Mühendis MaaşlarıÖzel Sektör Mühendis Maaşları

Ziraat Mühendisi Maaşları 2023

Ziraat mühendisi maaşları ne kadar ? Günümüzde hiç bitmeyecek mesleklerin başında geliyor. İlgi alanlarına baktığımız zaman bitkiler (mantar, fidan…) ve hayvancılık ile ilgili olduğunu görüyoruz. Sadece hayvancılık kelimesiyle kısıtlamak istemiyoruz. Hayvan yetiştiriciliği başta olmak üzere bir çok alt kollara ayrılmaktadır. Hayvancılık tesislerin kurulması sevk ve idare edilmesi ve hayvanların beslemesinde kullanacak ürünlerin seçilmesinde sorumluğu alanındadır.

Ziraat mühendisleri tarım makineleri ile üretimi desteleyen çalışmalara imza atmaktadır. Teknolojinin getirmiş olduğu yenilikleri yakından takip eder. Geniş çalışma alanına sahiptir. Devlet ve özel sektör de nerelerde çalışabileceği konusunda bilgiler vereceğiz. Gelin, bu bölüme yakından bakalım.

Ziraat mühendisi özel de maaşları (özel sektör)

Özel sektör de çalıştıkları alan çok geniştir. Kısa bir arama ile yüzlerce iş ilanı ile karşıla bilirler. Bu sektörde iş yapabilmeniz için öncelikle tecrübeli olmanız gerekiyor. Daha sonra yabancı dil eğitimi firmalara girişte ayrı bir etkendir. Yeni mezun iseniz, not ortalamanız yüksek olması avantaj sağlayan kriterlerin başında geliyor.

Özel sektörde ki bazı firmalar : Koçtaş, Sektörün Öncü Firması, Tasaco Tarım, Eti Şirketler Grubu, Verim Ziraat, Valagro Tarım Ticaret Limited Şirketi, Meysan Ltd. Şti…

Ziraat mühendisi bölümü başlangıç maaşları

Ortalama 2 bin 400 TL en düşük özel sektör maaşı ile 4 bin TL’yi geçen aralıklarda aldıklarını belirtebiliriz. Kamu da ise en düşük standart mühendis maaşı 3 bin 500 TL net başlangıç aylığı ile iş başı yaparlar. (ziraat mühendisliği maaş durumu)

Bu konu da önemli okuyunuz !  Nükleer Enerji Mühendisi Maaşları

Aşağıda ki konu başlıklarımız da tek tek inceleyeceğiz.

Ziraat mühendisi taban maaşı

Ziraat mühendisleri odası asgari ücret tarifesi üzerinden bahsetmek gerekirse brüt maaş en az 3 bin 500 TL’dir. Vergi kesintileri ile ele geçen rakam her ay değişmektedir. En yüksek maaş Ocak ayında alırken, en düşük Aralık ayında gerçekleşmektedir. Bunun sebebi de %15 vergi diliminden %27’ye geçiştir.

Ziraat mühendisinin maaşı nedir ?

2 tür çalışan vardır. Özel sektör ve kamu sektörü (devlet) Özel de personelin seviyesine göre 2 bin 400 TL ile 5 bin TL arasında değişirken, Kamu da ise 3 bin 500 TL – 5 bin 500 TL aralığındadır. Bu arada fark özel sektör de tecrübeden kaynaklıdır. Devlette ise hizmet yılı, eğitim seviyesi (yüksek lisans, doktora), makam tazminatları ve diğerleri…

Ziraat mühendisi mesul müdür maaşları

Mesul kelimesi sorumlu manasını taşıdığından dolayı, bulunduğu bölgeden sorumlu müdür anlamına gelmektedir. Sorumlu olduğu alana göre değişmektedir. Müdürlük seviyesinde ise özel de asgari (en az) 5 bin TL maaşı vardır. Kamu da ise bu rakamlar 6 bin – 7 bin TL sınırlarına çıkmaktadır.

Ziraat mühendisleri iş imkanları (olanakları) ve maaşları

Ziraat mühendisi maaşları
Ziraat mühendisi maaşları

Ziraat kelimesinin anlamı toprağı işlenmesi ve hayvan yetiştiriciliği olarak bilinmektedir. İş alanı oldukça geniştir. Toprağın işlenmesi günümüzde teknolojiyle birlikte farklılaşmaya eskiden daha modern olmaya adım adım ilerliyor. Yukarı da bazı bilgiler paylaşmıştık.

İş çevresi geniş olan bu mühendisliğin, maaşları da oldukça iyidir. Diğer mesleklerde olduğu gibi işi öğrenme ve yetişme aşamalarında alınacak ücretler düşük gibi görülse de ileri ki yaşamda daha iyi koşullar elde edilebilir. Tabi durum özel sektörde geçerlidir. Kamu da ise işler biraz daha farklılaşmaktadır.

Ziraat mühendisleri nerelerde çalışabilir ?

