Mühendis MaaşlarıUzmandan Tavsiyeler

Mekatronik Mühendisi Maaşları 2023

Mekatronik mühendisi maaşları ne kadar ? 2021’in en gerçek ve güncel maaşlarını incelediniz mi ? Teknolojinin büyümesiyle birlikte otomasyon sistemleri önem kazanmaya başladı. Artık üretilen tüm ürünler neredeyse sıfır hata ile imal edilmeye başlandı. İş gücü azalırken, hata oranı azaldı. Bu da yenilikleri beraberinde getirdi. İnovasyon denilen kelimenin hayatımıza girmesine sebep oldu. Peki, bu anlatılanlar ile mekatronik mühendisliğinin ne alakası var ? Aslına bakarsanız, mekatronik kelime anlamı mekanik – elektrik – elektronik ve otomasyon sistemlerinin bir bütün halinde işlenmesi anlamına gelmektedir. Konumuzda bu mühendislik dalıyla ilgili bir çok bilgi paylaşımında bulurken, maaşlar ve diğer sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Mekatronik mühendisleri ne kadar maaş alıyor ?

Elektrik, elektronik, makine ve otomasyon mühendislerinin tek çatı altında toplamasından Mekatronik mühendisliği oluşturulmuştur. Bu mühendisler de alanlarında bilgi sahibi olan, proje tasarlayıp hayata geçiren ve gerektiğinde sisteme müdahale edebilen olması gerekir.

Eş dost çevresinde hep sorulur ya ? Ne kadar maaş alıyorsun ? Aslına bakarsanız bu sorunun net yanıtı kişinin tecrübesine bağlıdır. Eğer piyasa da yetişmiş ise çalıştığı firmaya göre değişmekle birlikte en az 4 bin TL alabilir. Fakat üniversite hayatını yeni bitirmiş ve iş arayan bir mühendisin alacağı maaş en düşük 2 bin 400 TL seviyelerindedir. Bu rakam altında çalışan mühendislerin olduğunu biliyor. Bu durumda olan çoğu mühendis işi öğreneyim ve gerekirse maaşım düşük olsun diye böyle bir yol seçiyorlar. Öz eleştiri yapmak gerekirse; bu durum yanlıştır. Sonuçta diplomanın bir ağırlığı var. Ayrıca mühendisler hep birlikte olup kimse bu ücrete çalışmazsa başka personel bulamayacağından en düşük maaşı ödemek zorunda kalacaktır. (MO – 3500 TL brüt)

Bu konu da önemli okuyunuz !  Biyosistem Mühendisi Maaşları

Mekatronik mühendisliği maaş durumu nedir ?

Mekatronik Mühendisi Maaşları
Mekatronik Mühendisi Maaşları

Maaştan söz edebilmek için kişinin nerede çalıştığını bilmek gerekmektedir. Özel demi ? yoksa devlette memur veya işçi olarak mı çalışıyor ? Tüm detaylarına aşağıda ki konu başlıklarımızın altından inceleyebilirsiniz.

Kısaca bu başlık altında belirtmek gerekirse; en düşük 2 bin 400 TL ilk başlangıç maaşları olan mühendislik bölümünün en yüksek 5 bin TL ve üzeri durumdadır. Özel sektörde global alanda çalışan firmalarda ise kişinin projesine göre en düşük 8 bin TL maaş almaktadır.

Kamuda ise yeni başlangıç 3 bin 500 TL ve üzeri olurken, en yüksek derecesine göre 5 bin TL civarındadır. Tabi burada kişinin eğitim seviyesi (yüksek lisans ve diğer) evlilik durumu, ekstra kesintiler ile maaş değişmektedir. Kesintiler ise lojman, sendika ve diğer…

Mekatronik mühendisi ne iş yapar ?

Mekatronik mühendisi, üretmiş olduğu sistem ile kendi farkında olan ve kararlarını verebilecek akıllı makineleri tasarlayan kişiye denir. Bu cümle size biraz farklı gelebilir. Sonuç itibariyle bu tip sistemler mekanik sistemin doğasından yoksun gibi görünüyor. Otomasyonun içerisine girmesiyle algılama ve çalıştırma, kontrol sistemleri ve yazılımdan oluşan bir karmaşık varlıklar karşımıza çıkıyor.

Şimdi konu başlığımıza dönersek Mekatronik mühendisi akıllı makineleri tasarlayan, üreten, testten geçiren ve son aşamaya kadar projelendiren kişiye denilmektedir. Bu çalışmalara robotik sistemler de denilebilir. İnsansız olarak kendi yapay zekaları ile karar verebilen bu cihazlar çağımızın en büyük nimetleri arasındadır.

Piyasa iş yapabilmeniz için şu tip özellikleri taşıyor olmanız gerekmektedir.

