Kimya Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Kimya mühendisliği maaşları ne kadar ? 2020’ye ait en güncel maaş ve değerlendirmeler buradadır. Günümüzde pek çoğumuz bu soruyu merak edenlerdeniz. Bu yazımızda ele aldığımız bölüm kimya mühendisliğidir. Bu bölüm hakkında merak edilen soruları detaylıca yanıtlamaya çalışacağız. Öncelikle kimya mühendisleri ne iş yapar ? nerelerde çalışır ? iş imkanları veya olanakları nelerdir ? özel sektör ya da kamuda ne kadar maaş alırlar ? geleceği nasıldır ? gibi bir çok soruyu ele alacağız. Yine burada değinmediğimiz konu ya da başlıklar olursa, bize iletmeniz halinde yazımızı güncelleyebiliriz.

Kimya mühendisliği hakkında genel bilgiler

Kimya mühendisliği başta kimya olmak üzere biyoloji ve fizik temel bilimlerini esas alan, olanları mühendisleri bilgileri iktisadı ve çevre bilgisiyle birlikte birleştirerek, ham maddelerin yararlı kimyasal maddelere dönüştürülmesiyle ilgili bir alandır. Mühendislik alanı olduğu için temel kimya biliminden farklılıkları oluşmaktadır. Bu farklılıkların en büyük olanı iktisadi olarak ve büyük ölçekli işlerle ilgilenmesidir.

Kimya mühendisliğinin önü açık mı ?

Yapılan araştırmaya göre mesleğine devam edenlerin oranı %70 seviyelerindedir. İşi yapmak veya yapmamak tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Bitirmiş olduğunuz üniversitenin eğitimi piyasa koşullarında iyi derece iş bulmanızı sağlayan en büyük etkendir. Mühendisin kendisini geliştirmesi de piyasada bulmada artı avantaj olarak görülebilir. Kısacası kimya mühendisliğinin geleceği parlaktır. Yeter ki piyasaya koşullarına ayak uydurun. Aranan personel olun.

Kimya mühendisi ne iş yapar ?

Kimya mühendisleri ham maddelerin kimyasal yapısını inceleyerek, onları belli başlı çerçeveler kurallar halinde değiştiren bir mühendislik bölümüdür. Temel prensipleri sayısal bilimler üzerine kurulmuştur.

Kimya mühendisleri hangi çalışmaları yapar ?

Çalışma yaptığı alanlar çok geniştir. Başlıca ilgi dalları şu şekildedir.

  • Petrokimya ürünler,
  • Temel kimyasallar,
  • Şeker – Gıda,
  • Seramik – Tekstil – İlaç
  • Ağır sanayi – Çimento

Kimya mühendisliği nerelerde çalışır ?

İlaç sektöründen rafineri sektörüne kadar pek çok sanayi çalışma imkanı vardır. İyi bir kimya mühendisi olabilmenin ilk şartı takım çalışmasına olan yatkınlıktan ibarettir. Analitik düşünme, sorunları hızlı bir şekilde çözümleme gibi artı kriterleri de bir ara barındırmanız gerekiyor. Yine iyi bir kimya mühendisi tüm bilgi ve deneyimini çevresinde ki kişilerle paylaşarak ortak fikirler ile çözüm üretmelidir.

Kimya mühendisliği iş imkanları veya olanakları nelerdir ?

Oldukça geniş çalışma alanları vardır. Yukarı bahsettiğimiz sektörler başta olmak üzere hemen her yerde kimya mühendisliği kadrosunu görebiliriz. Kamuya göre özel sektörde daha fazla istihdam alanları vardır.

Kimya mühendisliği maaşları ne kadar ?

Kimya mühendislerinin maaşlarını 3 yönlü inceleyebiliriz. Öncelikle çalıştığı yer önemlidir. Konu başlığımız altında özel sektör, kamu veya kendi işi yapan kimya mühendisleri için ortalama aylık kazançlarını inceleyeceğiz.

Devlette kimya mühendisi maaşları

Devlette farklı birimlerde kimya mühendisleri çalışmaktadır. Yine farklı unvan ve statülerde görev yapabilmektedir. Örneğin memur olan bir mühendis en düşük 3 bin 500 TL civarında maaş alırken, aynı şekilde işçi statüsünde çalışan bir kimya mühendisi ekstra ikramiye farkları ile 4 bin TL civarında maaş almaktadır. (kişinin hizmet yılı, gibi kriterlere bağlı değişmektedir.

Kimya mühendisliği devlette çalışma alanları

Kamu da bir çok alanda kimya mühendisleri çalışmaktadır. Genellikle bakanlıklara bağlı ilgili ya da bağlı kuruluşlardır.

  • Türkiye Petroller Anonim Ortaklığı
  • Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi
  • Türk Standardları Enstitüsü
  • Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Özel sektör kimya mühendisi maaşları

Özel sektörde çalışma alanları geniştir. Özellikle ilaç ve petrol sektöründe fazlaca iş bulabilirler. Yine bunlar dışında çimento, özel sağlık kuruluşları, gıda ve şeker sektörü gibi geniş yelpazeli çalışma alanları vardır. Kişinin deneyimini ilk kriter olmak kaydıyla en düşük (yeni mezun) kimya mühendisi 2 bin 500 TL piyasa şartları maaş alırken, kalifiyeli bir mühendis en az 4 bin TL maaş almaktadır. Aynı şekilde özel sektörde ki pozisyonda önemlidir. Örneğin ilaç sektöründe yönetici yardımcısı olan kimya mühendisi firmanın maaş politikasına bağlı olarak 10 bin TL’ye varan maaşlar alabilir.

Yurt dışı kimya mühendisi maaşları

Ülkemiz de ki durum böyle iken yurt dışında işler nasıl yürüyor. Yine çalışma alanları ülkemizde olduğu kadar geniştir. “Chemistry engineer salaries” olarak bilinen payscale sitesinden yaptığımız inceleme sonucunda sizlere bazı veriler hazırladık.

En düşük yıllık kazanç 53 bin $ seviyesinde olurken, kariyerinin son noktasında olan bir kimya mühendisi yurt dışında 110 bin $ almaktadır. Ortalama değer ise 72 bin $ seviyesinde kalıyor.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©