Uçak Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Uçak mühendisi maaşları ne kadar ? 2020 – 2021 en güncel bilgilerine konumuzdan ulaşabilirsiniz. Uçak mühendisliği ülkemizde en popüler dalların başında gelmektedir. Üniversite sıralaması bakımından diğer mühendislik dallarına bariz olarak fark atan bir bilim dalıdır. Bu makalemizde nedir ? kime denir ? ne iş yapar ? maaşları ne kadar ? nerelerde çalışır ? atamaları nasıldır ? özel ve kamu arasında ne gibi uygulamalar vardır ? İşte tüm detayları ile birlikte uçak mühendisliği ve bilinmeyenleri…

Uçak mühendisi nedir ? Kime denir ?

Havacılık mühendisleri uçak, uzay aracı, füze ve uyduları tasarlıyor. Projelere yönelik öneriler alır ve bunları çeşitli faktörler için değerlendirir. Havacılık mühendisleri bu alanlarda yeni teknolojiler geliştirerek yeni tip havacılık ürünleri tasarlayabilirler. Önerilen projenin teknik olarak mümkün olup olmadığını, finansal olarak mümkün ve güvenli olup olmadığını belirlemelidirler.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını, çevresel zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceğini ve mühendislik ilkelerini karşılayıp karşılayamayacağını belirler. Bir projeyi onayladıktan sonra, ürünün tasarımını ve imalatını koordine etmekten sorumludurlar. Ayrıca, ürünün nihai testini de yönlendirecek ve projenin uygun kalite standartlarını karşıladığından emin olacaklar. Bir üründe arıza veya hasar varsa, sorunu ve olası çözümleri tanımlamalıdır.

Hakkında kısaca bilgiler

Havacılık mühendisleri genellikle ticari ve askeri ürünler, uzaktan pilotlu uçaklar, fırlatma araçları veya roketler de dahil olmak üzere farklı ürün türlerinde uzmanlaşırlar. İki tür havacılık mühendisi vardır: Uçaklarla çalışan havacılık mühendisleri ve uzay aracıyla çalışan astronot mühendisleri. Çok çeşitli sanayi ve şirketlerde istihdam edilebilirler. Modelleri tasarlamak ve oluşturmak ve test simülasyonu yapmak için karmaşık bilgisayar yazılımlarını kullanarak büyük bir zamanını bir ofis ortamında geçirirler.

Uçağın veya uzay aracı bileşenlerinin tasarımı ve inşası ile ilgilenen diğer birçok profesyonelle birlikte çalışacaklar, böylece çok iyi iletişim kurabilmeli ve ortak bir hedefe verimli bir şekilde ulaşmak için bir ekipte çalışabilmelidirler. Mükemmel matematik becerilerine, eleştirel düşünme becerilerine, iş becerilerine ve analitik becerilere sahip olmalılar. Ayrıca havacılık mühendisliği veya ilgili bazı alanlarda lisans diplomasına sahip olmalıdırlar. Bir mühendis kariyerinde ilerlemek isterse, bir Profesyonel Mühendis lisansı alması gerekmektedir. Peki görevleri neledir ? En çok bilinen 3 görevi aşağıda ki gibidir.

  1. Uçak, füze ve uzay aracını tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için çeşitli mühendislik çalışmaları yapar.
  2. Test ekipmanı ve tekniklerinde iyileştirmeler yapar.
  3. Malzeme ve ekipmanların uçak tasarımı ve imalatına adaptasyonunu değerlendirmek için temel ve uygulamalı araştırmalar yapar.

Uçak mühendisleri ne kadar maaş alıyor ?

Bu başlığımız altında tüm uçak mühendislerin yaklaşık maaşlarını açıklayacağız. İlk olarak başlangıç maaşları ortalama 6 – 7 bin TL civarındadır. Ülkemizin güzide kurumlarının başında gelen Türk Hava Yolları (THY) bu alanda başı çekmektedir. Uçakların bakımından işletilmesine kadar geçen tüm fonksiyonlarda aktif olarak görev alır. Ortalama maaşları en az 10 bin TL’nin üzerindedir. Devlet alanında DHMİ kurumu bulunurken, özel uçak şirketlerinde de görev yapabilir.

Yurt dışı maaşları ne durumda ?

Ülkemizin ötesinde çalışan uçak mühendisleri yıllık ortalama 80 bin dolar kazanç sağlamaktadır. Orta düzey olarak görev yapan bir mühendisi Türk Lirası olarak karşılığı aylık 36 bin TL’ye yaklaşmaktadır. Burada en düşük ve en yüksek bazda alınan rakamları paylaşalım. Amerika bazlı yapılan araştırmada $59,313 ile $132,976 arasında uçak mühendisleri maaş almaktadır.

Genel değerlendirme

Bütün öğrencilerin tercih zamanında sıkça aradığını mühendislik bölümlerin başında gelmektedir. Genel değerlendirme başlığımız altında uçak mühendisliği hakkında kısa bilgi paylaşarak anlatmaya başlayalım. Bu bölüm uçan hava araçların bakım – onarım ve tasarımdan sorumlu bir branştır. Yeni teknolojiyle birlikte insansız hava araçlarının da ilgi alanındadır.

Uçak mühendisliği bölümü ülkemizde sayılı üniversitelerde bulunmaktadır. Bu bölümü bitirip ve mezun olduğu işi yapmak istiyorsa, önünde 2 alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sivil havacılık diğeri ise savunma sanayidir. Sivil havacılık alanını tercih eden adaylar; özel uçak şirketlerinde tamir, tasarım, onarım veya bakım işlerinde görev yapabileceği gibi savunma sanayi alanını tercih eden mühendisler başta silahlı araçlar olmak üzere insansız hava aracı gibi alanlarda çalışabilirler.

Kazançlarına baktığımız yukarıda geniş bilgileri sizlerle paylaştık. Genel olarak bu mesleği tercih eden adayların diğer mühendislik bölümlerine göre kazançları daha iyidir. (yıl ve tecrübe ilk kriter diyebiliriz)

Uçak mühendisliği devlet maaşı

Uçak mühendisleri sivil ve savunma sanayi alanında çalışabilirler. Devlette ortalama maaşları 6 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir. Proje bazlı olabileceği gibi, kademe ve dereceye göre de değişkenlik göstermektedir.

Amerika'da uçak mühendisliği maaşları

Amerika da çalıştığı şirkete göre değişebilmektedir. Ortalama senelik 60 bin $ ile 120 bin $ arasında kazançları vardır. Özetle aylık en az TL bazında 40 bin TL maaşları vardır.

Uçak Mühendisi ne iş yapar ?

Uçan hava araçların bakım - onarım ve tasarımdan sorumlu bir branştır.

Kadın uçak mühendisi olmak

Kadınları çalışma hayatında önemi büyüktür. Özellikle uçak mühendis kadın çalışanları diğer branşlara göre %20 seviyelerindedir.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Yazarın Değerlendirmesi
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©