Mühendis MaaşlarıÖzel Sektör Mühendis Maaşları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisi Maaşları 2023

Petrol ve Doğal gaz mühendisi maaşları ne kadar ? Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu bölüme olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Ülkemizin dışa bağımlığını azaltılma çalışmalarıyla birlikte bir çok kamu kurumu petrol ve doğal gaz mühendisi alımlarını arttırmıştır. Peki bu bölüm hakkında sıkça sorulan sorular neledir ? hangi alanlarda çalışır ? ne iş yapar ? maaşları ne kadardır ? İşte sorular ve cevapları…

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Nedir ?

Petrol ve doğal gaz mühendisliği tercih edenler yer altında bulunan petrolün ve doğal gazın çıkarılması, üretilmesi, depolanması ve bulunması gibi araştırmaları yapmaktadır.

Petrol ve doğal gaz mühendisi ne iş yapar?

Doğal gazın ve petrolün yerlerini saptar ve miktarlarını belirler. Elde edilen veriler üzerinde araştırmalar yapar. Sondaj ekipmanlarını saptar ve sondaj esnasında gerekli emniyetin alınmasını sağlayarak işin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlar.

Yer altında ki petrol ve doğalgazın daha kolay ve yeni yöntemler ile çıkarılması için çalışmalar yapar. Ham petrolün ve doğalgazın depolanması konusunda ve nakledilmesinde gerekli projeleri hazırlar. Kimyasal yöntemler ile üretilemeyen petrol miktarını azaltır ve buna benzer çalışmaları yürütür.

Petrol ve doğal gaz mühendisleri nerede çalışır?

Petrol ve doğal gaz bölümünü bitirenler için çok fazla çalışma alanı yoktur. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve bağlı şirketlerde, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşler, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi, Maden Tetkik Arama gibi kurumlarda ve şirketlerde çalışabilirler. İş Güvenliği Uzmanlığı için yapılan sınavdan 70 ve üzeri alarak bu alanda da iş bulma şansları vardır.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Genetik ve Biyomühendislik Maaşları

Petrol ve doğal gaz mühendisi iş imkan ve olanakları nelerdir ?

İş olanakları oldukça geniş olduğunu söylemeyiz. Yukarıda ki konu başlığımızda belirttiğimiz kamu alanlarında çalışabildikleri gibi özel sektörde faaliyet gösteren danışmanlık firmalarında görev alabilir.

Petrol ve doğal gaz mühendisi çalışma saatleri nasıldır ?

Özel sektörde günlük en fazla 11 saat çalışma yapılırken (8 saat normal saat ve en fazla 3 saat mesai) kamu da ise çalışma saati 8 saattir. Bazı kamu kurumlarında fazla mesai kavramı olurken, bazılarında yoktur. Genellikle KİT kurumları bu listede yer almaktadır.

Petrol ve doğal gaz mühendisi olmak istiyorum

Özellikle son yıllarda bir çok öğrenci bu mühendisliği tercih etmektedir. Fakat başta internet siteleri olmak üzere bu bölüm hakkında pek çok gerçeği yansıtmayan bilgi bulunmaktadır. Bu mühendislik dalını diğer mühendisliklere göre pek fazla iş sahası olduğunu söyleyemeyiz. (Örneğin Elektronik Mühendisliği) Lakin, kamu kurumlarında özellikle bu bölüm mezunlarının işe girebildiklerini buradan kanıtlarıyla belirtelim.

Petrol ve doğal gaz mühendisi kendini nasıl geliştirir ?

Kendini geliştirmesi için özel sektörde yetişmesi gerekmektedir. Böylece deneyim ve tecrübe kazanarak kendini daha çok bilgi ile donatabilir. İyi derece öğrenmek, işininde karşılaştığı sorunu hızlı bir şekilde çözmek, sürekli olarak çözüm odaklı çalışmak gibi kriterler mühendisin kendini yetiştirmesinde en önemli anahtar görevi yapmaktadır.

Devlette petrol ve doğal gaz mühendisi maaşları (Kamu)

Devlette bir çok kamu kurumu bu mühendisliğe ihtiyaç duymaktadır. Aşağıda bazı kurumları inceledik.

BOTAŞ – TPAO

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı bünyesinde görev yapan petrol ve doğal gaz mühendisi maaşları en düşük 3 bin 750 TL seviyesindedir. Mühendisler kapsam dışı personel statüsündedir.

Özel sektör petrol ve doğal gaz mühendisi maaşları

Bu bölümü bitirenler en az 2500 TL’den başlayarak çalışılan kuruma ve yapılan işe göre mühendis maaşı 4000 TL ile 5000 arasında olmaktadır. Yurt dışında daha yüksek maaşlar ile çalışılabilir.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Yazılım Mühendisi Maaşları 2023

Yurt dışı petrol ve doğal gaz mühendisi maaşları

Özellikle bu mühendislik bölümü diğer mühendisliklere göre daha fazla maaş aldıklarını belirtelim. Yaptığımız araştırmada ABD referans alınmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri Petrol Mühendisleri maaşları çok iyidir. Ortalama maaş yılda  100 bin $ seviyelerini geçmektedir. Petrol Mühendislerinin maaşları üzerine bazen ikramiye verilmektedir. Ayrıca şirketlerin kar paylaşım gelirleri için ile 4100 dolar yıllık fark almaktadırlar. Yaklaşık 58 bin $ ile 198 bin $ arasında yıllık maaş alırlar.

 (Kaynak site : https://www.payscale.com/research/US/Job=Petroleum_Engineer/Salary)

Bir önceki yazımız olan İşletme Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu