Uçak Mühendisi Maaşları | Mühendis Maaşları


Uçak mühendisi maaşları ne kadar ? Uçak mühendisliği ülkemizde en popüler dalların başında gelmektedir. Üniversite sıralaması bakımından diğer mühendislik dallarına bariz olarak fark atan bir bilim dalıdır. Bu makalemizde nedir ? kime denir ? ne iş yapar ? maaşları ne kadar ? nerelerde çalışır ? atamaları nasıldır ? özel ve kamu arasında ne gibi uygulamalar vardır ? İşte tüm detayları ile birlikte uçak mühendisliği ve bilinmeyenleri…

Uçak mühendisi nedir ? Kime denir ?

Havacılık mühendisleri uçak, uzay aracı, füze ve uyduları tasarlıyor. Projelere yönelik öneriler alır ve bunları çeşitli faktörler için değerlendirir. Havacılık mühendisleri bu alanlarda yeni teknolojiler geliştirerek yeni tip havacılık ürünleri tasarlayabilirler. Önerilen projenin teknik olarak mümkün olup olmadığını, finansal olarak mümkün ve güvenli olup olmadığını belirlemelidirler.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını, çevresel zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceğini ve mühendislik ilkelerini karşılayıp karşılayamayacağını belirler. Bir projeyi onayladıktan sonra, ürünün tasarımını ve imalatını koordine etmekten sorumludurlar. Ayrıca, ürünün nihai testini de yönlendirecek ve projenin uygun kalite standartlarını karşıladığından emin olacaklar. Bir üründe arıza veya hasar varsa, sorunu ve olası çözümleri tanımlamalıdır.

Hakkında kısaca bilgiler

Havacılık mühendisleri genellikle ticari ve askeri ürünler, uzaktan pilotlu uçaklar, fırlatma araçları veya roketler de dahil olmak üzere farklı ürün türlerinde uzmanlaşırlar. İki tür havacılık mühendisi vardır: Uçaklarla çalışan havacılık mühendisleri ve uzay aracıyla çalışan astronot mühendisleri. Çok çeşitli sanayi ve şirketlerde istihdam edilebilirler. Modelleri tasarlamak ve oluşturmak ve test simülasyonu yapmak için karmaşık bilgisayar yazılımlarını kullanarak büyük bir zamanını bir ofis ortamında geçirirler.

Uçağın veya uzay aracı bileşenlerinin tasarımı ve inşası ile ilgilenen diğer birçok profesyonelle birlikte çalışacaklar, böylece çok iyi iletişim kurabilmeli ve ortak bir hedefe verimli bir şekilde ulaşmak için bir ekipte çalışabilmelidirler. Mükemmel matematik becerilerine, eleştirel düşünme becerilerine, iş becerilerine ve analitik becerilere sahip olmalılar. Ayrıca havacılık mühendisliği veya ilgili bazı alanlarda lisans diplomasına sahip olmalıdırlar. Bir mühendis kariyerinde ilerlemek isterse, bir Profesyonel Mühendis lisansı alması gerekmektedir. Peki görevleri neledir ? En çok bilinen 3 görevi aşağıda ki gibidir.

  1. Uçak, füze ve uzay aracını tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için çeşitli mühendislik çalışmaları yapar.
  2. Test ekipmanı ve tekniklerinde iyileştirmeler yapar.
  3. Malzeme ve ekipmanların uçak tasarımı ve imalatına adaptasyonunu değerlendirmek için temel ve uygulamalı araştırmalar yapar.

Uçak mühendisleri ne kadar maaş alıyor ?

Bu başlığımız altında tüm uçak mühendislerin yaklaşık maaşlarını açıklayacağız. İlk olarak başlangıç maaşları ortalama 6 – 7 bin TL civarındadır. Ülkemizin güzide kurumlarının başında gelen Türk Hava Yolları (THY) bu alanda başı çekmektedir. Uçakların bakımından işletilmesine kadar geçen tüm fonksiyonlarda aktif olarak görev alır. Ortalama maaşları en az 10 bin TL’nin üzerindedir. Devlet alanında DHMİ kurumu bulunurken, özel uçak şirketlerinde de görev yapabilir.

Yurt dışı maaşları ne durumda ?

Ülkemizin ötesinde çalışan uçak mühendisleri yıllık ortalama 80 bin dolar kazanç sağlamaktadır. Orta düzey olarak görev yapan bir mühendisi Türk Lirası olarak karşılığı aylık 36 bin TL’ye yaklaşmaktadır. Burada en düşük ve en yüksek bazda alınan rakamları paylaşalım. Amerika bazlı yapılan araştırmada $59,313 ile $132,976 arasında uçak mühendisleri maaş almaktadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız Fizik Mühendisi Maaşları 2020 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca fizik mühendisi maaşı, fizik mühendisi maaşları ve fizik mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları © 2017