Mühendis MaaşlarıÖzel Sektör Mühendis Maaşları

Maden Mühendisi Maaşları 2023

Maden mühendisi maaşları ne kadar ? İşte tüm merak edilen sorular ve cevapları haberimizde… Ülkemizde maden mühendisliği oldukça yaygın bir bölümdür. Bu bölümü bitiren mühendisler özel sektör başta olmak üzere birçok kamu kuruluşunda görev yapmaktadır. Bu kamu kuruluşları başında Maden Teknik Arama Enstitüsü gelirken yine maden ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının da  bu tip kadrolara yer verildiğini belirtelim. Bu bölümle ilgili tüm merak edilen hususlar birlikte bakalım.

Öncelikle maden Mühendisliği Bölümü bitiren adayların hangi adımları izlemesi gerektiğini ve piyasa koşullarında hangi sorunlarla karşılaşabilecekleri hususunda deneyimlerimizi sizlere aktaralım.

Maden mühendisliği maaşları ne kadar ?

Maden mühendisliği bölümü ne iş yapar ? Öncelikle yer altında bulunan bütün kıymetli madenleri araştırarak çıkartılması işletilmesi ve piyasada satılması hususunda tüm görevler üstlenmektedir. Aslına bakarsanız bu geniş bir tabir olarak literatüre girse de genel işleyiş olarak; ülkemizde yer altındaki madenlerin çıkartılması ve işletilmesi hususunda görev yapmaktadırlar.

Bu konuda özel sektör ve kamu sektöründe oldukça fazla iş sahası bulunurken mühendisler kendi işlerinde kurarak bu alanda faaliyet gösterebilirler. Konumuz içerisinde tüm merak edilen noktaları inceleyeceğiz. Gelin kademe kademe hangi mühendislerin ne kadar maaş aldığına bakalım.

Devlette çalışan maden mühendis maaşları (Kamu)

Devlette bir çok maden mühendisi kadrosu vardır. Aşağıda bazı kurumları inceledik. Kurumların kendi içerisinde bir maaş skala sistemi vardır.

ETİ Maden – Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK)

Eti Maden ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu ülkemizin en iyi kurumları arasındadır. Özellikle maden mühendislerinin fazlaca kadro aldıkları bu kurumlardır. Maden mühendisi ortalama maaşları 3 bin 500 TL ve yan haklarıyla birlikte…

Bu konu da önemli okuyunuz !  Orman Mühendisi Maaşları 2023

Kara yolları Genel Müdürlüğü – Maden Tetkik ve Arama (MTA)

Kara yolları ve Maden Tetkik ve Arama kurumları maden mühendislerinin diğer tercih edebileceği yer arasındadır. Bu kurumlarda görev alabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve ALES gibi sınavlara girmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra mülakat gibi şartları tamamlamanız şarttır. Ancak bu sayede kurumlara memur ya da işçi olabilirsiniz. Ortalama maaşları 3 bin 500 TL ve yan haklarıyla birlikte…

Peki nedir bu yan hakları ? İkramiye, fazla mesai, giyim yardımı sıralayabiliriz. İkramiyeler kurumlara göre değişkenlik gösterir. Bazı kurumlar 1 ay tek 1 ay çift maaş verirken, bazıları ise 3 ayda bir yarım maaş ikramiye vermektedir.

Özel sektör maden mühendisi maaşları

Öncelikle maden mühendisleri diğer mühendislik bölümlerine göre iş arama konusunda biraz sıkıntı çekebilir. Çünkü bir elektrik mühendisi gibi piyasada fazlaca bulunmayan bir mühendislik dalıdır. Hatta son zamanlarda bu bölüm bitiren mühendislerin kamuda direkt memur olarak görev yapmak istediklerini biliyoruz. Yani mesleği ile ilgili bir işte değil de farklı alanlarda çalışmaktadırlar. Öncelikle bu noktayı belirterek konumuza başlamak istiyoruz.

Özel de bir çok firma vardır. Mühendisler, deneyime göre 2 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında değişen maaşlara sahiptir.

Bir projede düz mühendis olarak görev yapan personel düşük seviyeden maaş alırken, yine aynı projede saha şefi olan mühendis de 10 bin TL’ye kadar maaş alabilir. Şirketin maaş politikasına göre değişmektedir.

Yurt dışı maden mühendisi maaşları

Amerika baz alınarak yaptığımız araştırmada orta düzey mühendis için 75 bin $ seviyesinde iken, en üst deneyimli mühendis 138 bin $ almaktadır. Detaylı bilgi aşağıda gösterilmiştir. (Kanada-Almanya-Fransa-Afrika ülkelerine göre değişmektedir.)

Bir önceki yazımız olan İşletme Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Meteoroloji Mühendisi Maaşları 2023

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu