Kontrol ve Otomasyon Mühendis Maaşları | Mühendis Maaşları


Kontrol ve otomasyon mühendisliği maaşları ne kadar ? 2021’in en güncel rakamları birlikte inceleyelim. Günümüz teknolojisi gelişmesi ile birlikte otomasyona olan ihtiyaç her geçen gün kendini göstermektedir. Artık insan gücünün azaldığı ve makine sistemlerinin ön planda olduğu bir devirde yaşıyoruz. Kontrol ve otomasyon mühendisliği de bu anlamda çığır açacak bölümler arasında yerini alıyor. Bu bölüm ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuturken, Avrupa’da bu bölüme ülkemizden daha fazla önem veriliyor.

Ülkemizde teknoloji gelişimi Avrupa’ya göre daha düşük olmaktadır Fakat bu açığı kapatmak için tüm Global şirketlere büyük vazife düşmektedir. Konumuz içerisinde yer alan otomasyon ve kontrol mühendisliği hakkında kısa bilgiler ne iş yapar nerelerde çalışır ? çalışma alanları nelerdir ? ne kadar maaş alır ? devlet kadroları ve özel sektörde hangi alanlarda kendilerine iş bulabilir ? gibi birçok konuyu inceledik gelen detaylara birlikte bakalım.

Kontrol ve otomasyon mühendisliği hakkında bilgi

Makalemizin ilk paragrafında bahsettiğimiz gibi otomasyon ve kontrol sistemleri günümüzün olmazsa olmazlar arasındadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan gücüne olan ihtiyaç azalmış ve makine sistemi devrimi artık son hızla devam etmektedir.

Otomasyon mühendisi görev tanımı

Makine, elektrik, elektronik ve yazılım teknolojisinin bir araya gelmesiyle bu bölüm kurulmuştur. Teknik kabiliyetleri sayesinde sistemlerin kuruluş safhasında projelendirme ve işletme aşamalarında görev yapabilir.

Kontrol ve otomasyon mühendisliği iş olanakları

Firmalar maliyetlerini düşürürken piyasa koşullarında rekabet etme şansı yakalamışlardır. Bu durumda hızlı gelişen teknolojinin bir lokomotif parçası olan kontrol ve otomasyon mühendisleri piyasada kolaylıkla iş bulabilirler. Mühendisler kendilerini geliştirmek kaydıyla piyasa şartlarında aranan personel olabilir. Gelin, hangi alanlarda iş yaptıklarını ve nerelerde çalışabilecekleri konusunda bilgiler vermeye devam edelim.

Otomasyon mühendisleri sanayi üzerine birçok alanda çalışabileceği gibi yazılım firmalarında aktif olarak görev alabilirler. Geniş kapsamıyla tablo halinde nerede görev yapabileceklerini inceleyelim. Basit tablo halinde göstermeye çalıştık.

Kadro Adı Çalışma Alanları Ortalama Maaş Bilgisi
Kontrol ve otomasyon mühendisliği Robotik firmaları 3 bin TL – 5 bin TL arası
Kontrol ve otomasyon mühendisliği Sanayi ve üretim firmaları 2 bin 500 TL – 5 bin TL arası
Kontrol ve otomasyon mühendisliği Yazılım ve ARGE firmaları 3 bin TL – 7 bin TL arası
Kontrol ve otomasyon mühendisliği PLC firmaları 3 bin 500 TL – 5 bin TL arası
Kontrol ve otomasyon mühendisliği SKADA firmaları 3 bin 500 TL – 5 bin TL arası

Kontrol ve otomasyon mühendisliği maaşları

Kontrol ve otomasyon mühendisleri çalıştıkları firmalara göre aldıkları maaşlar değişmektedir. Ortalama bir maaş bilgisi vermek gerekirse; en düşük seviye 2 bin 500 TL ile 7 bin TL kadar farklı pozisyon ve kadrolarda maaş alabilirler. Bu durumun mühendisin bilgisiyle alaka olduğu belirtmekte yarar var. Peki ülkemiz dışında bu durum nasıldır ?

Kontrol ve otomasyon mühendisliği yurt dışı maaşları

Yurt dışında “Control and automation engineering” olarak tanımlandırılmaktadır. Avrupa da erkek otomasyon mühendisleri olduğu gibi kadın muadillerinden önemli ölçü de piyasada olduklarını söyleyebiliriz.

Ortalama kazançları ABD’de yılda 77 bin $ seviyede olup, genel itibariyle TL karşılığı aylık 25 bin TL civarındadır. Otomasyon Mühendisleri dünya genelinde aldıkları toplam gelir, alt kısımda 51 bin $ ve en yüksek 106 bin $ civarındadır. Tabi istisnai durumlarda ikramiyelerden 16 bin $ fazla ve kar dağıtımından 10 bin $ fazla gelebilir.

Coğrafi yer ve yılların deneyimi personelin aldığı ücreti değiştirmektedir. Amerika 77 bin  $ alırken, Fransa da bu rakam daha düşüktür. Tablo halinde göstermek gerekirse;

2021 Güncelleme Detayları

2021 yılına kontrol mühendislerinin ortalama kazançlarını aşağıdaki tabloda paylaşıyoruz. Görüyoruz ki, brüt olarak en az senelik 130 bin TL aylık brüt 10 bin 300 TL civarındadır. Vergi ve sigorta kesintilerini kabaca hesaplarsak, senelik 98 bin TL aylık ortalama 8 bin TL civarında kazançları vardır. Burada belirttiğimiz rakamlarda firmalara göre değişir ve en az 5 senelik deneyimli diyebileceğimiz mühendise aittir.

Yine aynı tablo üzerinden görüyoruz ki 20 senedir bu meslekte tabiri caize dirsek çürütmüş mühendis, net 13 bin TL aylık kazanca sahiptir.

Otomasyon mühendisliği ne kadar maaş alır ?

Kazançları firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Yeni mezun ortalama en düşük 3 bin TL alırken, deneyimli mühendis olarak tabir edebileceğimiz kişi ise en az 5 bin TL ve üzerinde maaş almaktadır.

Test otomasyon mühendisi ne kadar maaş alır ?

Proje öncesi aşamalarda görev yapan mühendis olarak tanımlayabiliriz. Test mühendisi ortalama 5 bin TL maaş almaktadır. Deneyim ve tecrübe kazandıkça 6 - 7 bin TL ve üzeri bandına kadar çıkmaktadır. İyi bir İngilizce sektöre hakimiyet kriterlerin başında gelmektedir.

Endüstriyel otomasyon mühendisi ne kadar maaş alır ?

Başta fabrikalar olmak üzere Endüstriyel otomasyon alanı geniş ve kapsamlı bir sektördür. Ortalama 5 bin TL maaş almaktadır. Deneyim ilk şart olarak aranmaktadır. En düşük 3 bin TL (yeni mezun) maaşları vardır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©