Mühendisler kendi bölümleri içerisinde pek çok dala ayrılabilir. En çok bilinen tarım ve tarım teknolojisidir. Tarım isiminden konuşulduğu zaman bitemeyecek meslekleri başında geldiğini konumuzun ilk başında belirtmiştik. Yine de tekrarlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Biyosistem Mühendisi Maaşları

Kamu da bakanlık ve ilgili kuruluşları yer alırken, özel de ise bir çok çiftlik ve diğerleri sınıfında değerlendirebiliriz.

Genel itibariyle sorumlulukları liste halinde şu şekildedir.

 • Bitkiler (Mantar, Fidan ve Tohum ve Seracılık)
 • Tarım İlaçları
 • Hayvancılık (Beslenme (YEM), Sevk ve idare)
 • Tarım Aletleri ve Diğerleri
 • Su Tesisleri,
 • Diğer (Tarımsal alanda yapılan geride kalan tüm faaliyetler)
Ziraat mühendisi maaşı
Ziraat mühendisi maaşı

Ziraat mühendisi brüt maaşı

Mühendisler odası rakamlarına göre en düşük 2017 senesi için brüt 3 bin 500 TL’dir. (ziraat mühendisi asgari maaşı) Tabi bu rakamın üzerinde de maaş alabilir. Bu seviye en taban maaştır. Kamu ise bu brüt değişebilir. Bazı kurumlarda 5 bin TL brüt seviyeye ulaşabilir.

Ziraat mühendisi tarla bitkileri maaşları

Toprak ve bitki ürünleri alanında çalışma yapan mühendislik bölümdür. Ziraat bölümün alt dalları arasındadır. Çalıştığı firma/kuruma bağlı değişmekle birlikte 3 bin 600 TL maaşı vardır. Deneyim, tecrübe ve bilgi önemlidir.

Ziraat mühendisi tarım ekonomisi maaşları

Üretim ve tarım ekonomisi konusunda deneyim kazanılan bir bölümdür. Diğer işlerde olduğu gibi bilgi ilk plandadır. 3 bin 600 TL’dir. Bilgisiz, işinden anlamayan kişilerin alacağı maaşlar değildir. Orta düzey mühendis maaşıdır.

Ziraat mühendisliği bitki koruma maaşları

Bitki koruma bölümü Ziraat Mühendisliğinin alt koludur. Maaşları 3 bin 600 TL’dir. Çalıştığı bölge ve firmaya göre değişir.

Ziraat mühendisi emekli maaşları

Ziraat mühendisleri emekliği olduğu zaman işçi ise en son maaşına yakın alırken, memur ise bu ortalama maaşı %40’ı kesilmektedir. Örneğin emekli olmadan önce 4 bin TL alan bir memur mühendis, emekli olduğu zaman 2600 TL seviyelerinde emekliği maaşı alır. (Bu oran değişebilir)

Ziraat mühendisi maaşları 2018
Ziraat mühendisi maaşları 2018

Ziraat mühendisi devlet maaşları (kamu)

Devlette memur ve işçi statüsünde görev yaparlar. Bunlarda kendi arasında aday, kadrolu ve sözleşmeli olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır. Aday memur 1 sene sonra asaleti tasdik edilerek kadrolu memur unvanına alır. Kamunun bir çok alanında aktif olarak görev yapmaktadırlar. Bu kurumlara daha yakından bakalım.

Bu konu da önemli okuyunuz !  Meteoroloji Mühendisi Maaşları 2023

Ziraat mühendisi sözleşmeli maaşları

Son zamanlarda en çok sözleşmeli personel alındığı görmekteyiz. Bu sebeple en düşük 3 bin 500 TL’nin altında maaş aldıkları kurumlarda olabiliyor. İşçilerde bu durum pek rastlanmazken (ikramiye gibi yan ödemeler ile artıyor) memurlarda ise çoğu olmazsa ara sırada çıkabiliyor. 3 bin 300 TL asgari sözleşmeli mühendis maaşıdır.

TKK – TARGAL ziraat mühendisi maaşları

Tarım Kredi Kooperatfileri ve Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi ile ortalama en düşük mühendis maaşı 3 bin 500 TL seviyesindedir.

TAGEM – TMO – TİGEM ziraat mühendisi maaşları

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde en düşük mühendis maaşı 3 bin 500 TL’dir. Kişinin çalışma yılına göre en düşük en yüksek arasında senelik 15- 20 TL gibi fark oluşmaktadır. 6 senelik personel ile yeni başlayan mühendis arasında 90 – 120 TL fark vardır.

BELEDİYE – DSİ (Devlet Su İşleri) ziraat mühendisi maaşları

Başta Büyük Şehir belediyeleri, diğer ilçe belediyeleri ve Devlet Su İşleri ziraat mühendisi maaşlarını inceleyeceğiz. Belediyeden belediye değişen bir maaş sistemi vardır. İBB – ziraat mühendisi 5 bin TL ve üzeridir. (İşçi) DSİ ise en düşük 3 bin 600 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan İşletme Mühendisi Maaşları 2023 başlıklı makalemizde işletme mühendisi maaşı, işletme mühendisi maaşları ve işletme mühendisliği maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Bir çok orta düzey firmalarda bu ücretleri alabilirsiniz. Çalıştığınız firmanın maaş politikasında büyük önemi vardır. Mühendisler odasının belirdiği rakam brüt 2018 yılına göre en düşük brüt 3750 TL’dir.

