Jeofizik Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Jeofizik mühendisi maaşları ne kadar ? Ülkemizde nadide bölümler arasında başı çeken bir mühendislik dalıdır.  Konumuz içerisinde bir bilim dalına ilişkin pek çok soruyu yanıtlamış olacağız. Maaşları ne kadar, ne iş yapar, iş olanak ve imkanları neledir, nerelerde çalışır ve bunun gibi bir çok detayları sizlerle paylaşacağız.

Jeofizik Mühendisi Hakkında Kısa Bilgiler

Jeofizik mühendisi, yer altında bulunan petrol, kömür, linyit gibi hammaddelerin ve her çeşit madenin tespit edilmesi ve aranması için arazi çalışmaları yapan kişidir. Aynı zamanda baraj, karayolu, havaalanı, demiryolu gibi zeminleri işletmeye başlamadan önce gerekli fiziksel araştırmalarını yapmaktadır.

Jeofizik Mühendisi Ne İş Yapar?

Depremlerin, atmosferdeki olayların, buzulların ve volkanların hareketlerini inceler. Denizlerde ki gelgitleri, yoğunluğu, ses geçirgenliğini ve fiziki yapıları atmosfer ile arasında ki ilişkiye göre değerlendirir. Yer altı suları ve baraj için arazi çalışmaları yaparak derinliklerini saptar. Gerekli incelemeler sonucunda bölge hakkında detaylı bir rapor hazırlar.

Jeofizik Mühendisi Nerede Çalışır?

Jeofizik mühendisi olmak için akademik anlamda üst düzey bir yeteneğe sahip olmak ve açık havada çalışmaktan hoşlanmak gerekmektedir. Genellikle jeofizik mühendisleri arazide ve laboratuvar ortamlarında çalışmaktadır. Çizim yeteneği ve mekanik yeteneği olan fen bilimlerinde başarılı kişiler bu bölümleri tercih ederek farklı alanlarda çalışmalar yapabilir.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) gibi kurumlarda ve kuruluşlarda çalışabilirler.

Jeofizik Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Jeofizik mühendisi olarak kamu kuruluşlarında memur çalışanlar aylık ortalama 3500 ile 3800 TL arasında maaş alırken eğer işçi kadrosunda iseler ayrıca ek ödemede almaktadırlar. Mesaiye kalma ya da vardiya durumları varsa yılda 4 kez tam ikramiye alarak aylık ortalama 4000 TL civarında kamu mühendis işçisi statüsünde maaş alırlar.

Devlette Jeofizik Mühendisi Maaşları (Kamu)

Öncelikle kamuda jeofizik mühendisi çalışma alanları kısıtlıdır. Enerji ve Tabii Kaynak Bakanlığı ve bünyesinde faaliyet yürüten kurumlarda istihdam edilmektedir. Bunlara en iyi örnek olarak; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) (Varlık Fonu) – Maden Tetkik ve Arama (MTA) diyebiliriz. Bu bakanlık dışında Çevre ve Şehirlik Bakanlığında örnekler içerisinde dahil edebiliriz. Ayrıca buradaki link üzerinden nerelerde çalışabileceği konusunda bilgiler paylaşmıştık.

Özelde Jeofizik Mühendisi Maaşları

Özelde jeofizik mühendisi iş konusunda sıkıntı çekebilir. Yaklaşık maaşları 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasındadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca enerji sistemleri mühendisi maaşı, enerji sistemleri mühendisi maaşları ve enerji sistemleri mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Jeofizik Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
31star1star1stargraygray

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©