Su Ürünleri Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Su ürünleri mühendisliği maaşları ne kadar ? Ülkemizde gelişen teknolojiyle birlikte bu bilim dalına olan ihtiyaç her geçen artmıştır. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan temel gıda sudur. Konumuz içerisinde bu bilim dalına yakından bakarken, nedir, ne iş yapar, nerelerde çalışır ve ortalama maaşları ne kadar ?

Su Ürünleri Mühendisliği Nedir?

Su ürünleri bölümünde eğitim almış mühendisler denizde ve iç sularda yaşayan hayvan ve bitkilerin yumurta, yavru ve yetişkin olma dönemlerinde ki üretimlerini, avlanmasını, pazarlanmasını, ithalatını, ihracatını, dağıtımını ve tescil gibi denetimlerini gerçekleştirir. Üretim tesislerinde yönetim, planlama ve proje faaliyetlerinde bulunmaya yetkili kişilerdir.

Su ürünleri mühendisi ne iş yapar?

Bu bölümü bitiren kişiler üretim tesislerinde proje geliştirir. Havzalara yumurtaların üretimi için ne zaman ve nasıl yerleştirilmesi gerektiği hakkında bilgi verir. Suda yaşayan canlıların iyileştirilmesi ve doğal beslenmeleri için çalışmalar yapar. Havuz gibi alanların mikroplardan arınması ve hastalıklara karşı korunmak için tedbirler alır. Balık ve deniz hayvanlarının avlanma zamanlarını ve tekniklerini su ürünleri mühendisleri balıkçılara bildirir.

Su ürünleri mühendisliğini bitiren nerede çalışır?

Açık havada, sıcak ve soğuk ortamlarda çalışırlar. Nemli ortamlarda çalıştıkları için mutlaka mantar hastalığına karşı önlem almalıdırlar. Devlet kurumları arasında çeşitli bakanlıklarda çalışma şansları vardır. Bunlar;

  • Orman ve Su işleri Bakanlığı
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  • Denizcilik Müsteşarlığı

Devlet kurumlarını tercih etmeyenler özel sektör içerisinde depolama tesislerinde, su ürünlerinin satışında ve pazarlanmasında, su ürünleri için ekipman üreten şirketlerde, danışmanlık yapan firmalarda, balıkçılık kooperatiflerinde vb. bir çok alanda iş bulabilirler.

Su ürünleri mühendisi ne kadar maaş alır?

Devlet kurumunda çalışanlar 3000 TL ile 4000 TL arasında maaş alırken, özel sektörde çalışan mühendisler ise en az 2500 TL’den başlayan maaşlar ile iş bulabilirler.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©