Raylı Sistemler Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları


Günümüzün popüler mühendislik bölümleri arasında olan Raylı Sistemler hakkında tüm detayları bilgileri sizlere aktaracağız. Ülkemizde Raylı sistemler mühendisliği fakültesi sadece Karabük Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Konumuzda mühendisliğinin bilinmeyen tüm yönlerini konuşmak istiyoruz. Nedir ? Ne iş yapar ? Maaşları ne kadar ? Atama puanları, bölüm hakkında bilgiler ve bu bölümde okuyanların gerçek yorumlarını makalemizde inceleyebilirsiniz.

Raylı sistemler mühendisliği nedir ? (meslek tanıtımı)

Ray sistemler mühendisliği ülkemizde Karabük Üniversitesi’nde okutulan bir bölümdür. Makine mühendisliğinin bir bölümü olarak çıkan bu bölüm, adından da anlaşılacağı gibi raylı sistemleri üzerine çalışmaktadır.

Ray sistemler mühendisliği; Demir yolu endüstrisi başta olmak üzere, büyük bir ağ potansiyeline sahip endüstridir. Bu bölümün amacı piyasa şartlarına uygun, endüstrinin bakımı ve modernizasyonu için çeşitli kalifiye mühendisler yetiştirmektir.

Raylı sistemler mühendisi ne iş yapar ? (hakkında bilgi)

Raylı sistemleri mühendisleri alanında pek çok başarıya imza atmaktadır. Genellikle mevcut projelerinin yeniden inşasını, tren şebekesine güç sağlamak için yeni alt istasyonların tasarlanmasını, radyo sistemlerinin modernleştirilmesini, daha verimli ulaşım teknolojisi modlarının sağlanması, istasyon yerlerinin planlanması ve modernizasyonu içermektedir.

Türkiye de demir yolu sektöründe nitelikli ve deneyimli mühendisler için farklı mühendislik rolleri bulunmaktadır. Birkaç tane aşağıda listeledik:

– Makine Mühendisliği,

– İnşaat Mühendisliği,

– Proje Yönetimi,

– Raylı Sistemler Mühendisliği,

Raylı sistemler mühendisliği nasıl ve bölümdür bir meslektir ?

Raylı sistem mühendisleri, ray sisteminin işleyişinde özel olarak eğitilmişlerdir. Elektriksel arızalar ve operasyonel sorunları çözebilen aynı zamanda bu olaylarla birlikte elektrik sinyalleri ve iletişimleri açısından inceleme yapan kişidir. Proje yönetimi ve ağın genel operasyonlarındaki rolleri içermektedir.

Diğer sorumlulukları arasında, teknik altyapıyı sağlayan tasarım mühendisleri ile demir yolu altyapısı ve ekipmanlarının inşasında ve bakımında uzman mühendisler ile koordineli olarak görev yapmaktadır. Geniş bir kariyer yelpazesi olan raylı sistemler altında kategorilere ayrılabilir.

Raylı sistemler mühendisliği avantajları neledir ?

Diğer mühendislikle kıyaslama yaparak konu başlamak istiyoruz. Öncelikle bu bölümün bir üst dalı makine mühendisliği olduğunu hatırlatarak yazımıza devam ediyoruz. Makine mühendisliği ile ray sistemler mühendisliği arasında farkları inceleyebiliriz.

– Makine Mühendisliğinin çalıştığı her alanda görev yapamaz. Uzman olduğu alan raylı sistemlerdir. (demir yolları, asansör sistemleri ve kısacası ray üzerinde çalışan makine sistemleri diyebiliriz.)

– Makine Mühendisliğinin iş sahası ray sistemlere göre geniştir.

– Makine Mühendisliğine göre maaşları daha fazladır.

Raylı sistemler mühendisliği iş olanakları – iş imkanları

İş imkanları diğer mühendisliklere göre çok geniş sayılmaz. Fakat piyasa şartlarında kalifiyeli mühendisler kolaylıkla iş bulabilmektedir. Raylı sistemler üzerinde çalışan makinelerde sistemleri firmalarında çalışabileceği gibi, kamu da kara yollarında görev yapabilir.

Nerelerde var  ?

Mühendislik olarak sadece Karabük Üniversitesi’nde bulunmaktadır.

Hangi üniversitelerde açılacaktır ?

Bu konuda bilgi bulunmamaktadır.

İş bulma

İş bulma konusunda bazı tavsiyelerimizi bu başlık altında toplamak istedik. İlk olarak raylı sistemler üzerinde üretim tüm tesislerde iş bulabilir. Buna ek olarak kalite kontrol birimleri, araştırma ve geliştirme departmanları olabilir.

Kapanıyor mu ?

İnternette kapandı, kapanıyor, kapatıldı mı veya kapandı mı gibi pek çok soru sorulmaktadır. Gerçek anlamda alanında piyasanın profesyonelleşmesini sağlayacak olan bir bölümdür. Bölüm kapanmamıştır. Alımları devam etmektedir. Piyasa istek ve ihtiyaçları olduğu sürece kapanmayacak bir bölüm ve bitmeyecek bir meslektir.

Raylı Sistemler Mühendisliği Maaşları

Kısaca bu bölüm hakkında merak edilen bazı soruları yanıtladık. Yine aklınıza takılan soru veya sorular olursa lütfen bize yazmaktan çekinmeyiniz. Raylı sistemler mühendisinin aldığı maaş : çalıştığı firmaya, bağlı olduğu birime, projesine, hizmet yılına göre değişmektedir.

Mühendisin alanında kalifiyeli olması, yaptığı projede ki durumu gibi kritere bağlı olarak en az 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değişen maaş alabilir. Burada mühendisin nerede çalıştığı, (kamu veya özel) hangi firmada çalıştığını ve beceresinin ne derece olduğu önemlidir.

Yurt dışı maaşları

“Railway Systems Engineer Salaries” olarak tabir edilen yurt dışı maaşları yıllık bazda 84,166 dolardır. Aşağıda bazı yurt dışı firmalarında yıllık verilen maaşlar yer almaktadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©