Mühendis Maaşları Özel Sektör Mühendis Maaşları

İşletme Mühendisi Maaşları 2023

Written by muhendis

İşletme mühendisliği maaşları ne kadar ? 2020 güncel maaşları… Ülkemizde farklı mühendislik bölümleri arasında yeri alan işletme mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle bölüm hakkında farklı klişe diyebileceğimiz sorular vardır. Bunlar bölüm hakkında bilgi, ne iş yapar, nerelerde çalışır, hangi alanlarda görev yapar, maaşları ne kadar, kamu veya özel sektör iş imkan ve olanakları nelerdir ? gibi sıralayabiliriz. Gelin, bu bölüm hakkında tüm merak edilen soruları yanıtlamaya çalışalım.

İşletme Mühendisliği Hakkında Bilgi

Sıkça sorulan soruların başında; İşletme bölümü ile işletme mühendisliği arasında fark nedir ? Aslında bu sorunun yanıtı oldukça basittir. Mühendis bir sistem dizayn eden kişiye denilmektedir. Bir işletmeyi tasarlayan kişiye işletme mühendisi denilmektedir.

İşletme mühendisliği ülkemizde sayılı üniversitelerde vardır. İlk defa İTÜ’de mühendislik işletmeciliği olarak kurulan bölüm daha sonra ismini işletme mühendisliği olarak değiştirmiştir.

İşletme Mühendisi Ne İş Yapar ?

Aslında işletme mühendisliği genel mühendislik dersleriyle beraber işletme ve yönetim dersleri birbirine empoze ederek, iş hayatına uygulayan bir bölümdür. Aynı zamanda bu bölüm öğrencileri bütün temel mühendislik derslerini alarak yönetim ve işletme konusunda ana dersleriyle birlikte çok donanımlı yeterlilik seviyesine ulaşır.

Bu bölümden mezun olan kişiler deneyimleri en iyi şekilde kullanmasıyla birlikte işletmenin daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

İşletme Mühendisi İş İmkan ve Olanakları

İşletme mühendisi çok farklı sektörlerde etkin çalışma donanıma sahiptir. Çok geniş yelpazede çalışma alanları vardır. Bu mühendisliğin bir avantajı da diğer mühendislere göre çok hızlı bir şekilde yönetim basamaklarında ilerlemeleri diyebiliriz. Yapılan araştırmaya göre üst yönetici pozisyona ortalama 5 yılda çıkabilir. Bu da kariyerlik planları yapan bireyler için önemli bir avantaj demektir.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları

Aslında bu bölümün işe girmeme gibi bir sıkıntısı yoktur. Piyasada yüzlerce işletme mühendisi iş ilanları ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle iş beğenmeyip, farklı sektör arayan adaylar sıklıkla görmekteyiz.

İşletme Mühendisi Nerelerde Çalışır ?

Gıda sektöründen marka yöneticiliğine veya imalat sanayisinden otomotiv sektörüne kadar pek çok alanda çalışabilir. Özellikle gıda perakendeciliğinde görebiliriz. Fonksiyonlarının birbiriyle etkileşim halinde olmasını gerekli kılan küçük – orta veya büyük ölçekli firmalar fark etmez sizin her firmada işletme mühendisi bulunmaktadır.

İşletme Mühendisi Maaşları

Bu konu başlığımızda işletme mühendisliği maaşları hakkında olacaktır. Bilindiği üzere üniversite hayatından sonra her mühendisin önünde olan bir kaç yol bulunmaktadır. Aynı şekilde işletme mühendisleri için bu yollar izlenebilir.

  • Kendi işini kurmak,
  • Özel veya devlette çalışmak,
  • Farklı meslek üzerinden hayatına devam etmek,

Konu başlığımız altında devlette ve özel sektör görev yapan mühendisler hakkında detayları paylaşacağız.

Devlette İşletme Mühendisi (Kamu)

Devlette mühendisler pek çok kadroda çalışmaktadır. Bunlardan en popüler olan elektrik, makine, endüstri, bilgisayar ve elektronik mühendisleri olsa da işletme mühendisleri özel sektör gibi kamuda fazla kadro bulamamaktadır.

Daha çok üst yönetim düzeyinde görev yapan işletme mühendisleri genellikle uzman yardımcısı olarak kadro atamaları yapılmaktadır. En düşük 3 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında işletme mühendis maaşları vardır.

Özel Sektör İşletme Mühendisi

Bu konu başlığımız altında çok detaylı olarak özel sektör de görev yapan işletme mühendisleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle iyi maaş alabilmek için aşağıda donanımlara sahip olmanız gerekiyor.

  • İyi derece yabancı dil bilmek,
  • Alanında uzman olmak,
  • Çıkabilecek problemleri çözmek,
  • Çözüm odaklı olmak,
  • Analitik düşünme yeteneğinin olması,

Özel de en düşük işletme mühendisi maaşı 2 bin 500 TL (yeni mezun) ile başlarken, farklı firmalara göre değişiklik göstermektedir. Birim ve departmanlara göre farklılık gösterebilmektedir. Orta düzey mühendis ise en az 3 bin 500 TL düzeyinde ve üst düzeyde mühendis ise en az 5 bin TL maaş almaktadır. Tabi kişinin pozisyonun da ayrı önem arz ediyor.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Orman Mühendisi Maaşları 2023

Yurt Dışı İşletme Mühendisi

İngilizce karşılığı olarak “business engineer salaries” denilmektedir. Ortalama yıllık 65 bin $ seviyesinde maaş almaktadır. En düşük 35 bin $ yıllık kazançları olurken, en üst düzey yönetici pozisyonda olan işletme mühendisi yurt dışında, 112 bin $ dolar almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

About the author

muhendis

1 Comment

Leave a Comment