  • Otomasyon problemlerine mekanik ya da elektronik işlemler ile bilgisayar teknolojisi kullanarak çözüm üretmeli,
  • Çeşitli teknolojileri birleştirerek (PLC, PIC, BASIC) tamamen yeni ürünler tasarlayın yada inşa etmeli. Buna en güzel örnek su altındaki keşif için tasarlanan robotlar…
  • Mevcut prosesleri iyileştirmek için fabrika üretim hatlarını oluşturmak, hataları çıkarmak ve düzeltmek, (Örneğin 10 dakika da üretilen bir plastiğin kontrol mekanizması eklenerek 7 dakikaya düşürülmesi, proses kontrolü ile yapılmaktadır.)
  • Malzemelerin, bileşenlerin veya mamullerin transferine mekatronik veya otomatik çözümler uygulaması,
  • Genellikle bilgisayar tarafından yönlendirilen gelişmiş kontrol sistemleri uygulaması,
  • Elektronik ve mekanik süreçleri bilgisayar ve otomasyon ile yapması,
mekatronik mühendisi nerelerde çalışır
mekatronik mühendisi nerelerde çalışır

Mekatronik mühendisleri nerede çalışır ?

Mekatronik mühendisleri, geliştirdikleri yüksek teknoloji sayesinde sistemler üreten firmalarda çalışır. Sadece buralar ile bu mühendisliği kısıtlamak çok yanlış bir tanım olacaktır. Üretim yapan her yerde mekatronik mühendisleri çalışabilir.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Tekstil Mühendisi Maaşları 2023

Özel Sektör Mekatronik Mühendisi Maaşları

Özel sektör çok geniş bir kavramdır. Şu anda internette kısa bir araştırma yapsanız bile bu mühendislik için onlarca iş ilanı ile karşılaşacaksınız. Özel de patronların ilk istedikleri konu kişin deneyim ve bilgisidir. Kepçe üreten bir firmada mekatronik mühendisi proses kontrolü sağlarken, üretim yapan firma da robotik sistemler daha ön plandadır. Bu yüzden tercih edeceğiniz firmanın hangi konuda çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Uzmanlık alanınız hidrolik veya pnömatik üzeri ise bu tip çalışmalar yapan firmaları tercih etmelisiniz. Böylece daha çok yol almış olursunuz.

Bir kaç firmanın çalışma alanlarını inceleyelim.

Aselsan, Roketsan, Havelsan, Tai Mekatronik Mühendisi Maaşları

Bu kurumlarının ortak özellikleri savunma sanayi alanında olmasıdır. Ülkemizin en değerli ve kıymetli kurumlarının başında gelmektedir. Eğitimine (yüksek lisans), hizmet yılına göre değişmekle birlikte en düşük 4 bin TL civarındadır.

Piyasada böyle şekilde maaş veren kurumların sayısı fazla değildir. Direk olarak özel sektöre girmeniz halinde en düşük 2 bin 400 TL başlangıç rakamları vardır. Ortalama ise 3 bin 500 TL ve üzeri almaktadırlar. (Tecrübeye göre değiştiğini unutmayınız)

Mekatronik mühendisliği yurtdışı maaşları

Bu sistemlerin kaynağı yurtdışıdır. Çünkü sanayisi bizden önce gelişmiş ve bu çalışmalara bizden 10 – 20 sene önce başlamışlar. Tabi direk olarak Avrupa da çalışmanız bir zor görünüyor. Önce dil eğitimi almalı, alanınızda iyi bir seviyeye gelmeli, farklı projeler geliştirmeli ve ondan sonra bu tercihi yapmanız gerekiyor.

Ortalama seviyesi 3 bin dolardan başladığını net olarak söylelim. Tabi tercih edeceğiniz firma da önemlidir. Almanya da Mercedes firmasında göreve başlarsanız, 4 – 5 bin € seviyelerine çıkabilirsiniz.

Ekstra dipnot olarak : 

Kıdeme Göre Mekatronik Mühendisi Kazancı

Üst Seviye Mekatronik Mühendisi Kazançları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek kazançlı Mekatronik Mühendisleri:

$ 72,52
bir saat
$ 150.830
yıl başına

Kıdemli Mekatronik Mühendisi Kazançları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kıdemli Mekatronik Mühendisleri şunları kazanır:

$ 59.06
bir saat
$ 122.840
yıl başına

Deneyimli Mekatronik Mühendisi Kazançları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Deneyimli Mekatronik Mühendisleri:

$ 46.11
bir saat
$ 95.900
yıl başına

Junior Mekatronik Mühendisi Kazançları

Amerika Birleşik Devletleri’nde Junior Mekatronik Mühendisleri kazanacaklar:

$ 34.11
bir saat
$ 70.960
yıl başına

Mekatronik Mühendisi Kazanmaya Başlama Kazançları

ABD’de Başlangıç ​​Mekatronik Mühendisleri:

$ 25.01
bir saat
$ 52.010
yıl başına
Bu konu da önemli okuyunuz !  Fizik Mühendisi Maaşları 2023

En yüksek ve en düşük kazanç dilimlerine dayalı yaklaşık değerler.

Maaş Memnuniyeti

Mekatronik Mühendisleri maaş memnuniyeti ölçeğimize göre ortalama 5 üzerinden 3,5 puanı alırlar. Bu, Mekatronik Mühendislerini ücret tatmininin 88. yüzdesine yerleştirir.

(Kaynak : https://www.sokanu.com/careers/mechatronics-engineer/salary/ )

[wp-faq-schema]

Bir önceki yazımız olan İşletme Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu