Kanada Mühendis Maaşları | Mühendis Maaşları


Bu rehberimiz de Kanada da mühendis olarak çalışmak ile ilgili genel bilgiler paylaşacağız. İlk olarak burada mühendislik alanında bir çok soru yönetilmektedir. Öncelikle maaşları, iş ilanları, yüksek lisans, mühendis olarak çalışmak, denklik alanında sorulan sorular, staj yapmak ve mühendislik nedeniyle vize almak gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz.

Kanada da mühendis olarak çalışmak

Ülkemiz dışında çalışmak bazı mühendisler kariyer anlamında gayet olumlu bir durumdur. Bu başlığımız Kanada da mühendis olarak çalışmak ne gibi işlemlerin yapılması gerekiyor ? onu inceleyeceğiz. İlk olarak iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor. Eğitim kalitesi yüksek ve mühendislik alanında başarılı çalışmalara imza atmış olması gereklidir. İyi derece yabancı dilin bilmesi bu ülkeye gidişte en büyük kriterdir.

Bunların dışında üniversite döneminde alanıyla çalışmalar yapmak ve hayatına geçirmek önemlidir. Kanada da yer alan bir çok şirkettin mühendis ihtiyacı olduğunu belirtebiliriz. Elektrik, elektronik, makine, endüstri, otomasyon, bilgisayar, yazılım gibi mühendislik bölümleri başta olmak bir çok alanda donanımlı mühendisler aramaktadır. Kanada da bulunan firmalara iş başvuru yapmak ülkeye gitmede en büyük etkendir. Gerekli firmalara CV göndererek veya yabancı sitelerden iş başvurusu yaparak çalışmak imkanı bulabilirsiniz. Bunun haricinde stajı o ülke yapmış olmak artı avantaj sağlayacaktır. Her şeyden önemlisi Kanada da ki firmalarda çalışmak için yeterli donanıma sahip olmak gerekiyor.

Kanada mühendislik iş ilanları

Mühendislik alanında yaptığımız araştırmada güncel olarak 4600’ün üzerinde iş ilanına rastlıyoruz. Bu alanda en çok tercih edilen mühendislik dalları jeoloji, kimya, madeni inşaat, endüstri, elektrik, petrol, gıda, harita, ziraat ve orman mühendisliği yer almaktadır.

Kanada bazlı internet sitelerinden edindiğimiz bilgilere göre en düşük çalışma saati 11 dolar civarında iken, ortalama 32 dolarlık çalışma saati bulunmaktadır. En yüksek 64 dolar civarında çalışma saati ücreti bulunmaktadır. TL bazından ele aldığımız zaman en düşük saat 60 TL ve en yüksek 350 TL saatlik çalışma ücreti vardır. Tabi burada rakamlar ortalamadır. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük etken mühendisin tecrübesine göre çalışma ücretleri değişmektedir.

Kariyer alanında yapabileceği yüksek lisans tercihi bulunmaktadır. Kanada mühendislik yüksek lisans eğitimi veren üniversiteleri tercih edebilir. Yüksek lisans eğitimi sonrası orada bir firmada çalışabilir. Yüksek lisans tamamlanırken yapılması gereken stajın Kanada da güçlü bir firmada yapılması halinde, o firmada çalışma imkanı bulunabilir. Burada en önemli etken mühendisi bilgi ve becerisidir. Yüksek lisans için kanada yeni mezun mühendis vizesi almanız gerekiyor.

Ne kadar maaş alıyor ?

Mühendisin branşına göre maaşların değiştiğini belirtelim. Yaptığı projeye ve alanında uzmanlık derecesine göre aldıkları rakamlar değişir. Aşağıda tabloda ortalama Kanada da görev yapan tüm mühendislik bölümlerin maaşları gösterdik.

Branş Ortalama Senelik Kazanç
Yazılım Mühendisi $70,849
Makine Mühendisi $64,147
Bilgisayar Mühendisi $90,937
İnşaat Mühendisi $64,605
Proje Mühendisi $70,841

* Firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bilgi burada ki rakamların ortalama olduğudur. Senelik ortalama mühendis maaşı 350 bin TL’dir. Deneyime göre yüksekliği unutmayınız.

Daha önce yayına aldığımız Amerika da Mühendis Maaşları haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca %ETIKET% konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©