Makine Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Makine mühendisliği maaşları ne kadar ? 2020 maaşları inceleyebilirsiniz. Türkiye en yaygın mühendislikler arasında yerini alan makine mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Konumuz içerisinde detaylı olarak ne iş yapar, nerelerde çalışır, yurt dışında nasıl çalışır, özel ve devlet maaşları ne kadar, iş imkanları ve olanakları nelerdir ? Kısaca makine mühendisliği hakkında tüm merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Makine Mühendisliği Hakkında Bilgi

Bu bölüm sayısal dallarından (Matematik ve Fizik) yararlanarak makine tasarım, analiz, üretim, bakım ve alt kollarıyla işlev yapan bir mühendislik bölümüdür. Farklı bir anlatım ile makine tasarlayan; tasarım aşamasında analiz ve üretime dayalı bir sistem geliştiren kişilere makine mühendisi denilmektedir.

Makine bakımları başta olmak üzere üretim aşaması sahasında veya aşamasından sonra meydana gelebilecek aksaklıkları tümüyle çözen kişiye ye denilmektedir.

Makine mühendisliği iş imkan ve olanakları

Üniversite son sınıf öğrencilerinin en sık soruların başında geliyor. Mezun olduktan sonra ne iş yapabilir ? nerelerde çalışabilirim ? ne yapmam gerekiyor ? Öncelikle yurt dışında çalışma ihtimaliniz varsa mutlaka değerlendirin.Mezuniyet sonrası neden yurt dışında olmanız gerekir ? Nedeni kısa anlatalım.

Özellikle Almanya, Fransa, Amerika veya Rusya gibi sanayisi büyük olan ülkelerde deneyim kazanırsanız, yabancı diliniz gelişecektir. Daha sonra burada deneyim veya tecrübe kazanarak Türkiye de olan bir mühendis den daha avantajlı konuma geçeceksiniz. (Yani deneyim-süre-zaman şartları için söyleyebiliriz.) Son aşamada Türkiye de büyük bir firmaya yönetici olarak gelebilirsiniz. Bu mükemmel iş deneyimidir.

Makine mühendislerinin çalışamayacağı alan yok denecek kadar azdır. Üretimden kalite kontrole kadar pek çok proses de aktif olarak çalışabilir.

Kariyerinizi doğru planlayın

Kariyerinizi yaparken atacağınız her adımı önceden hesaplayın. Boşu boşuna yüksek lisans yapmayın. 3 senede 1 terfi veya farklı firmalar arayın. (Eğer firmanız kıymetinizi biliyorsa, devam edebilirsiniz. Burada anlatmak istediğimiz konu kıymetiniz bilinmiyorsa, farklı firmada çalışın.)

İyi bir makine mühendisi olabilmek için tek alanda gelişmek yerine (hidrolik) tüm dallara hakim olmaya veya tecrübe sahibi olmanız gerekiyor.

Son tavsiyelerimiz

İlk işe girdiğiniz yerde kalmayın. Sürekli kendinizi yenileyin. Teknoloji yakında takip edin. Sektörünüzle alakalı ne oluyor ne bitiyor inceleyin. Yurt içi veya yurt dışında olan fuarları gezin. Farklı deneyimlere ve fikirlere mutlaka açın olun.

Ayrıca üniversite hayatında 3 ya 4 sınıflarda yaz tatillerinde çalışmak sizin avantajınıza olacak bir durumdur. Son olarak üniversite hayatı sonrası başlayacak mülakatlar da ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir kaç kelime söylemeden geçemeyeceğiz.

Yeni mezun olduktan sonra iş görüşmelerinde kesinlikle maaş ikinci planda olması gerekiyor. İşe girerken tecrübesiz olduğunuzu unutmayınız. Buna göre makul maaşlarda iş başı yaparak tecrübe kazanma yoluna gitmeniz gerekiyor.

Gelelim, çok merak edilen maaşları konusuna…

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisleri mezun olduktan sonra önlerinde 4 aşamalı bir yol vardır. Bunlar özetle;

 • Özel sektörde çalışmak,
 • Devlette çalışmak, (Belediyeler, öğretim üyesi, memurluk)
 • Kendi işini kurmak,
 • Farklı alanda çalışmak, (tavsiye etmediğimiz seçenektir.)

Özel Sektör Makine Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde en fazla olan mühendislik dalları arasında makine mühendisliği gelmektedir. Zira üretimden tasarıma, argeden kalite kontrole varan kadar her birimde olması gereken bir mühendislik dalıdır. Makine mühendisleri aldıkları eğitim ile özel sektörün pek çok pozisyonunda görev alabilir. Özel sektörde hangi kademelerde ne kadar maaş alır ? Kısa bilgiler ile anlatmaya çalışalım.

Yeni Mezun Maaşları (İlk ve Taban başlangıç)

Üniversiteden sonra iş hayatına giren bir mühendis deneyim ve tecrübesine göre maaş alırlar. İş mülakatlarında sorulan soruların başında genellikle eğitim hayatında hangi alanda deneyim kazandığı ve firmaya ne katabileceği hususunda olur. İlk maaşları 2 bin 500 TL civarında olurken, bu maaş altında işe başlayan mühendisleri de görmekteyiz. Size tavsiyemiz burada ki yazımızı okumanız olacaktır.

