Optik ve Akustik Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları


Optik ve akustik mühendisliği maaşları ne kadar ? Bölüm hakkında merak edilen bir çok soruyu yanıtlayacağız. Günümüzün en yeni mühendislik bölümleri arasında yerini alan bir alandır. Optik ve akustik alanında görev yapan mühendisler, bu işi tüm inceliklerini bilmektedirler. Genel tabir olarak nedir ? ne iş yapar ? nerede çalışır ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? İşte tüm detayları sizlere anlatmaya çalışacağız.

Nedir ?

Optik ve akustik mühendisliği, ışık ve ses üzerine oluşan bir mühendislik bölümüdür. Işığı kullanan bütün cihazların araştırılarak geliştirilmesi, tasarlanması süreci ile ilgili işlemler ile ilgilenirler.

Günümüzde optik ve akustik mühendislerine olan ihtiyaç gittikçe artmaktadır.

Bu mühendislik bölümün genel olarak görevlerinden bahsetmek gerekirse şu bilgileri paylaşabiliriz.

  1. Akustik ve optik ölçüm işlemlerini gerçekleştirirler. Araştırma ve tasarım yaparlar.
  2. Ses kayıt ve üretim sistemlerinin geliştirilmesi ve araştırılmasını sağlarlar.
  3. Ses ve ışık üzerinde üretilen cihazların uygun olup olmadığının denetlemesini yaparlar.
  4. Tasarımlarda ihtiyaç olan malzemeleri rapor eder ve gider hesaplamalarını yaparlar.

Hakkında kısaca bilgi

Mühendisler, göz aşınmasında, kameralarda, teleskoplarda ve lazerlerde kullanılmak üzere optik cihazların oluşturulmasından sorumludur. Pozisyon için adaylar, ışık kırılması ve yansıması konusunda yetenekli araştırmacılar olmalı ve güçlü deney ve keşif becerilerine sahip olmalıdır.

Optik mühendisler, farklı bölümlerden kohortlarla çalışmaya hazır olmalı ve yeni kontakt lensler oluşturmak için yeni göz takmayı tasarlamak veya biyomedikal departmanı ile görsel pazarlama departmanı ile çalışabilirler. Laboratuvar çalışması çok düzenlidir ve uzun süreli oturma veya ayakta durma süreleri gerekebilir, ancak ara sıra seyahat de gerekebilir. Bu pozisyondakiler genellikle haftada kırk saat çalışmaktadır ve işverene bağlı olarak fazla mesai yapılması gerekebilir.

Optik mühendisler için iyi iletişim becerileri, bulgularını bildirmeleri ve / veya protokollerini sunmaları gerekeceği için önemlidir. Saatler genellikle gece çalışması gerektirmekle birlikte, genellikle zamanında ve yüksek motivasyona sahip olmak zorundadır.

Optik, fizik veya biyomedikal mühendisliğinde ileri düzeyde bir derece ve mühendislik, fizik ve matematiğin birbiriyle ilişkili bir arka planı genellikle bu pozisyon için gereklidir ve adaylar Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office programlarında iyi bir şekilde kullanılmalıdır.

İş imkanları nelerdir ?

Optik ve akustik mühendisliği önü açık ve gittikçe de ihtiyaç artan bir bölümdür. Çalışma alanları genellikle laboratuar alanlarıdır. Bunun dışında bazı fabrikalarda da görev yapabilirler. Ayrıca bazı fabrika ve iş yerlerinde istenmeyen yüksek gürültülü ortamlara çözüm bulmak içinde çalışırlar. Özel sektör dışında kamuda da çalışma imkanları vardır. Kamu da çalışmak için KPSS sınavına girmeleri gerekir. Tercihlerinizin arasında olması gereken bir bölümdür.

Maaşları ne kadar ?

Piyasa şartlarında çalışan pek çok sayıda mühendis bulunmaktadır. Diğer mühendislik bölümlerine göre iş bulma konusunda optik ve akustik mühendisliği biraz daha geri kaldığını üzülerek söyleyebiliriz. Hem piyasa şartları hemde bölümün yeni olması bölümü biraz daha diğer dallara göre geride tutmuştur. Kurumsal şirketlerin bünyesinde bu alanda pek çok mühendisin olduğunu belirtelim.

Ortalama maaşları 2 bin 700 TL ile 4 bin 200 TL arasında değişmektedir. Piyasa koşulları ve kişinin tecrübesine göre değişkenlik gösterebilir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©