemizde kazandırdığı katkı ile ortalama 1 milyonun üzerine istihdam sağlamaktadır. Ayrıca sunmuş olduğu katma değer ile Türkiye’nin can damarı haline gelmiş durumdadır. İnşaat mühendisleri bu yürüyen lokomotifte önemli bir rol oynuyor.

İnşaat mühendisliği maaşları ne kadar

İnşaat mühendisliği maaşları ne kadar

İnşaat Mühendisi Kaç Lira Maaş Alır ? (Güncel)

Bir çok arkadaş çevresinde hep bu soru sorulur ? Kaç lira maaş alıyorsun ? Aslında bakarsanız kişinin deneyim ve bu işte uzmanlığı alacağı maaşı üç aşağı beş yukarı belli ediyor. Yeni mezun bir mühendis özel sektörde alacağı rakam en fazla 2 bin 500 TL’dir. Fakat deneyimli bir mühendis saha şefliği yaparsa (projesine göre) en az 8 bin TL’dir.

Kamu da ise iş biraz farklıdır. Deneyim ve bilgi ikinci planda olurken ilk öncelik KPSS sınavı olacaktır. Daha sonra mülakat yapılacaktır. Deneyime göre mülakatı geçen mühendisler kamuya bu şekilde giriş yapacaktır. Peki, daha fazla bilgi yok mu ?

İnşaat Mühendisi Asgari Maaşı ? (Başlangıç Maaşları)

Asgari demek düşük anlamına gelmektedir. Bir inşaat mühendisi ne kadar maaş alır ? En düşük inşaat mühendisi maaşı özel sektörde 2 bin 400 TL, kamuda 3 bin TL civarındadır. Bu şekilde maaşlar farklılıklar gösterebilir. Sözleşmeli inşaat mühendisi maaşları ne kadar ? Aslında bu konuya aşağıda kamu da görev yapan personeller içerisinde değerlendireceğiz. Kısaca bahsetmek gerekirse; kadrolu personele göre kurumuna bağlıya göre %10 daha düşük almaktadır.

İnşaat Mühendisi Yurt Dışı Maaşları (Ülkelere Göre Dağılımı)

İnşaat mühendisi maaşları

İnşaat mühendisi maaşları

Ülkemizde bir çok yapıyla karşılaştığımız gibi yurt dışında özel sektör öncülüğünde büyük projelere imza atmaktadır. Hem dış ithalat açığını kapatırken, ülkemize döviz kazandırmaktadır. Vergisini ödeyerek ayrıca katma değer sağlamaktadır. Gelin, ülkelere göre ne kadar aldıklarına bakalım.

Rusya – Azerbaycan inşaat mühendisi maaşları

Yanı başımızda Rusya da bir çok büyük proje yükseliyor. Yerli yatırımcılar ülkede inşaat sektöründe büyük başarı sağlamış durumdadır. Çalışanların bir çoğu Ruble veya Dolar üzerinden maaş almaktadır. En düşük 165 bin Ruble yaklaşık 9 bin 800 TL veya 3 bin dolar üzeri maaş almaktadır. (Bilgi ve tecrübe çok önemlidir.)

Dubai – Katar inşaat mühendisi maaşları

Dubai ve Katar da maaşlar dolar üzerinden yatmaktadır. Buralarda çalışabilmek için orta ve üst düzey dil eğitimi almanız gerekiyor. Projesine bağlı değişmekle birlikte 3 bin ile 4 bin dolar arasında maaşlar değişmektedir.

Yeni mezun İnşaat Mühendisi Maaşları

Okuldan yeni mezun bir mühendisin ne yapacağını bilmesi gerekmektedir. Okul hayatında almış olduğu eğitimi sağlam temeller üzerine kurması ilk hedefi olmalıdır. Bu sebeple piyasa iş yapması ve tabiri caize pişmesi gerekmektedir. Deneyim ve tecrübe ile kendi işine emeğini vermelidir. Okul hayatıyla iş hayatını birleştirmelidir.

Peki, gelelim ne kadar maaş alacağına sorusuna… Maaş konusunda internette alakasız kişilerde tarafından yazılmış, yüzlerce yazı vardır. Buradan net olarak şu belirtmek isteriz ki, burada ki bilgiler net ve doğrudur. Özel sektör de (firmaya bağlı değişmekle birlikte) en düşük 2 bin 400 TL’dir. Kamu da ise 3 bin TL ve üzeri maaşların aldığını söyleyebiliriz.

Devlette – Kamuda İnşaat Mühendisi Maaşları

İnşaat mühendisi devlette ne kadar maaş alıyor ? Bu konuya ilişkin bazı kurumlardan örnekler vererek açıklayacağız. Öncelikle mühendisler kamuda işçi ve memur statüsünde çalışırlar. Bunlar içerisinde kadrolu ve sözleşmelileri vardır. Bu detayları tek tek açıklayarak yazımıza devam edelim.

Bir çok kamu kurumda inşaat mühendisleri aktif olarak çalışmaktadır. Hepimizin görevleri farklı olduğu gibi aldıkları aylıklarda farklıdır.

Varlık Fonu Kurumları

Kamu şirketleri kategorisinde bazı kurumları inceleyelim.

THY – BOTAŞ – ETİ MADEN – PTT İnşaat Mühendisi Maaşları

THY‘de memur pozisyonda görev yapıyorlar. Özel kanuna tabidir. En düşük mühendis maaşı 5 bin 500 TL ile 7 bin TL arasındadır. (Hizmet yılı ve diğer etkenlere göre değişkenlik gösterebilir.)

BOTAŞ‘da mühendisler işçi statüsünde olup, kapsam dışı yönetmeliğine tabidirler. En düşük 3 bin 200 TL mühendis maaşı vardır. Ayrıca ikramiyeler eklediğinde bu rakam 3 bin 750 TL civarına çıkmaktadır. Aynı şekilde TPAO kurumu BOTAŞ gibi çalışmaktadır.

ETİ MADEN kadro sayıları diğer mühendisliklere göre azdır. (Maden mühendisliği) İşçi kadrosunda görev yaparlar. En düşük 3 bin 500 TL ve üzeri… Ekstra olarak ikramiye hakları vardır.

PTT’de inşaat mühendisi bir çok alanda çalışır. İhale süreçleri bu işlerinde başında gelmektedir. En düşük 3 bin 500 TL ve üzeri…

ÇAYKUR da kadro sayısı azda olsa inşaat mühendisleri görev yapmaktadır. En düşük 3 bin 500 TL ve üzeri…

Diğer Bazı Kurumlar

Devlet Su İşleri, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir yolları, Belediye, Devlet Hava Meydanları İşletmesi… başlığı altında kurumların maaş politikalarına bakacağız.

DSİ – TCDD – MKEK – TİGEM – TMO – TKİ – TKK – TEDAŞ – KARAYOLLARI İnşaat Mühendisi Maaşları

DSİ‘de mühendisler memur statüsündedir. Kurum içi yükselmesi vardır. Sınavlar ile yapılır. İnşaat mühendislerinin en aktif çalıştıkları yerdir. Baraj yapımlarını bu duruma en iyi örnektir. Ortalama maaşları 3 bin 700 TL ve üzeridir…

TCDD‘de memur statüsündedir. Demir yolları yapımından proje ve sonraki aşamalarda çalışırlar. Ortalama maaşları 3 bin 900 TL ve üzeridir…

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) 657 sayılı devlet memurları kanuna tabidir. Burada ki inşaat mühendisleri alınan malların standartlara uygun olup olmadığı, ihale şartlarının hazırlanması ve diğer işlere bakmaktadır. En düşük 3 bin 500 TL ve üzeri…

Yukarı açıkça belirtiğimiz kurumlar dışında kalanların 3 bin 500 – 4 bin 500 TL arasında değişen maaş politikaları vardır.

İnşaat mühendisi maaşı

İnşaat mühendisi maaşı

Özel Sektörde İnşaat Mühendisi Maaşları

Belki uzun anlatımlar yaparak sizleri sıkmış olabiliriz. Fakat konunu iyi anlaşılması en ufak ayrıntısına paylaşmak istiyoruz. Özel sektör de işler kamu da olduğu gibi değildir. Çalışman alanı kamu da dar özel sektörde geniştir. Yeni mezun mühendisi alacağı rakamı yukarı paylaşmıştık (2 bin 400 TL) Bu rakamdan da düşük olabilir. Ayrı rakam bile Mühendisler Odasının açıkladığı rakamın çok çok altındadır. Biz sadece ortalama bir rakam paylaştık. (İMO – en düşük 3500 TL brüt)

Özel sektörü kendi arasında bir kaç kısımlara ayrılabilir. Bankalar, inşaat şirketleri, yapı denetim firmaları diye sıralayalım. Ziyaretçilerimiz tarafından merak edilen firmalara yakından bakalım.

İnşaat Firmaları

Piyasada en çok personeli bulunan bazı şirketleri inceledik. İşte sonuçlar…

Cengiz – Enka – Rönesans İnşaat Mühendis Maaşları

İnşaat mühendisi maaşları 3 bin 200 TL’den başlamaktadır. Deneyim ve tecrübe maaşın verilmesi ilk etkendir. Firmalar şu kriterlere bakmaktadır.

  • Daha önce kaç projede aktif olarak çalışmış ?
  • Hangi alanda deneyimi var ? (Çizim, şeflik)
  • İşin de ne kadar uzman ?
  • Gerçekten verimli mi çalışıyor ve işini biliyor ? (Bu da deneyimle kazanılıyor, 5 senelik mühendis ile 30 senelik bir olmaz. Aynı şartlarda…)

Tepe – Tav – Ağaoğlu İnşaat Mühendis Maaşları

Yukarıda belirtiğimiz şartlar doğrultusunda deneyimli mühendis 3 bin 500 TL ve üzeri maaş almaktadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
İnşaat Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

2 Comments

Add a Comment
  1. Pingback: Esra Yılmaz
  2. Pingback: esrayılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©