Yine staj yaparken de firmaya bağlı olarak maaşlar değişmektedir.

Ortalama Maaşları

Deneyim kazanmaya başladıktan sonra maaşınız 3 bin TL üzerinde olacaktır. Tabi bu rakam çalıştığınız şirkete bağlı olarak değişmektedir. Çalıştığınız firma, biriminiz ve yaptığınız iş dolasıyla sizin maaşınızı belirleyecek kriterin başında geliyor. Yönetici yardımcısı ve amir gibi pozisyonlarda görev yapacak olursanız en az 4 bin TL maaş alabilirsiniz. Ayrıca İngilizce bilen makine mühendisi maaşları deneyime göre değişir. Yine orta düzeyden 4 bin TL maaş alabilir.

En Yüksek Maaşları

Son anlatacağımız en yüksek alan mühendislerle ilgilidir. Zira iyi derece yabancı dillere sahip, üst düzey yönetici ve alanında yıllarca tecrübesi olan mühendislerden bahsediyoruz. Maaşları en az 10 bin TL ve üzerinde diyebiliriz.

Öncü kurum ve kuruluşlar

Sektörde öncü kurum ve kuruluşları bir araya topladık. En çok makine mühendisi alan kurum ve şirketleri bir liste sizlere sunuyoruz.

 • Aselsan – Tai – Roketsan (Savunma Sanayi)
 • Bosch – Vestel – Arçelik – Siemens (Beyaz eşya)
 • Mercedes Benz – Ford Otosan – Renault – Türk Traktör (Otomotiv)
 • EÜAŞ – İGDAŞ – İBB – ABB – THY
 • MKE – DSİ – BOTAŞ – TPAO – TCDD – TÜLOMSAŞ
 • TSK – TSE – TÜBİTAK
 • Sağlık Bakanlığı – Merkez Bankası – Belediye

Son olarak Bursa – Gaziantep, İstanbul, İzmir ve İzmit personel ihtiyaçları fazladır.

Yurt Dışı Makine Mühendisi Maaşları

Burada bahsettiğimiz gibi üniversite sonrası mutlaka fırsatınız varsa yurt dışında çalışmanız olacaktır. Yaptığımız araştırma da Avrupa başta olmak üzere yurt dışında görev yapan makine mühendisi maaşları 68 bin $ (yıllık) kazançları vardır. En düşük seviye 50 bin $ seviyesinde iken, kariyerinin zirvesinde olan bir mühendisin kazancı yıllık 96 bin $’dır.

İtalya – Rusya Makine Mühendisi Maaşları

Yine yaptığımız araştırma da bu ülkelerde en çok tercih edilen mühendislik bölümleri arasındadır. En düşük seviye yıllık 47 bin $ olurken en yüksek ise 85 bin $ seviyesindedir.

Popüler Şirketler Aylık Maaş dağıtımı
Tempor-Agenzia per il Lavoro 8 stipendi segnalati €3.000 €200 €3.100
Ideamad 6 stipendi segnalati €500 €200 €3.100
SIXTEMA S.R.L. 5 stipendi segnalati €1.500 €200 €3.100

Devlette Makine Mühendisi Maaşları (Kamu)

Devlet kadrolarının en çok aldığı mühendislik bölümlerin başında geliyor. Özel idareler, belediyeler, devlet daireleri, üniversiteler gibi hemen her yerde görebiliriz. Çalıştığı birime ve pozisyona bağlı değişmekle birlikte en düşük 3 bin 750 TL maaş alır. Ayrıca devlet işçisi olarak çalışıyorsa, ikramiye ve yardımlarla birlikte en rakam 4 bin TL’yi geçmektedir.

Memur Makine Mühendisi

Memur olarak bir çok kadro bulunmaktadır. 2016-2018 toplu iş sözlemesi zamlarıyla en düşük memur maaşı 3 bin 750 TL iken, çocuk yardımı ve diğer ek ödemeler kişinden kişiye değişmektedir. (5 yıllık makine mühendisi maaşları 3978 TL’dir. Ek ödemesiz)

Araştırma Görevlisi Makine Mühendisi

Üniversite görev yapan makine mühendisi unvanına göre maaş alır. En düşük unvan araştırma görevlisi iken, profesörlük en yüksek unvana sahip kişiye verilir. Ortalama 3 bin 500 TL ile 7 bin TL arasında maaş alırlar.

Uzman Yardımsı Makine Mühendisi

Çalıştığı kuruma bağlı değişmekle birlikte uzman yardımsı makine mühendisi 3 bin 750 TL maaş almaktadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Makine Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

6 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba; Çorbada bizim de tuzumuz bulunsun

  1. Teşekkürler..

 2. merhabalar italya için bilgi alabilir miyim?

  1. Yurt dışına ait veriler konumuzda mevcuttur. Özellikle İtalya için aylık 1,272 avro civarındadır. Konumuzda talebiniz üzerine düzenleme yapılmıştır. Teşekkürler…

 3. Merhaba arkadaşlar makine mühendisliği ile ilgili videomuzu bu linkten izleyebilirsiniz.Diğer mühendislik dallarına da göz atmanızı öneririm..

 4. memur makine mühendisi 5bin civarı alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©