Uzay Mühendisi Maaşları 2021 | Mühendis Maaşları


Uzay mühendisliği maaşları ne kadar ? 2021 girdiğimiz şu günlerde güncel maaşları incelemek istemez misiniz ? Uzay mühendisliği ülkemizde yeni olan mühendislik bilimleri arasındadır. Dünyamızdan uzaya gönderilen bütün araç ve ekipmanların bakımını tamirini yapan kişiye denilmektedir. Aynı zamanda uzay araçlarının projesini çizen ve gerekli portatif ile oluşturan kişiye de denilmektedir. Öncelikle uzay mühendisliği tercih eden adaylarımız için hazırladığımız sorular üzerinden bilgiler vermeyi istiyoruz.

Uzay mühendisliği denildiği bir çok kişinin aklına astronot olmak gelmektedir. Ticari disiplinler bakımından uzay mühendisliği bölümü çok yönlü bir bilim dalıdır.

Uzay Mühendisliği Hakkında Kısa Bilgiler

Programın ilk amacı uzay bilimleri üzerine çalışma yapmak ve uzay teknolojisini geliştirmektir. Bu mühendislik bölümden mezun olan öğrencilere “Uzay Mühendisi” denilmektedir. Mühendisler uzay ile ilgili tüm araçların tasarım ve bakımını yapan kişidir. Ayrıca teknolojinin getirmiş olduğunu yenilikleri takip ederek, farklı fikirler de üretmesi gerekir.

Türkiye’de sadece iki üniversite de uzay mühendisliği fakültesi bulunmaktadır. Bunlar İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) – ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversite) Puan türü ile ise yeni sistem ile YKS sistemi değişmiştir. Eskiden LYS – MF4 türünden alımlar yapılıyordu. Eğitim süresi 1 yıl hazırlık sınıfı üzerinden toplam 5 yıldır. İşte diğer edilen soruları yanıtlayalım…

Uzay mühendisleri nerede çalışır ?

Ülkemizde uzay mühendislerinin çalışma alanı, diğer dallara göre kısıtlıdır. Fakat yapılabilecek harika bir meslektir. Aselsan – Tai – Savunma Sanayi gibi kamu alanlarında çalışabileceğiniz gibi, özel sektörde ise danışmanlık firmalarında çalışabilirsiniz.

Uzay mühendisleri ne kadar maaş alıyor ?

Kamu ve özel sektörde 2 tip çalışma alanının olduğu, kendi iş yerinize kurabilirsiniz.

Devlette Uzay Mühendisi Maaşları

Kamuda en düşük mühendis maaşı 3 bin 500 TL’dir. Uzay mühendisleri çalıştığı kamu alanlarını yukarıda listeledik. Aşağıdan inceleyebilirsiniz. Uzay mühendisleri çalıştığı pozisyona göre 4 bin TL ve üzeri maaş almaktadır.

  • ASELSAN – ROKETSAN
  • TAI – HAVELSAN – TUSAŞ
  • Savunma Sanayi
  • Türk Hava Yolları

Özel Sektör Uzay Mühendisi Maaşları

Özel de uzay mühendisleri geniş çalışma alanına sahip değildir. Fakat iş alanın geniş olması iş bulamayacağı anlamına gelmemektedir. İşte kurumsal firmalar…

  • Azur Aviation
  • Nordwind Technic
  • Aerogeopro Havacılık A.Ş
  • ST Mühendislik
  • Borusan

Kişinin eğitime, bilgisine ve tecrübesine göre haberi değişmektedir. Piyasa şartlarında yeni mezun uzay mühendisi düşük maaş alırken (3 bin TL civarında) kalifiyeli bir mühendis en az 7 – 8 bin TL almaktadır.

Uzay mühendisliği yurt dışı maaşları

Kariyerine yurt dışı üzerinden devam eden mühendisler için en düşük alacağı maaş yıllık 60 bin dolardır. Fakat direk olarak burada ki rakamı alamaz. Özellikle şu özelliklere sahip personeller kolayca iş bulabilir.

 İyi derece dil eğitimi alması,

İşinde uzman olması,

 Çözüm odaklı olması,

Yukarıda belirttiğimiz rakama aralığı yıllık 60 bin $ – 137 bin $ arasındadır. Aylık olarak 19 bin TL ile 44 bin TL arasındadır.

Tercih sırası
Yüzdelik
Bitirmiş olduğu üniversite
+34,9%
İş deneyimi
+16,8%
Sistem kabiliyeti
+18,5%
Havacılık deneyimi
+17,3%
Yaşam döngüsü yönetimi
+12,5%

Yurtdışı Uzay Mühendisi Maaşları

Giriş seviyesi havacılık ve uzay mühendisi ortalama başlangıç ​​maaşı yılda 29,659 £ veya yılda yaklaşık 38,651 USD maaş alıyor. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki giriş seviyesindeki havacılık mühendislerinin yıllık 72,543 $ maaş belirtmek isteriz.

Uzay Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor ?

Kişinin eğitime, bilgisine ve tecrübesine göre haberi değişmektedir. Piyasa şartlarında yeni mezun uzay mühendisi düşük maaş alırken (3 bin TL civarında) kalifiyeli bir mühendis en az 7 - 8 bin TL almaktadır.

Astronomi, Hava ve Uzay mühendisliği ne iş yapar ?

Programın ilk amacı uzay bilimleri üzerine çalışma yapmak ve uzay teknolojisini geliştirmektir.

Amerika Uzay Mühendisi Maaşları

Bir havacılık mühendisinin ortalama maaşı Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllık 103.443 $ 'dır. Giriş seviyesi yıllık 72,543 $ civarındadır.

Maaş Düzeltme Formu

Burada ki bazı bilgilerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, bizimle hemen irtibata geçin.

Daha önce yayına aldığımız İşletme Mühendisi Maaşları 2021 haberimizi incelediniz mi ? Ayrıca işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları konusunda bilgileri öğrenebilirsiniz.

Özet
Yayınlanma Tarihi
İncelenen Konu
Uzay Mühendisi Maaşları
Yazarın Değerlendirmesi
41star1star1star1stargray

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mühendis Maaşları ©