   Saygılar…

   1. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.özel sektörde çalışma imkanı nasıl bulabiliriz

    1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. İş bulma konusunda bazı tavsiyelerimiz var. İlk olarak kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor. Böylece piyasa aranan personel olabilir. Ek olarak yabancı dilinizi geliştirirseniz özel sektörde kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

     Teşekkürler

   2. bunları malatyada uygulayan bir özel kuruluş bulun bu mesleği bırakırım.odayı takan kim oda isterse 5000 tl belirlesin sahada bunu uygulatabiliyor mu? patron çalışmazsan çalışacak adam var diyor.meslek ayaklar altında siz odadan bahsediyorsunuz.ziraat mühendisleri odasını yada tzob u takan kim var bu memlekette

 1. DEVLETTE MEMUR VE İŞÇİ STATÜSÜNDE GÖREV YAPARLAR NE DEMEK OLUYOR AÇIKLAR MISINIZ? KARDEŞİM ZİRAAT MÜHENDİSİ DEVLETTE TEKNİK HİZMETLER SINIFINDA VE MÜHENDİS KADROSUNDA YER ALIR.

  1. Selamlar,

   657’ye tabi olan mühendisler ve diğerleri.. Yani işçi statüsünde görev yapan personeller. KİT’ler bu duruma en iyi örnektir.

 2. Merhabalar. Emeğinize sağlık güzel açıklama yapmışsınız. Lâkin özel sektör de yazdığınız ücreti sadece yabancı firmalar veriyor. Yerli firmalar hep vurgun peşinde. Hatta tekniker elemanla çalışmayı tercih ediyorlar. Yani sektörde mezun eleman çok kim uygun çalışırsa o işe alınıyor bilgiye tecrübeye bakılmaksızın. Yabancı firmalarda da torpil hat safada. İçeride çalışan personel hep kendi akraba ve dostlarını ilk sırada tutar. Yani dayın yoksa işte yok. Tekrar emeğinize sağlık.

  1. Yorumunuz için çok teşekkürler. Haklısınız fakat piyasa koşulları bu şekilde.

 3. Saçma sapan konuşmayin birbirinizi kandirmayin rica ediyom lys nin en dusuk muhendislik puaniyla ziraat ten mezun olmussun senin neyine 2400 ün 5000 nin asgari ucretin hesabini yapiyon gül durmeyin adami ya kpss den 90 uzeri alacan yada lise zamaninda yedigin haltlarda suçu ariyacan sen zamaninda çalisma bedavadan gel ziraate 5000 tl lik maasim nerde diye yakin burda ne devletin nede özel sektorun bir sucu yok önce kendinizde bulmalisiniz o suçu

 4. Meraba acaba ziraat odalarında çalışan ziraat mühendisleri ortalama kac tl maaş alıyor?

 5. Yazınız icin teşekkür ederim emeğinize sağlık. Ama ne yazıkki ziraat mühendislerinin büyük kısmı asgari ücrete ve biraz üstüne çalışıyor devlete çok az alim var ve devlette çok doygun bir durum var alımlar çok az size tavsiyem ziraat mühendisi olmamanız ve devletinde bu konuda insiyatif alıp bölümlere lisans bazında en az 10 sene öğrenci almaması zira hali hazırda 45 bin ziraat mühendisi issiz 35 bin kadarıda kendi isini yapmıyor her sene bu işsizler ordusuna 4000 kadar kişi ekleniyor. Ben ankara üniversitesi bitki koruma mezunuyum not ortalamam 3.2 orta-iyi düzey ingilizcem var (yds 60) şuan yüksek lisans yapıyorum az düzey rusça biliyorum is tecrübem olmadığı ve referansım olmadığı için 2500 tl ye bile çalışamıyorum. İs bulamıyorum ne yazıkki mühendislikler içinde en kötü durumda olanlar ziraat mühendisleri her sene özel sektörde 800 yeni is imkanı açılıyor devlette 300 kadar öteside yok nacizane önerim 300-400 bin tl sermayeniz sağlam torpil ve referansınız yoksa Ziraat Mühendisi olmamanızdir pişman olursunuz

 6. burdan https://kpss.memurlar.net/istatistik/unvan/default.aspx?Type=4&Branch=5135.0
  ve burdan http://tercih.kpssrobotum.com/?islem=listele%A0

  ziraat mühendisliği kpss yerleşme puanlarına baktığımda 76-90 puan aralığında gerçekleştiği, alımın az olduğu senelerde ise 85 üzeri olduğunu gördüm. İBFF mezunu olanlar dahi p3 ten vhki için bu puanlardan fazlasını alırken burada mühendislik kadrosu için bu puanla yerleşilmesi bana çok düşük geldi. O yüzden neden okumayın çığırtkanlığı yapılıyor anlamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu